Od białego caratu do czerwonego. Tom 2. Geneza maksymalizmu. Dwa światy

Okładka książki Od białego caratu do czerwonego. Tom 2. Geneza maksymalizmu. Dwa światy Jan Kucharzewski
Jan Kucharzewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
historia
Wydawnictwo Naukowe PWN
1998-01-01
1998-01-01
historia Rosji Rosja imperium rosyjskie carat Romanowowie XIX wiek maksymalizm

Drugi tom monumentalnej pracy Jana Kucharzewskiego prezentujący czytelnikowi dzieje wewnętrzne Rosji i rosyjską mentalność XIX wieku, której następstwa są widoczne i w naszym stuleciu.
Tom podzielony jest na dwie części. W pierwszej omawia autor kwestie chłopską w Rosji przed i po reformie uwłaszczeniowej Aleksandra II. Lata niewoli, buntów, reformy i jej następstw oraz tego jakie to miało konsekwencje dla psychiki rosyjskiego mużyka. W tej części poruszony jest również problem tzw. ludzi zbędnych. Ludzi którzy nie mogli sobie znaleźć miejsca w Carskiej Rosji i których ucieczką stawała się bądź religia (a właściwie lepiej powiedzieć sekciarstwo z całym bagażem zdziczenia jak zbiorowe samobójstwa na stosach) bądź wycofanie się w wewnętrzny świat do którego tylko oni mieli dostęp. Druga część tomu poświęcona jest polskim organizacjom po powstańczym działającym na uchodźstwie i ich kontaktach z emigrantami rosyjskimi. Szokować może czytelnika sposób patrzenia na sprawę polską emigrantów rosyjskich, przeciwników caratu, dążących do jego obalenia, którzy w tym wypadku mówią prawie jednym głosem ze znienawidzonym Mikołajem I i jego totumfackimi (przed oczyma staje niedawny obraz zajęcia Krymu przez Rosję i poparcie tegoż przez opozycję antyputinowską).
Praca choć nie łatwa w odbiorze to świetnie ukazująca mentalność rosyjską ówczesnej doby. Dodajmy doby która trwa, z pewnymi zmianami oczywiście, do dnia dzisiejszego. Dla każdego zainteresowanego Rosją pozycja obowiązkowa.

Książka jest niesamowicie dobra .Pokazuje jak mentalność Rosyjska się niewiele zmienia .Bardzo często poruszany jest temat Bolszewików w kontekście ich bezwzględności i brutalności .Jednak nie mówi się że Bolszewicy to krew z krwi Caratu .Dzieci Caratu wychowane tak naprawdę na Caratu zgubę .Metody działania NKWD to nic innego jak metody działania Ochrany .Kucharzewski w genialny sposób opisuje działania Carskiego imperium dziewiętnastego wieku .Nasz rodak Jan Kucharzewski napisał genialną książkę która przybliża nam mentalność naszego sąsiada teraz i w przeszłości .

• Rosja
  • 1. 7. Polityka, Politologia i Filozofia Polityczna
  • Epoka XIX wieku 1789-1914
  • Historia świata
  • Rosja, ZSRR
  • 1. 6. Historia

Dodaj cytat z książki Od białego caratu do czerwonego. Tom 2. Geneza maksymalizmu. Dwa światy