Cierpliwość Maigreta

Okładka książki Cierpliwość Maigreta Georges Simenon
Okładka książki Cierpliwość Maigreta
Georges Simenon Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Komisarz Maigret (tom 64) Seria: Biblioteczka Konesera kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maigret (tom 64)
Biblioteczka Konesera
La patience de Maigret
Prószyński i S-ka
1995-01-01
1995-01-01
Joanna Kluza

Nie da się docenić kunsztu tej opowieści nie czytając wcześniej „Maigret szuka obrony”. To błąd, że żadna zajawka o tym nie wspomina,
Korsykanin Manuel Palmari mieszka z miłością swego życia – Aline, w jednej z paryskich kamienic. Po ostatnim zamachu na jego życie jest przykuty do wózka, co nie przeszkadza mu nadal prowadzić działalności, nie zawsze zgodnej z prawem. Teraz – po trzech latach od zamachu ktoś postanowił zakończyć jego karierę strzelając mu w głowę.
Jego losy splatały się z losami Maigreta od ponad dwudziestu lat. To tyle ile pozostaje nierozwiązana sprawa napadów na jubilerów i kradzieży diamentów. Sprawa, która nie ma swojego końca, bo – co jakiś czas – ma miejsce kolejny napad. Palmari to przestępca „starej szkoły” tak samo jak Maigret – policjant „starej szkoły”, którego metody coraz częściej bulwersują młodszych śledczych i przełożonych. Kradzieże i śmierć Manuela są ze sobą ściśle powiązane, o tym Maigret jest przekonany, o tym że Aline odegrała tutaj znaczącą rolę również.
Nie czas na zadumę!, dość już tych subtelnych niedomówień, umykającego detalu, który tak doskonale roztacza przed czytelnikiem aurę tajemnicy za sprawą Maigreta/Simenona. Tutaj to tylko rasowy kryminał, w którym przestępcę należy przechytrzyć, osaczyć, zastraszyć, wzbudzić w nim niepewność i czekać aż popełni błąd. I choć sprawcy zostają ujęci, to sam Maigret, poza oczywistą satysfakcją, czuje niesmak, wręcz obrzydzenie, bo to kanalie w których nie ma za grosz honoru czy lojalności.

Przeciętniak.

Takie tam głupotki czytane za dzieciaka... Maigret to taki gorszy Poirot czy Sherlock...

Przeciętniak.

Georges Simenon jest autorem klasycznych kryminałów detektywistycznych z komisarzem Maigret w roli głównej, po które kiedyś dawno temu sięgałem i bawiłem się przy nich znakomicie. Postanowiłem sięgnąć po jedną z powieści ze znanym komisarzem pod tytułem Cierpliwość Maigreta, gdzie bohater rozwiązuje sprawę kradzieży diamentów. Wszyscy tutaj są podejrzani i komisarz jako znawca ludzkiej natury wraz z podlegającymi mu policjantami próbują odkryć prawdę.

Historia jaką dostajemy jest klasycznym kryminałem z rozwiązywaniem zagadek, przesłuchań, dedukcji i wyciąganiem wniosków przez bohatera. Rozpoczyna się od morderstwa w mieszkaniu będącego na emeryturze gangstera starej daty, którego komisarz nieraz odwiedzał. Zaciekawiony obrotem sprawy Maigret postanawia dowiedzieć się prawdy i w bloku w jakim mieszkał rozpoczyna śledztwo. Każdy może być podejrzany i skrywać niejedną tajemnicę za własnymi drzwiami. Autor prowadzi wątek kryminalny z wyczuciem i wdziękiem. Często mówiąc o swoich domysłach osobom podejrzanym Maigret pozostawia pole do obserwacji zachowań osób na jakie trafia w toku śledztwa. Policyjna robota zaczyna się od zbierania informacji, przesłuchując świadków i potencjalne osoby mogące wnieść jakiś nowy trop. Pilnowanie podejrzanych i zbieranie materiałów na ich temat. Miejsce zbrodni jest również pełne poszlak i zagadek skrywanych do odkrycia w toku postępowania. Autor nie odkrywa za szybko poszczególne części łamigłówki tylko wraz z bohaterem pomału dostajemy podpowiedzi na temat domniemanych motywów zbrodni. Śledztwo prowadzone jest w bardzo dobry sposób. Nie brakuje w nim fałszywych tropów, zmyłek lub zwrotu akcji mających na celu zaskoczenie podczas czytania. Każdy tutaj jest podejrzany i tylko komisarz może odkryć prawdę dotyczącą mordercy. Nie dostajemy za wiele informacji w czasie czytania i dopiero wraz z rozwojem akcji pojawiają się części łamigłówki prowadzące do zakończenia, gdzie poznajemy prawdę.

Głównym bohaterem jest starszy i doświadczony komisarz Maigret, który pomimo nowoczesnych metod nadal stosuje dawne do wykrywania sprawców przestępstw. Jest świetnym obserwatorem i znawcą ludzkiej natury. Dzięki temu potrafi podejść odpowiednio każdego podejrzanego, wyciągnąć wnioski z jego zachowania i uzyskać informacje potrzebne w śledztwie. Oparte nieraz zostało wszystko na pewnych domysłach i dopiero uzyskanie dowodu w czasie dochodzenia przybliża do rozwiązania zagadki. Jego sylwetkę autor wykreował bardzo dobrze i wypada ciekawie. W każdym razie można go polubić i poczuć sympatie do niego. Przypomina klasycznych detektywów z fajką, którzy dzięki logice i dedukcji rozwiązywali najbardziej zagmatwane sprawy kryminalne. Oprócz niego spotykamy kilku policjantów, mieszkańców bloku i inne postacie mające wpływ na rozwój sytuacji. Niektórzy z nich mają do odegrania rolę w powieści, jeszcze inni wnoszą do samego wątku jakieś informacje lub popychają go do przodu. Jednak stwierdzić trzeba, ze nie dostajemy postacie w jednym kolorze, ale właśnie pełnych różnych odcieni szarości, które można polubić lub nie. Sami bohaterowie zostali nakreśleni w sposób dobry i są ciekawi. Relacje pomiędzy nimi zostały świetnie ukazane i wciągają. Dialogi sprytnie napisane, prostym językiem, zwięzłym, ale przyjemnym do czytania, z których można wysnuć wnioski i znaleźć pewne informacji pomocne w śledztwie.

Książka Cierpliwość Maigreta jest doskonałą, lekką, urokliwą i przyjemną powieścią kryminalną w starym stylu, gdzie nie uświadczymy makabry, przemocy, tylko pracę policji w celu wyjaśnienia przestępstwa jakie zostało popełnione. Sam wątek morderstwa i kradzionych diamentów służy tutaj nie tylko za pretekst do ukazania aspektów śledztwa, ale również do przedstawienia złożoności ludzkiej natury. Książka jest nie duża i sprawnie napisana przez autora, gdzie z łatwością kreśli poszczególnych bohaterów i tworzy ciekawą zagadkę kryminalną. Podczas czytania jest kładziony nacisk również na psychologiczne aspekty dochodzenia lub samych postaci. Dlatego nie dostajemy papierowych, ale żyjących własnym życiem, uwikłanych nieraz w sekrety jakie mają, uczuciowe problemy i niebezpieczne kłopoty. Podoba mi się również znajomość świata przestępczego, którą cechuje Maigreta i jego wiedza na ten temat. Dodaje nie tylko smaczku, lecz także fajnie wypada. Samo rozwiązanie zagadki jest dobre i podobało mi się. Poznajemy motywy i prawdę, której nie sposób domyśleć się do końca. Grono podejrzanych jest spore i mimo podejrzeń nie udało mi się do końca zgadnąć kim jest sprawca. Nie brakuje tutaj klimatu rodem z klasycznych urokliwych kryminałów, przy których nieraz spędziłem miło i przyjemnie czas. Sięgając po Cierpliwość Maigreta nie spodziewałem się, że dostanę kolejny dobry kryminał od autora i jestem zadowolony z lektury. Na pewno sięgnę po inne jego pozycje z komisarzem Maigretem, którymi kiedyś się zaczytywałem. Dzięki klimatowi, bohaterowi i zagadkach kiedyś polubiłem jego książki. Po ponownym powrocie do jego książki stwierdzam, że nadal lubię jego urokliwe kryminały z komisarzem Maigretem i chętnie jeszcze sięgnę po inne jego książki z bohaterem. Dla fanów klasycznych powieści detektywistycznych i kryminałów Cierpliwość Maigreta może być dobrym wyborem.

Od dwudziestu lat inspektor Maigret nie może rozwiązać sprawy napadów na paryskich jubilerów. Podejrzewa, że jest w to zamieszany restaurator, który od czterech lat nie wychodzi z domu, jest na wózku inwalidzkim. Opiekuje się nim dużo młodsza kobieta, która kiedyś pracowała na ulicy. Restaurator zostaje zastrzelony. Inspektor Maigret z właściwym sobie wdziękiem prowadzi śledztwo.
Tak zaczyna się kolejna powieść o paryskim komisarzu, powieść jak zwykle bardzo dobra, ale co ja tam będę pisać. Ja po prostu lubię książki Simenona z inspektorem Maigretem.

W tym kryminale Maigret rozwikłuje zagadkę zabójstwa starego gangstera, Manuela Palmari, długoletniego znajomego komisarza. Maigret podejrzewa, że Palmari stał za serią napadów na sklepy jubilerskie i zabójstwo może mieć z tym związek. Maigret usiłuje wyciągnąć informacje na temat zabójstwa i biznesów gangstera, od wdowy po Manuelu, Aline, podejrzewa bowiem, że ta sporo wie. I właściwie cała intryga powieści to psychologiczny pojedynek komisarza z Aline.

Książka ma pogodny charakter, bo Maigret jest w dobrym humorze, poza tym trafia na sympatycznego sędziego śledczego, co jest raczej rzadkością w jego pracy, z reguły bowiem ma z sędziami na pieńku.

Jak zwykle intryga kryminalna jest wątlutka, ale książka zawiera ciekawe smaczki.
I tak, Maigret siedzi w knajpie: „Jakaś prostytutka przy kości, z twarzą wypacykowaną różnymi kolorami, uśmiechała się doń naiwnie, nie podejrzewając nawet, kim jest. Żal mu się jej zrobiło i by oszczędzić jej czasu, gestem dał do zrozumienia, że nie reflektuje.” Jakże mi się podoba ich normalne podejście do tych spraw...

Może najciekawsze jest tu jasne pokazanie metody śledczej Maigreta: „Ludzie z uporem maniaka wypytywali go o jego metody. Niektórzy uważali nawet, że są zdolni je przeanalizować, on zaś patrzył na nich z drwiącą ciekawością, ponieważ wiedzieli więcej od niego. Sam najczęściej improwizował, wiedziony instynktem.” I jeszcze „...właśnie w ten sposób komisarzowi udało się pomyślnie zakończyć większość dochodzeń: łażąc po schodach, węsząc po kątach, rozmawiając na prawo i lewo, zadając błahe na pozór pytania, spędzając całe godziny w niekiedy niezbyt godnych polecenia barach.” Kolejny cytat: „Tuziny, tuziny pytań i tyleż samo odpowiedzi, które rejestrowała pamięć Maigreta. Tylko niektóre z nich, być może tylko jedna, w konkretnym momencie nabiorą znaczenia.”

Poza tym rzecz jest dobrze napisana, wciąga, wprost nie mogłem się oderwać, co mi się nieczęsto zdarza w serii z Maigretem.

• Kryminały
  • Kryminał