O typografii

Okładka książki O typografii Tomasz Bierkowski
Okładka książki O typografii
Tomasz Bierkowski Wydawnictwo: Czysty Warsztat poradniki
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Czysty Warsztat
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-89945-33-4
Tagi:
typografia projektowanie książki grafika
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Typografia dla humanistów. O złożonych problemach projektowania edycji naukowych Tomasz Bierkowski, Ewa Repucho
Ocena 6,3
Typografia dla... Tomasz Bierkowski, ...
Okładka książki Polak, Żyd, artysta. Tożsamość a awangarda Tomasz Bierkowski, Jarosław Suchan
Ocena 0,0
Polak, Żyd, ar... Tomasz Bierkowski, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
98
9

Na półkach:

Widzieć, nie patrzeć.

Charakter publikacji idealnie oddaje cytat (a tych jest naprawdę sporo) Alex W. White'a:
„Zadaniem projektanta jest przygotować publikację, która przekazuje informację w sposób efektywny, wymagającą od czytającego minimalnego wysiłku.”

Tę książeczkę przeczytałam wraz z innymi przyjemnymi lekturami wprowadzającymi w tematykę typografii – tak dla rozpędu i zrozumienia tematu (mowa tu o: "Pierwsza pomoc w typografii" i "Lettera Magica".)
W swojej formie, zarówno wizualnej jak i treściowej jest bardzo dobrze; po lekturze całości dostrzegamy, że Bierkowski w swoim eseju nie stara się być wizjonerem; forma wizualna "O typografii" jest potwierdzeniem zasad, które autor zebrał stosuje i stara się w sposób treściwy przekazać również nam. Mamy tu więc cytaty pierwszoligowych nazwisk z tytułowej dziedziny: Lupton, Bringhurst, Morison, Warde, Ruder... a całość dopełniona przykładami zastosowań tych zasad w praktyce, np. plakatów, gdzie typo odgrywa wielką rolę, służąc skutecznemu przekazowi.

Nie żałuję tej lektury. Obecnie trudna do dostania; polecam poszukać bo idealnie dopełnia "suche" treści proponowane przez autorów podręczników typografii.

Widzieć, nie patrzeć.

Charakter publikacji idealnie oddaje cytat (a tych jest naprawdę sporo) Alex W. White'a:
„Zadaniem projektanta jest przygotować publikację, która przekazuje informację w sposób efektywny, wymagającą od czytającego minimalnego wysiłku.”

Tę książeczkę przeczytałam wraz z innymi przyjemnymi lekturami wprowadzającymi w tematykę typografii – tak dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Typografia, jeśli już ma być sztuką, to według mojego rozeznania sztuką użytkową. Przypadłością tej sztuki przez wielkie S jest przedziwna zdolność wszelkiej maści specjalistów do pisania bardzo obszernych dzieł teoretycznych o tym, czym w zasadzie sztuka jest, a czym nie, jak ją rozumieć, interpretować i czemu ma służyć. No i doczekałam się chwili, w której przeczytałam dziełko o podobnej tematyce, traktujące o typografii.
Uczucia mam mieszane - z jednej strony dostrzegam potrzebę i użyteczność takiego eseju oraz stosunkowo prosty i mało hermetyczny język, z drugiej zastanawiam się, czy naprawdę potrzebna była taka oprawa żeby powiedzieć, że tekst jest ładny, kiedy jest czytelny i przez to użyteczny, a forma zewnętrzna koresponduje z treścią, bo do tego w gruncie rzeczy sprowadza się sens eseju pana Bieńkowskiego.
Książeczka ta, swoją drogą, jest pięknym paradoksem. Mamy bowiem esej o sztuce składania przejrzystego i pięknego, bo użytecznego tekstu w książce, której ilustracje, forma przypisów i cała wizualna strona skutecznie odwracają uwagę od ciągu myśli autora.
Piękna jest, owszem. Tylko dziwiłam się, czemu jest poświęcona składaniu tekstu, a nie layoutowi albo sztuce ilustrowania książki. Ocena zatem wypadkowa - za treść by było naciągane pięć, za ilustracje osiem.

Typografia, jeśli już ma być sztuką, to według mojego rozeznania sztuką użytkową. Przypadłością tej sztuki przez wielkie S jest przedziwna zdolność wszelkiej maści specjalistów do pisania bardzo obszernych dzieł teoretycznych o tym, czym w zasadzie sztuka jest, a czym nie, jak ją rozumieć, interpretować i czemu ma służyć. No i doczekałam się chwili, w której przeczytałam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    38
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    4
  • Grafika
    2
  • Sztuka
    2
  • Projektowanie graficzne
    1
  • Książka i typografia
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • 2012
    1
  • Dyplomy/prace/artykuły/referaty
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O typografii


Podobne książki

Przeczytaj także