Strach mędrca. Część 2

Okładka książki Strach mędrca. Część 2
Patrick Rothfuss Wydawnictwo: Rebis Cykl: Kroniki królobójcy (tom 2.2) Seria: Fantasy fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Kroniki królobójcy (tom 2.2)
Fantasy
The Wise Man's Fear
Rebis
2012-01-17
2012-01-17
Mirosław P. Jabłoński
fantasy Strach Mędrca

Okładka książki Łotrzyki Joe Abercrombie, Daniel Abraham, David Ball, Paul Cornell, Bradley Denton, Gardner Raymond Dozois, Phyllis Eisenstein, Gillian Flynn, Neil Gaiman, Matthew Hughes, Joe R. Lansdale, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, Cherie Priest, Patrick Rothfuss, Steven Saylor, Michael Swanwick, Lisa Tuttle, Carrie Vaughn, Walter Jon Williams, Connie Willis
Ocena 5,7
Łotrzyki Joe Abercrombie, Da...
Okładka książki Epopeja. Legendy fantasy Paolo Bacigalupi, Trudi Canavan, Orson Scott Card, Kate Elliott, Robin Hobb, Nora K. Jemisin, Mary Robinette Kowal, Ursula K. Le Guin, Juliet Marillier, Melanie Rawn, Patrick Rothfuss, Brandon Sanderson, Carrie Vaughn, Tad Williams, praca zbiorowa
Ocena 6,6
Epopeja. Legen... Paolo Bacigalupi, T...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

2099 ocen

Druga część „Strachu mędrca” za mną i zarówno jeśli chodzi o ten tytuł, jak i tytuł serii („Kroniki królobójcy”), to nie posiadają one swego uzasadnienia w treści. Żeby nie używać brzydkich słów powiem, że są to nazwy wzięte z nikąd, z kosmosu i nie mają żadnego związku z tym o czym opowiada ta książka. No cóż, trudno. Jakie wrażenia po lekturze? Bardzo podobne jak po pierwszej części a więc nadal jest to dobra fantastyka, napisana poprawnie, ale niestety nic ponadto. Brak jakichś większych fajerwerków czy elementu zaskoczenia. Powieść płynie spokojnym rytmem i jest na tyle interesująca, żeby nie odłożyć jej w połowie niedoczytanej, ale też nie umiera się z ciekawości, co będzie dalej. Jest więc raczej przeciętnie, jednak za poczucie humoru Autora (udało mu się mnie parę razy rozbawić) i to, że dobrnąłem do końca gwiazdka więcej. Jak już wcześniej wspominałem Rothfussowi nie udało się uciec od pewnej sztampowości a szkoda. Podsumowując- można poczytać, ale szału nie ma. Sześć gwiazdek (dobra).
P.S. Tak z innej beczki, to mój znajomy napisał krótkie opowiadanie postapo i umieścił je w sieci. Zachęcam do ściągnięcia go i przeczytania. Poniżej znajduje się link: www.mikrobooki.pl

I tu muszę zaznaczyć, że wciąż to świetna książka, ale momentami mi się dłużyło. Może jestem już za stara by czytać np. o romansie z wróżką, może trafiło na słabszy humor..Ale o ile pierwsze tomy mnie porwały i nie chciały wypościć, to tu robiłam spokojnie przerwy bez zezowania, kiedy mogę wrócić.

W skrócie to jedna z tych książek, po których pada pytanie: Jak żyć?
Najgorsze jest to, że po 10 latach od wydania tego tomu, w dalszym ciągu nie ma kontynuacji, chociaż "podobno" coś się powoli przebija na horyzoncie. Gdybym przeczytał tę część 10 lat temu i musiał tyle czekać na kontynuację, to chyba bym osobiście autora wybatożył. Zostaje tylko nadzieja, że w najbliższych latach w końcu uda się wydać ten ostatni tom.
Wg. mnie jak do tej pory jest to zdecydowanie najlepsza część. Dlaczego? A dlatego, że mamy tutaj w końcu znaczący rozwój bohatera, jak i czas akcji, który dzieje się w kilku miejscach. Świat wykreowany przez autora pochłonął mnie tutaj całkowicie, styl pisania, czy prowadzenia akcji, to wszystko zebrane razem + mnóstwo innych elementów idealnie trafiło w mój gust i z jednej strony strasznie żałuję, że został już tylko jeden tom, który ma być podobno krótszy, a cała historia wydaję się dopiero nabierać odpowiedniego tempa, wątków i pytań jest całe mnóstwo, a z drugiej strony gdyby przyszło mi czekać kolejną dekadę na kontynuację, to....
Więc tak chyba będzie najlepiej, a teraz świeżo co po zakończeniu lektury, nie zostaje mi nic innego, jak patrzeć tępo za okno i czekać.

W skrócie to jedna z tych książek, po których pada pytanie: Jak żyć?

Na pewno lepsza niż poprzedni tom, im mniej escort girl tym lepiej :D

Na pewno lepsza niż poprzedni tom, im mniej escort girl tym lepiej :D

Bardzo dobra książka. Świetna kontynuacja, nie mogę się doczekać kolejnej części i dalszych losów bohatera. Książka jest nieprzewidywalna i uważam, że jeszcze wiele rzeczy może się wydarzyć. Było mi miło na serduszku gdy ją czytałam.

Książka trzyma poziom poprzedniczek. Autor otwiera kolejne karty bardzo powoli, pokazując nam kolejne przygody, które ukształtowały głównego bohatera. Dla wielu (W tym także dla mnie) akcja i koncentracja na jednym bohaterze może okazać się trochę nużąca, więc nie jest to seria dla każdego.

Nie pozostaje nic innego jak dorzucić trochę drew do kominka w gospodzie, przynieść trochę sera i jabłek i czekać na kolejny tom.

Nie pozostaje nic innego jak dorzucić trochę drew do kominka w gospodzie,...

Bardzo dobra literatura ale czuję lekki niedosyt po przeczytaniu 2 części, mam nadzieję że powstanie kolejny tom. Przy tej części też czytanie mi się trochę dłużyło , przy poprzednich nie miałam tego uczucia.

Och, jakże lubię świat i bohatera Kroniki Królobójców. Nie wierzę, że to ma być trylogia. Jednocześnie... ze względu na problemy autora z wydaniem trzeciego tomu, wolałbym, by wszystko udało mu się zakończyć w 3 książkach. Inaczej mogę się nie doczekać nigdy zwieńczenia, jak zapewne będzie u R.R. Martina.

Ta część nieco mnie rozczarowała, a miejscami nawet znudziła. Oprócz tego co wcześniej, w konwencji dotychczasowej autor robi dwie rzeczy, które dla mnie były trudne do przejścia. Pierwszą jest mocne wejście w klimat baśni dosłownie rozumianej - takiej z wróżkami etc. Cały cykl ma lekko baśniowy charakter, niemniej dość poukładany i sensowny, tutaj następuje kumulacja i pogłębienie, które nie wypada dobrze. O ile wcześniej był to tylko klimat, to w Strachu mędrca p. Rothfuss postanowił pojechać po bandzie i wrzucić bohatera na głęboką wodę. Nie pykło. Popsuło. Zmęczyło.
Druga rzecz, to opisy walki wręcz i na miecze. Rozumiem, że nie każdy pisarz musi mieć jakiekolwiek pojęcie o czym pisze (choć było by miło...) ale nauka walki z robienia form oraz opisy pt. "wykonał myjącą się dziewicę, a przeciwnik gryzącego niedźwiedzia i upadł..." no cóż... W chińskich filmach kung fu rozumiem - taka estetyka, tutaj wali tandetą i zwyczajnie żenuje.
Do tego pojawiają się dłużyzny, niepotrzebne opisy, akcja miejscami snuje się jak młodziak wracający nocą ze swojej pierwszej alkoholowej imprezy - wiesz, że dotrze ale niekoniecznie optymalną drogą i z paroma niepotrzebnymi "przygodami" po drodze. Nie wynika to wszystko z konstrukcji powieści, tylko imo z braku pomysłów, które mam wrażenie widać wyraźnie. Zresztą do tej pory nie doczekaliśmy się zakończenia. Ogółem ok, ale wyraźnie słabiej niż we wcześniejszych tomach.

Wartka akcja przeplatana długimi i dość nudnymi opisami. Według mnie najsłabsza część