U źródeł polskiej świadomości językowej (X-XV wiek)

Okładka książki U źródeł polskiej świadomości językowej (X-XV wiek) Krzysztof Maćkowiak
Okładka książki U źródeł polskiej świadomości językowej (X-XV wiek)
Krzysztof Maćkowiak Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
206 str. 3 godz. 26 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
206
Czas czytania
3 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788371777493
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
924
99

Na półkach: , , , ,

Od kiedy Polacy zaczęli sobie uświadamiać, że mówią innym językiem od sąsiadów, nawet tych słowiańskich, i uznali to za element swojej odrębności etnicznej? Odpowiedzi próbuje udzielić filolog polski prof. dr hab. Krzysztof Maćkowiak w książce U źródeł polskiej świadomości językowej (X-XV wiek). Oczywiście stało się to w średniowieczu, ale jakie konkretnie przykłady o tym świadczą?

Czytając tę książkę miałem pewną zabawę przypominając sobie przypadki z manuskryptów, kiedy ich autor podejmował jakiś problem związany z odrębnością języka polskiego i sprawdzałem czy Maćkowiak wszystkie te znane mi przypadki wychwycił. Z zadowoleniem muszę potwierdzić, że tak i nie udało mi się wykryć żadnego pominiętego cytatu. Zresztą przynajmniej niektóre z tych przykładów każdy Polak znać powinien, jak choćby pierwsze zdanie zapisane po polsku w Księdze henrykowskiej, czy słowa, które kazano wymawiać mieszczanom krakowskim po buncie wójta Alberta.

Maćkowiak rozpoczyna swoją pracę od próby zdefiniowania świadomości językowej. I tak rozważa kolejno ujęcia normatywne, psycholingwistyczne, socjolingwistyczne, kulturowo-antropologiczne i opisowo-rejestrujące, z których to ostatnie uznaje za najlepsze. Ten etap studium został zaplanowany nieco nieproporcjonalnie, gdyż zajmuje jedną czwartą książki a wnioski z niego są raczej banalne, takie jak że mamy świadomość językową indywidualną i społeczną, nie jest ona bytem autonomicznym i ma złożoną naturę.

Część druga książki składa się z trzech rozdziałów i jest już bardziej konkretna. Maćkowiak opowiada się przeciwko tezie Tadeusza Milewskiego, że Polacy w X-XII w. (tego okresu dotyczy pierwszy rozdział w drugiej części) nie prowadzili żadnej polityki językowej. Wskazuje, że podstawową rolę w kształtowaniu polskiego jak i czesztiny odgrywało państwo. Powstająca świadomość narodowa tworzyła przekonanie o wartości własnego języka. Dalsze wywody w tym rozdziale zaczynają już jednak budzić najpoważniejsze wątpliwości w całej książce.

Cała książka napisana jest dosyć przystępnie. Odnosiłem wrażenie, że autor po prostu lubi temat, którym się zajął. Z tego powodu radził bym się nie przestraszać zbyt długim, wstępnym rozdziałem teoretycznym i przeczytać całość nawet tylko dla własnej satysfakcji intelektualnej. Zarówno naukowiec jak i zwykły czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. Sympatycznym urozmaiceniem miały być kolorowe wkładki, szkoda tylko, że wydawca zdecydował się w tej sytuacji na zdjęcia słabej jakości, często czarno-białe.

Cała recenzja: http://mediewalia.pl/ksiazki/pierwociny-swiadomosci-jezykowej-polakow/

Od kiedy Polacy zaczęli sobie uświadamiać, że mówią innym językiem od sąsiadów, nawet tych słowiańskich, i uznali to za element swojej odrębności etnicznej? Odpowiedzi próbuje udzielić filolog polski prof. dr hab. Krzysztof Maćkowiak w książce U źródeł polskiej świadomości językowej (X-XV wiek). Oczywiście stało się to w średniowieczu, ale jakie konkretnie przykłady o tym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    2
  • 40 Posiadam
    1
  • 02a Historia Polski średniowiecznej (i nie tylko)
    1
  • 09a Językoznawstwo, slawistyka, etnolingwistyka
    1
  • 41 2011
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki U źródeł polskiej świadomości językowej (X-XV wiek)


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne