Boska komedia

Okładka książki Boska komedia
Dante Alighieri Wydawnictwo: Fundacja Świętego Benedykta Seria: Biblioteka Christianitas klasyka
klasyka
Biblioteka Christianitas
La Divina Commedia
Fundacja Świętego Benedykta
2006-01-01
2006-01-01
Agnieszka Kuciak
dante piekło czyściec raj średniowiecze klasyka

więcej Więcej

Po prostu arcydzieło.

Męczenie buły.

Przyznam, że język (archaiczne tłumaczenie Porębowicza z 1909) był dla mnie trudny. Do tego stopnia, że więcej zrozumienia wyniosłem chyba z przypisów niż z treści poematu. Zabieram ze sobą metaforę z otwierającej arcydzieło pierwszej tercyny: "W życia wędrówce, na połowie czasu, straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi, w głębi ciemnego znalazłem się lasu."

Średniowieczni fantaści zmarnowali życie na brednie. Dante nigdy nie posuwał Beatrycze choć jej pragnął bo ziomek dał sobie wmówić istnienie chrześcijańskiego nieba. I wyszedł na frajera, który nie zamoczył choć chciał.

Powiem krótko, chciałem uzupełnić braki w kanonie. Czytałem bardzo powoli - po dwie pieśni dziennie, trochę się męcząc podczas lektury. Widać już po tych paru zdaniach, że żaden ze mnie krytyk.

Starałem się podejść do dzieła entuzjastycznie. Całą podróż po piekle czytałem z pewnym zaciekawieniem. To dość znamienne, że to właśnie ta część jest najdłuższa i, w powszechnym...

Zacznę od tego, że "Boska Komedia" wymaga dużo cierpliwości nawet dla miłośników klasyki. Nie tylko dlatego że to nie lada kobyła (na czytniku wyszło mi ok. 550 stron), ale przede wszystkim dlatego, że wymaga skupienia i dużej uwagi, gdyż w drodze przez Piekło, Czyściec i Raj Dante funduje Czytelnikom rollercoaster chyba po wszelkich znanych mu wówczas postaciach...

Należę do tych czytelników, którzy dobrze znoszą utwory klasyczne. Sienkiewicza mógłbym połykać w każdej ilości, podobnie z resztą jak Szekspira. Tytuł "Boska komedia" słyszałem nie raz przed przeczytaniem. Głównie były to dość niepochlebne opinie, jednak w cale się nie zdziwiłem, gdyż płynęły one z ust moich znajomych, a nie pasjonatów. Moi przyjaciele zdecydowanie nie...

Na razie jedyna szkolna lektura, przez którą zwyczajnie nie udało mi się przebrnąć. Język zupełnie mnie pokonał, a sam pomysł na opisanie każdego kręgu piekła z początku wydawał się ciekawy, później zaczął zwyczajnie nużyć swoją powtarzalnością.

Tłumaczenie Porębowicza bardzo mnie wymęczyło. Muszę sięgnąć po nowsze, lżej strawne.

Fabuła jest dobra, ale samo wykonanie już gorsze.

6 946
    4 930