Boska komedia

Dante Alighieri Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej klasyka
La Divina Commedia
klasyka
Edward Porębowicz
Arcydzieła Literatury Światowej
średniowiecze literatura raj czyściec piekło Wergiliusz filozofia

Kiedy czytałam ją w liceum, to przyznam, że trochę jej nie rozumiałam, a trochę mnie przerażała. Później, kiedy do niej po latach wróciłam, już jako dojrzalsza czytelniczka byłam w stanie docenić walory utworu. Chociaż nie da się nie zauważyć małych (i większych) złośliwostek autora wobec swoich politycznych wrogów. To trochę psuło mi odbiór. No i te piekielne wizje - ja...

Oto historia z kantem, Co podwójne ma dno. Gdyby napisał ją Dante, To nie tak by to szło... Eeee Czekaj...

Jejku, przeprawa przez Boską Komedie była jedną z najtrudniejszych wyzwań literackich w mojej czytelniczej karierze. Książkę czytałem 4 miesiące, nie mogąc się doczołgać do końca. Niestety muszę przyznać, że nie było to tego warte.

Historia ta z perspektywy...

A najniżej strąceni zostaną zdrajcy. Ci, którzy swoje słowo i lojalność za grosz sprzedają. Ku przestrodze potomnych.

To nie jest książka do czytania, ją się smakuje, przeżywa, kontempluje, obcuje z kunsztem autora. Warto po nią sięgnąć jednak jeśli ktoś nie lubi tego typu pozycji to nie polecam, bo przez nieuwagę może się znaleźć w dantejskim piekle literatów ;)

Trudna książka i nie ukrywam, że momentami ciężko się czytało. Dużo pomogły opisy na początku każdej pieśni i przypisy na końcu. Daję 8 za kunszt wykonania. Jak dla mnie najgorzej było przejść przez czyściec.

najpiękniejsze, po Iliadzie dzieło
Jednak mistrzowskie jeśli mówić by o warsztacie poety

Porzućcie nadzieję, którzy tam wchodzicie! - te słowa obiły się o uszy każdemu fanatykowi dobrej literatury. Trzy etapy, przez które musi przejść bohater są znane każdemu, kto bardzo interesuje się śmiercią (tak jak ja). Chodzi tu oczywiście o piekło, czyściec i raj. Najistotniejsze włoskie dzieło - tym sposobem Dante dołączył do Federico Felliniego, Juliusza Cezara czy...

W istocie BOSKA.

Klasyka i jedno z najważniejszych dzieł włoskiej literatury. Liczne odniesienia do postaci historycznych i czasów współczesnych Dantemu, które wymagają poznania przynajmniej skrótowego kontekstu historycznego. Moim zdaniem warto przeczytać, by docenić kunszt językowy oraz wiedzę autora, ale również by swobodnie odczytywać nawiązania do tego dzieła w utworach późniejszych.

Jak dla mnie dosyć ciężka pozycja. Najgorzej było przejść przez czyściec. Jednak przeczytałam całą i mam satysfakcję że dobrnęłam do końca :)

Dyskusje

6 654