Boska komedia

Dante Alighieri Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] klasyka
La Divina Commedia
klasyka
Edward Porębowicz
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
średniowiecze literatura raj czyściec piekło Wergiliusz filozofia

Czego tu nie było?! Takie określenia najpierw nasuwa się na myśl, kiedy wspominam lekturę "Boskiej Komedii". Gdyby nie zbyt mocno zarysowane polityczne poglądu Dantego, które w dużym stopniu determinują fabułę, dałbym komplet gwiazdek.

Żadne słowa nie oddadzą bogactwa tej książki.

Kiedy czytałam ją w liceum, to przyznam, że trochę jej nie rozumiałam, a trochę mnie przerażała. Później, kiedy do niej po latach wróciłam, już jako dojrzalsza czytelniczka byłam w stanie docenić walory utworu. Chociaż nie da się nie zauważyć małych (i większych) złośliwostek autora wobec swoich politycznych wrogów. To trochę psuło mi odbiór. No i te piekielne wizje - ja...

Oto historia z kantem, Co podwójne ma dno. Gdyby napisał ją Dante, To nie tak by to szło... Eeee Czekaj...

Jejku, przeprawa przez Boską Komedie była jedną z najtrudniejszych wyzwań literackich w mojej czytelniczej karierze. Książkę czytałem 4 miesiące, nie mogąc się doczołgać do końca. Niestety muszę przyznać, że nie było to tego warte.

Historia ta z perspektywy...

A najniżej strąceni zostaną zdrajcy. Ci, którzy swoje słowo i lojalność za grosz sprzedają. Ku przestrodze potomnych.

To nie jest książka do czytania, ją się smakuje, przeżywa, kontempluje, obcuje z kunsztem autora. Warto po nią sięgnąć jednak jeśli ktoś nie lubi tego typu pozycji to nie polecam, bo przez nieuwagę może się znaleźć w dantejskim piekle literatów ;)

Trudna książka i nie ukrywam, że momentami ciężko się czytało. Dużo pomogły opisy na początku każdej pieśni i przypisy na końcu. Daję 8 za kunszt wykonania. Jak dla mnie najgorzej było przejść przez czyściec.

najpiękniejsze, po Iliadzie dzieło
Jednak mistrzowskie jeśli mówić by o warsztacie poety

Porzućcie nadzieję, którzy tam wchodzicie! - te słowa obiły się o uszy każdemu fanatykowi dobrej literatury. Trzy etapy, przez które musi przejść bohater są znane każdemu, kto bardzo interesuje się śmiercią (tak jak ja). Chodzi tu oczywiście o piekło, czyściec i raj. Najistotniejsze włoskie dzieło - tym sposobem Dante dołączył do Federico Felliniego, Juliusza Cezara czy...

W istocie BOSKA.

Dyskusje