Przewodnik po warszawskich blokowiskach

Okładka książki Przewodnik po warszawskich blokowiskach Jarosław Trybuś
Okładka książki Przewodnik po warszawskich blokowiskach
Jarosław Trybuś Wydawnictwo: Muzeum Powstania Warszawskiego turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Muzeum Powstania Warszawskiego
2011-01-01
2011-01-01
978-83-60142-31-8
Warszawa architektura PRL

Okładka książki Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku Grzegorz Piątek, Jarosław Trybuś
Lukier i mięso... Grzegorz Piątek, Ja...
Okładka książki SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grzegorz Piątek, Magdalena Piwowar, Jarosław Trybuś
SAS. Ilustrowa... Hanna Faryna-Paszki...

Minęło już kilkanaście lat odkąd książka została wydana i wiele się zmieniło w krajobrazie blokowisk, niektórych budynków przybyło, inne wyburzono lub zmieniły zastosowanie, jednak same opisy historycznych założeń, informacje o twórcach i ich wizjach, zdjęcia z epok i późniejsze są ciekawe. Ogólnie ujmując choć opracowanie trąci już myszką, daje obraz rozbudowy stolicy i przypomina interesujące fakty z jej przeszłości.

Bardzo podobał mi się wstęp, który dał szerszy ogląd idei odbudowy stolicy w poszczególnych latach, projekty, pomysły, możliwości, kłopoty. Podobały mi się też wstępy do poszczególnych rozdziałów o blokowiskach. Szczegółowe opisy były dla mnie bardzo nierówne, bo nie wszystko co zostało wspomniane dla danego blokowisko miało jakieś większe znaczenie, a dla niektórych istotnych miejsc zabrakło mi fotografii.

Ogólnie rzecz ujmując warto wziąć ją do ręki jako zapis historii Warszawy i zobaczyć jakie zmiany zaszły obecnie. Warto też dowiedzieć się jaka historia wiąże się z miejscem, w którym się mieszka. Poza tym przewodnik jest napisany zwięźle i zgrabnym językiem, dlatego polecam sięgnąć po tą książkę.

Mnóstwo ciekawostek odnośnie miejsc, które są dobrze i mniej znane warszawiakom. Aż chce się wybrać na spacer.

(2011, reedycja z 2018)

+ dobry wstęp Marleny Happach, porządkujący wiele informacji, bardzo przyjemny w odbiorze
+ szkice historyczne otwierające każdy z rozdziałów, szkoda że takie krótkie
+ bardzo prosta, i jednocześnie bardzo wysmakowana okładka
+ dobre zdjęcia, z epoki i nowsze

- zbyt krótkie notki, niekiedy poświęcone miejscom bez znaczenia (np. sklepowi z asortymentem jeździeckim)
- część (połowa?) opisywanych obiektów nie jest przedstawiona na zdjęciach (!)
- lepiej by się to scrollowało w necie, jeśli chcemy sprawdzić lokalizację na dołączonych mapkach – musimy kartkować, co więcej, niektóre mapki nie obejmują całości opisywanych osiedli, np. Ursynowa Północnego, Targówka czy Bródna (format bloga świetnie się do tego nadaje)
- od czasu do czasu pojawiają się powtórzenia informacji
- dziwnie umieszczone numery stron (początkowo można ich nie zauważyć)
- spis treści z mapką na której Wrzeciono umieszczono tam gdzie znajduje się Cmentarz Północny, Chomiczówką na Radiowie, Sadami Żoliborskimi na obszarze bielańskich Piasków i Słodowca, Muranowem Południowym w okolicach ronda Babka, OzŻB na Młynowie, Rakowcem I nieopodal Fortu Mokotów (tam gdzie Wyględów),Ursynowem Północnym na terenie służewieckiego toru wyścigów konnych, SND zaznaczonym na pograniczu Starego i Nowego Wilanowa, Tarchominem i Nowodworami gdzieś za Kępą Tarchomińską (tam gdzie Modlińska dociera do rogatek),Bródnem na Żeraniu i Targówkiem na Bródnie, Szmulkami na Kamionku, Gocławiem w Marysinie Wawerskim. Poprawnie naniesiono jedynie Jelonki, Bemowo i Koło (chociaż to ostatnie leży wedle mapy bardziej na terenie Ulrychowa). Warszawiak zauważy to od razu, ale osoba spoza miasta nie. Gdyby powstał przewodnik o wrocławskich czy poznańskich osiedlach, i dołączono by do nich taką mapkę, byłbym święcie przekonany że bloki stoją tam gdzie naniesiono ich nazwy...
- brakuje większej liczby anegdot, informacji o materiałach, przebiegu budowy, trudnościach, rozplanowaniu budowy i odbiorze inwestycji
- przewodnik się trochę zdezaktualizował, robienie reedycji tego typu książki po 7 latach mija się z celem. Warszawa jak każde miasto się zmienia, w rankingu Globalization and World Cities (GaWC) zajmuje kategorię alfa, klasyfikowana jest więc jako METROPOLIA GLOBALNA, a że nie jest to zaszeregowanie na wyrost, tym bardziej ciężko tu o jaką stałość. MSI na Bródnie, i w całej dzielnicy Targówek już jest, niestety z potwornymi błędami (jak i w innych rejonach stolicy),sieć Marcpol zbankrutowała, i nie znajdziemy już tego marketu na placu Mirowskim ani w innych lokalizacjach, ulicę Próżną odnowiono, niemałym kosztem, most Północny już dawno ukończono i nie jest jedynie w sferze planów, zmieniły się nazwy ulic, itd., itp. Z uwagi na układu graficzny aktualizacja tekstu tworzy pewne trudności, więc taka a nie inna decyzja wydawcy jest zrozumiała... ale czy tego potrzebuje potencjalny spacerowicz?
- inne błędy*

Jeśli ktoś interesuje się miastem i ma dostęp do internetu, jest mieszkańcem Warszawy ze skłonnością do spacerów z aparatem, to niestety, wiele nowych treści tam nie znajdzie, ale dla początkujących varsavianistów i osób niezorientowanych może to być fajny prezent, który na pewno zachęci do sprawdzenia dogodnego połączenia i odwiedzenia danego miejsca ze sprzętem fotograficznym, albo chociaż wnikliwszego przyjrzeniu się własnej okolicy. Poza tym, jest to całkiem przyzwoicie napisane.

Większość ludzi ignoruje przestrzeń w której żyje, często jej nie lubi – może dzięki tego typu publikacjom będą mieli szanse dostrzec ich złożoność i docenić historię jaka drzemie cegle, betonie i wielkiej płycie. A jeśli nie, to chociaż zrozumieć co tu i tam się podziało, i jakie daje to perspektywy.

* W notce o żoliborskich Sadach brakuje doprecyzowania że chodziło o ówczesną Stołeczną (teraz Popiełuszki); str. 130 – „Na miejscu domów towarowych, ale nigdy nie powstały, przez długie lata nie było nic” – środkowa część zdania do usunięcia, błąd redakcyjny; str. 159 – nie DLA tylko Z; ani Bazar Różyckiego, ani Dworzec Wileński nie leżą na Szmulkach, dodatkowo – co ma wspólnego z opisywanym w rozdziale blokowiskiem tandetna figurka z Nowej Pragi?; str. 161 – przedłużenie KEN nie przecina już SND, przemianowano ją w 2016 na Aleję Harcerzy Rzeczypospolitej (wcześniej pada informacja o Trasie Tysiąclecia która ma dochodzić do Grochowskiej – dziś projekt na tym odcinku już zrealizowano, choć prowadzi do Targowej); identyczne balkony jak SND ma os. Inflancka; str. 175 – Stare Jelonki to nie tylko do torów (czyli granicy dzielnicy Bemowo),to także te kwartały po stronie wolskiej; str. 209 – we fragmencie tekstu „Chomiczówki” Sidneya Polaka zabrakło przecinka. W przypadku Gocławia można było chociaż wspomnieć że to tutaj mieszkał Darek z serialu „Siedem Życzeń” oraz o ciekawych zawijasach jakie tworzą tamtejsze bloczki; str. 262 – FSO to nie na Żeraniu, tylko obok, na Pelcowiźnie; str. 264 – zbędna kropka. Warto też dodać że tabliczki MSI są NIEBIESKIE, a nie granatowe jak pisze autor.

(2011, reedycja z 2018)

+ szkice historyczne otwierające każdy z rozdziałów, szkoda że takie krótkie
+ bardzo prosta, i jednocześnie bardzo wysmakowana okładka
+ dobre zdjęcia, z epoki i nowsze

Może temat nie potraktowany wyczerpująco, ale i tak świetnie, że jest taka książka. Oby jak najwięcej takich pozycji! Warszawa - temat - rzeka, ciągle odkrywana, inspirująca, tajemnicza...

jesli ktoś interesuje się współczesną architekturą popularną to ta książka spodoba mu się na pewno; jest to tez pozycja dla tych, którzy są senstymentalni, albo wszystkich oldskulów i outsiderów, blokersów i varsawianistów, dla lubiących podróżować i wałęsać się, a także dla tych, którzy chcą skutecznie zabić czas przenosząc się w czasie:)yeah!

• Architektura
  • Warszawa
  • Varsaviana
  • Architektura i urbanistyka

Dodaj cytat z książki Przewodnik po warszawskich blokowiskach