Warszawa niezaistniała

Muzeum Powstania Warszawskiego
2012-10-24
2012-10-24
architektura urbanistyka Warszawa historia historia Warszawy

Okładka książki Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku Grzegorz Piątek, Jarosław Trybuś
Lukier i mięso... Grzegorz Piątek, Ja...
Okładka książki SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grzegorz Piątek, Magdalena Piwowar, Jarosław Trybuś
SAS. Ilustrowa... Hanna Faryna-Paszki...

Lubię jeżdżąc po Warszawie przywoływać obrazy tego, co było tu kiedyś, ale niesamowitą przyjemność sprawiło mi także wyobrażenie sobie, co mogłoby być tu teraz. Książka Jarosława Trybusia przedstawia wizje i plany niezrealizowane, wizje wielkiej Warszawy, nowoczesnej stolicy dopiero co odzyskanego niepodległego państwa. Czy udałoby się je zrealizować zgodnie z założeniami i w zakładanym kształcie, to już zupełnie inna historia.
W dwudziestoleciu międzywojennym ogłoszonych zostało kilka wielkich konkursów na zagospodarowanie całych kwartałów Warszawy. Miasto miało zyskać między innymi teren wystawienniczy wzdłuż Wisły na wysokości Parku Skaryszewskiego, nowoczesne połączenia kolejowe i samolotowe z nowymi gmachami koleinowego Dworca Centralnego i portu lotniczego na Gocławiu, przeprawy przez Wisłę, nową funkcjonalność Placu Saskiego i osi saskiej i w końcu nową dzielnicę reprezentacyjną rozciągającą się przez Pola Mokotowskie aż do Placu na Rozdrożu- zwieńczoną z jednej strony monumentem Marszałka Piłsudskiego i Świątynią Opatrzności Bożej z drugiej.
W książce opisane są szczegółowo zarówno projekty wyróżnione w poszczególnych konkursach i dzięki temu ówczesne nurty w architekturze i urbanistyce europejskiej, ale także kulisy ogłoszenia i rozstrzygnięć każdego z nich. To pozwala poznać stronnictwa i poglądy na to jak budować, żeby było najlepiej, najokazalej i najbardziej „naszo” i narodowo, ale jednak światowo. Te spory nie z bardzo różnią się od współczesnych. To na co patrzę z nostalgią i żalem, że tak się teraz nie da, to sposób w jaki podchodzono do planowania Warszawy. Kompleksowe, wielofunkcyjne założenia urbanistyczne i architektoniczne dla całych dzielnic powstawały w kontekście i do kontekstu otaczających obszarów miasta, z szacunkiem dla komfortu życia, zachowania różnych funkcji, w tym publicznych i reprezentacyjnych i troską o ład przestrzenny.

Fantastyczny zbiór idei, przybliżający sytuację i nastroje lat przedwojennych

Fantastyczny zbiór idei, przybliżający sytuację i nastroje lat przedwojennych

Idealna książka Kogoś Kto interesuje się Warszawą. Mam w sumie tylko jedno zastrzeżenie: nie ma czegoś takiego jak Marmur Bolechowicki czy Morawica to są typowe wapienie.

• Varsaviana
  • Architektura
  • Architektura i urbanistyka
  • Warszawa
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Warszawa niezaistniała