Warszawa niezaistniała

Okładka książki Warszawa niezaistniała Jarosław Trybuś
Okładka książki Warszawa niezaistniała
Jarosław Trybuś Wydawnictwo: Muzeum Powstania Warszawskiego historia
414 str. 6 godz. 54 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Muzeum Powstania Warszawskiego
Data wydania:
2012-10-24
Data 1. wyd. pol.:
2012-10-24
Liczba stron:
414
Czas czytania
6 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360142561
Tagi:
architektura urbanistyka Warszawa historia historia Warszawy
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku Grzegorz Piątek, Jarosław Trybuś
Ocena 7,7
Lukier i mięso... Grzegorz Piątek, Ja...
Okładka książki SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grzegorz Piątek, Magdalena Piwowar, Jarosław Trybuś
Ocena 8,0
SAS. Ilustrowa... Hanna Faryna-Paszki...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
43 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
121
96

Na półkach:

Lubię jeżdżąc po Warszawie przywoływać obrazy tego, co było tu kiedyś, ale niesamowitą przyjemność sprawiło mi także wyobrażenie sobie, co mogłoby być tu teraz. Książka Jarosława Trybusia przedstawia wizje i plany niezrealizowane, wizje wielkiej Warszawy, nowoczesnej stolicy dopiero co odzyskanego niepodległego państwa. Czy udałoby się je zrealizować zgodnie z założeniami i w zakładanym kształcie, to już zupełnie inna historia.
W dwudziestoleciu międzywojennym ogłoszonych zostało kilka wielkich konkursów na zagospodarowanie całych kwartałów Warszawy. Miasto miało zyskać między innymi teren wystawienniczy wzdłuż Wisły na wysokości Parku Skaryszewskiego, nowoczesne połączenia kolejowe i samolotowe z nowymi gmachami koleinowego Dworca Centralnego i portu lotniczego na Gocławiu, przeprawy przez Wisłę, nową funkcjonalność Placu Saskiego i osi saskiej i w końcu nową dzielnicę reprezentacyjną rozciągającą się przez Pola Mokotowskie aż do Placu na Rozdrożu- zwieńczoną z jednej strony monumentem Marszałka Piłsudskiego i Świątynią Opatrzności Bożej z drugiej.
W książce opisane są szczegółowo zarówno projekty wyróżnione w poszczególnych konkursach i dzięki temu ówczesne nurty w architekturze i urbanistyce europejskiej, ale także kulisy ogłoszenia i rozstrzygnięć każdego z nich. To pozwala poznać stronnictwa i poglądy na to jak budować, żeby było najlepiej, najokazalej i najbardziej „naszo” i narodowo, ale jednak światowo. Te spory nie z bardzo różnią się od współczesnych. To na co patrzę z nostalgią i żalem, że tak się teraz nie da, to sposób w jaki podchodzono do planowania Warszawy. Kompleksowe, wielofunkcyjne założenia urbanistyczne i architektoniczne dla całych dzielnic powstawały w kontekście i do kontekstu otaczających obszarów miasta, z szacunkiem dla komfortu życia, zachowania różnych funkcji, w tym publicznych i reprezentacyjnych i troską o ład przestrzenny.

Lubię jeżdżąc po Warszawie przywoływać obrazy tego, co było tu kiedyś, ale niesamowitą przyjemność sprawiło mi także wyobrażenie sobie, co mogłoby być tu teraz. Książka Jarosława Trybusia przedstawia wizje i plany niezrealizowane, wizje wielkiej Warszawy, nowoczesnej stolicy dopiero co odzyskanego niepodległego państwa. Czy udałoby się je zrealizować zgodnie z założeniami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
76
16

Na półkach: ,

Fantastyczny zbiór idei, przybliżający sytuację i nastroje lat przedwojennych

Fantastyczny zbiór idei, przybliżający sytuację i nastroje lat przedwojennych

Pokaż mimo to

avatar
26
19

Na półkach:

Idealna książka Kogoś Kto interesuje się Warszawą. Mam w sumie tylko jedno zastrzeżenie: nie ma czegoś takiego jak Marmur Bolechowicki czy Morawica to są typowe wapienie.

Idealna książka Kogoś Kto interesuje się Warszawą. Mam w sumie tylko jedno zastrzeżenie: nie ma czegoś takiego jak Marmur Bolechowicki czy Morawica to są typowe wapienie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    199
  • Przeczytane
    53
  • Posiadam
    36
  • Teraz czytam
    8
  • Varsaviana
    7
  • Chcę w prezencie
    5
  • Architektura
    5
  • Architektura i urbanistyka
    4
  • Warszawa
    4
  • Do kupienia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Warszawa niezaistniała


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne