Zapiski na pudełku od zapałek

Okładka książki Zapiski na pudełku od zapałek
Umberto Eco Wydawnictwo: Historia i Sztuka Seria: Seria z piramidą publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Seria z piramidą
Bustine di Minerva
Historia i Sztuka
2005-01-01
2005-01-01
Adam Szymanowski

więcej Więcej

Dowcipne, błyskotliwe, inteligentne, żartobliwe, ironiczne.
Fajna książka, zaskoczyła mnie przede wszystkim dystansem do współczesności i szczerą kpiną (przedstawioną z ogromną przesadą zresztą) wobec spraw, starających się decydować za nas o naszym życiu (biurokracja, faksy, telefony, taksówkarze, fanatycy piłkarscy itd.).

Czytałam je - oba tomy, kiedy wyszły po raz pierwszy i ostatnio do nich wróciłam. Teraz bardziej mi się podobają, chociaż felieton z założenia jest gatunkiem chwytającym chwilę, tymczasem dopiero teraz dostrzegam pewne zjawiska kulturowe opisane przez Umberta Eco. Teksty są różne, ale ogólnie stanowią interesujące podsumowanie XX wieku. Niektórzy piszą:...

Lekka i przyjemna filozofia codzienności

Eco i Jego „Zapiski” to ten rodzaj humoru, który nie do wszystkich przemówi i nie każdemu się spodoba- cięty, ironiczny, inteligentny i wymagający. Ktoś, kto ogląda z upodobaniem „Kiepskich” raczej się z nim nie zaprzyjaźni (oczywiście bez urazy, po prostu jest to totalnie odwrotny biegun humoru).
Uwielbiam tą krótką formę- nie oszukujmy się, bardzo często prześmiewczą i...

Umberto jak to Umberto - zapatrzony w siebie nudziarz, myślący że jest wyrocznią.

Trochę przeintelektualizowana.

Bardzo zabawna książka, a zawarte w niej felietony mimo upływu lat wciąż są przerażająco aktualne :)

Można się uśmiać :) Autor ukazuje absurdy biurokracji, które mimo upływu 30-40 lat wciąż są aktualne.

Wielcy pisarze są odrobinę zepsuci poklaskiem czytelników i wydają czasami książki w formie felietonów zebranych z jakiegoś okresu, sądząc, że dla zwykłego śmiertelnika nawet banały wychodzące spod pióra pisarza wielkiego będą czymś nadzwyczajnym. Zapiski mnie mocno rozczarowały. Spróbuję jeszcze przeczytać "Drugie zapiski..." , ale obawiam się, że też okaże się to stratą...

Wiele mądrych rzeczy. Koniecznie.

2 027
  • Literatura włoska