Opowiadania. Tom 2

Muza
2006-01-01
2006-01-01
8373197354

"Cortazar, mistrz małych form, nie osadzał swych opowiadań w żadnym konkretnym czasie, wobec czego są zawsze aktualne. Oto one: niecałkowicie realne, krążące gdzieś pomiędzy rzeczywistością, snem a nawet magią, pełne niepowtarzalnej atmosfery, jakiegoś czwartego wymiaru, który sprawia, że czytamy je w napięciu, graniczącycm z fascynacją. Mało jest dziś książek, które czyta się z zapartym tchem. Ta z pewnością do nich należy."
Zofia Chądzyńska.

Nic dodać, nic ująć.
Kto lubi magię i fantastykę, nie zawiedzie się.
Jak nie przepadam za krótkimi formami, tak Cortázara wchłonęłam jak gąbka.
A jest co czytać, uff.

Żeby było jasne, nie lubię za specjalnie Julio Cortazara. Ale jego opowiadania mnie uwiodły, melodią języka, niedopowiedzeniami, klimatem. Warto

Bardzo nierówny zbiorek. Zawiera kilka opowiadań wybitnych (Bestiarium, Circe, Koniec zabawy),z dwa dobre, kilka średnich, i z dwa beznadziejne. Piękno tych najlepszych to piękno brzmienia języka rosyjskiego, melodyjna wodnistość, także to co było śliczne w polskich piosenkach pop z lat 60tych, tylko tych bardziej markotnych. Taka gładka płynność.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

ZNacznie łatwiejsze w odbiorze niż Książka dla Manuela, mniej eksperymentów - ale i tak Cortazar lubi sobie połamać zasady. Zmienić narratora po kilka razy w jednym akapicie. Mieszać czasy. No lubi, i na dodatek mu to całkiem wychodzi. Część opowiadań naprawdę znakomitych, ale kilka trochę się rozmywa, a po jakimś czasie człowiek zaczyna się spodziewać, jakie zakończenie zafunduje autor. Zastanawiałem się, czy "bardzo dobre" (7/10) jest sprawiedliwe zamiast "rewelacyjne", bo być może powinienem skorygować ocenę biorąc pod uwagę po części to, że Cortazar nie podchodzi pod moje proste (prostackie?) gusta, a po części to, że dzisiaj niektóre opowiadania wydają się trochę przestarzałe - dlatego, bo podobne chwyty (chodzi tu bardziej o atmosferę i rodzaj rozwiązania: żebraczka spotyka się na moście w Budapeszcie z elegancką kobietą i co się wtedy może stać?) zaczęli stosować też inni, którzy podejrzewam Cortazarem się sugerowali.

Nie jestem fanem opowiadań, ale te zwalają z nóg i pozostawiają z opadniętą szczęką. Dają do myślenia. Genialne tłumaczenie autora, który w oryginale brzmi trochę chropawo. Arcymistrzostwo!

O ile powieści Cortazara nie do końca do mniej przemawiają, tak jego opowiadania uważam za arcydzieła. Ta wyobraźnia! To ciągłe balansowanie na granicy rzeczywistości i fantastyki! Ten język!!! (Chapeau bas dla tłumaczki!) Zachwycająca lektura!

Cudowne, pięknie napisane, magiczne, wciągające. Cortazar pisze to, co zawsze myślałam, tylko nie potrafiłam ująć w słowa. Polecam z całego serca.

Mogę czytać bez końca i ciągle coś odnajduję nowego ,innego.

Mogę czytać bez końca i ciągle coś odnajduję nowego ,innego.

Pierwsza wielka literatura współczesna

Pierwsza wielka literatura współczesna