Listy do młodego pisarza

Llosa listy pisarz twórczość autobiografia

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Llosa obnażony… teoretycznie

29 Link do recenzji

Książka peruwiańskiego noblisty to - jak sugeruje tytuł - zbiór refleksji autora dotyczących, ogólnie rzecz ujmując, cech, które powinny posiadać dobrze napisane powieści.

Napisane w formie listów do czytelnika poszczególne rozdziały zwracają uwagę na wiele elementów, czy może raczej poprawniej byłoby trzeba powiedzieć środków, które tworzą powieść, składają się na jej...

W tej książce znalazłem znacznie więcej inspirujących myśli niż przydatnych rad, co uważam za wielką zaletę. Pozycja bardziej dla piszących lub interesujących się literackimi technikami niż dla czytających w sensie ścisłym.

„Listy do młodego pisarza” ‒ Mario Vargas Llosa, to bardzo osobisty przekaz wielu ważnych, ciekawych, szczerych uwag ‒ wskazówek skierowanych do osoby rozpoczynającej pisanie.
Jednak książka skierowana jest nie tylko do pisarzy, ponieważ czytelnik, który nie sięga po pióro dostaje porcje wkładu autora w tworzenie swoich, mniej lub bardziej zajmujących, dzieł.
Uwielbiając...

Jak wszyscy wiedzą, bardzo lubię Llosę, ale ta nieduża książka trochę mnie zmęczyła. Napisana w formie listów do hipotetycznego młodego kolegi po fachu powinna być dla mnie pouczeniem i inspiracją. Może dlatego, że znaczną część tego o czym pisze autor już wiedziałam, albo uważałam za zbyt oczywiste by się tym zajmować. To, co cenne w tej książce to odniesienia do innych...

Doskonała forma na przekazanie swojej wiedzy i doświadczeń z pisaniem przekazana człowiekowi o to aby pomóc mu zrozumieć istotę pisania.

Rozważania o naturze i strukturze literatury z perspektywy uznanego pisarza. Umożliwiają spojrzenie na powieściopisarstwo w bardziej świadomy sposób, unaoczniają mechanizmy rządzące beletrystyką i systematyzują podstawową wiedzę literaturoznawczą, którą autor finalnie i tak zaleca wrzucić do kosza - bowiem to nie ona jest istotą pisania ;) Reasumując - to godna polecenia...

Ciekawe, że właśnie ta pozycja cenionego pisarza wpadła mi jako pierwsza ze wszystkich jego utworów w ręce. Przypadkowo i przelotnie. Bo natychmiast powędrowała tam gdzie jej miejsce – w ręce młodej adeptki sztuki pisarskiej. Mam nadzieję, że jej się przyda. Forma listów nie jest niezbędna. Dla mnie niekonieczna. Chociaż wyobrażam sobie, że dla młodego pisarza to może być...

Ach, jaki cudowny prezent świąteczny sobie sprawiłam.

Vargas Llosa pisze o tym, jak powinna wyglądać dobra powieść, jak powinna być zbudowana, jakie cechy posiadać i jakiego rodzaju decyzje powinien podjąć autor w odniesieniu do swojego przyszłego dzieła.

Czy napisał coś odkrywczego? Dla większości interesujących się literaturą także w sensie technicznym - nie.

Czy to...

Zapis wykładów wygłoszonych przez Llosę na temat kompozycji, dbałości o narratora i czasu oraz innych elementów, które składają się na dobrze napisaną książkę. Pierwszy rozdział zachwyca, kolejne bywają nieco żmudne w czytaniu.
Ogromny plus za listę lektur, które przytaczane są jako przykłady zastosowania danej techniki. Oraz za słowa zachęty dla wszystkich młodych pisarzy,...

Książki o książkach i pisaniu to coś, co jako niespełniony autor i fanatyk literatury kupuję zawsze w 100%.

Dyskusje

• Chcę w prezencie