Cywilizacja na ławie oskarżonych

Okładka książki Cywilizacja na ławie oskarżonych Leszek Kołakowski
Okładka książki Cywilizacja na ławie oskarżonych
Leszek Kołakowski Wydawnictwo: Res Publica publicystyka literacka, eseje
334 str. 5 godz. 34 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Res Publica
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
334
Czas czytania
5 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7046-128-x
Tagi:
ideologia kultura
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
580
249

Na półkach: ,

"Ostatecznie można powiedzieć, że europejska identyczność kulturalna utwierdza się w odmowie przyjęcia jakiejkolwiek identyfikacji zakończonej, więc w niepewności i niepokoju. [...] Utwierdzamy przecież obecność własną w kulturze europejskiej przez umiejętność zachowania krytycznego dystansu względem samych siebie, przez zdolność patrzenia na siebie cudzymi oczami, przez to, że cenimy tolerancję w życiu publicznym, sceptycyzm w życiu intelektualnym, potrzebę konfrontowania wszystkich możliwych racji [...] krótko mówiąc przez to, że zostawiamy otwartym pole niepewności" (15, 20).

"Utopia doskonałej autonomii człowieka i nadzieja na jego doskonalenie się nieskończone są, być może, najbardziej skutecznymi narzędziami samobójstwa, jakie kultura nasza wynalazła" (152).

"Ostatnim słowem ideału wyzwolenia totalnego jest sankcja dla gołej przemocy; ostatecznie, jest on zgodą na despotyzm i zniszczenie kultury" (153).

"Liberalna zasada przez konsekwentne zastosowanie przeobraża się w swoje przeciwieństwo, albo, innymi słowy, jej całkiem konsekwentne zastosowanie jest po prostu niemożliwe" (167).

"Wielu ludzi [Oświecenia] żyło nie uprzytamniając sobie, że byli mieszkańcami dwóch nie dających się pogodzić światów i cienką skorupką chroniło komfort wiary, ufając jednocześnie postępowi, prawdzie naukowej i technologii naukowej" (205).

"Można rozsądnie utrzymywać, że nowoczesne doktryny liberalne były historycznie zakorzenione w biblijnej wierze, iż w sensie podstawowym wszystkie istoty ludzkie są równe i równie cenne" (239).

"Z Oświecenia wyrosły racjonalizm, pogarda dla tradycji i nienawiść do całej mitologicznej warstwy kultury - owocowały w komunizmie nie tylko w postaci brutalnych prześladowań religijnych; wyrażały się także jako zasada [...] wedle której jednostki ludzkie są całkowicie wymienialne, a życie jednostek liczy się o tyle tylko, o ile są one narzędziami sprawy ogólnej, czyli państwa, jako że nie ma racjonalnych podstaw, by przypisywać osobowości ludzkiej jakikolwiek szczególny, nieinstrumentalny status; [oświeceniowy] racjonalizm przerodził się tedy w ideę niewolnictwa. [...] Bankructwo ideowe [komunizmu] jest zarazem porażką tegoż Oświecenia, którego był ostatnim, najbardziej konsekwentnym, a przez to samoniszczycielskim, wyrazem"
(311-312, 319).

"Ostatecznie można powiedzieć, że europejska identyczność kulturalna utwierdza się w odmowie przyjęcia jakiejkolwiek identyfikacji zakończonej, więc w niepewności i niepokoju. [...] Utwierdzamy przecież obecność własną w kulturze europejskiej przez umiejętność zachowania krytycznego dystansu względem samych siebie, przez zdolność patrzenia na siebie cudzymi oczami, przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
136
47

Na półkach:

Niektóre z zawartych tu esejów pokrywają się z tymi z książki "czy diabeł może być zbawiony".

Niektóre z zawartych tu esejów pokrywają się z tymi z książki "czy diabeł może być zbawiony".

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    41
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    9
  • Posiadamy
    1
  • TEMAT: Filozofia
    1
  • Lektury na studiach
    1
  • Z półki
    1
  • TEMAT: Teoria kultury
    1
  • Filozofia_Socjologia_Psychologia
    1
  • FORMA: Podręczniki i opracowania
    1

Cytaty

Więcej
Leszek Kołakowski Cywilizacja na ławie oskarżonych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także