Zapomniany Wiek Dwudziesty. Retrospekcje

Okładka książki Zapomniany Wiek Dwudziesty. Retrospekcje
Tony Judt Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego Seria: Kolory idei publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
2011-01-01
Paweł Marczewski
wiek xx

więcej Więcej

Zbiór raczej nierównych, jeśli chodzi o przyjemność lektury esejów wybitnego historyka. Niektóre się zestarzały, inne są zbyt szczegółowe; ale są i prawdziwe perełki (np. o Kołakowskim). Judt był intelektualistą, erudytą swobodnie porusza się po zawiłościach dwudziestowiecznej historii, bywa bezlitosny dla ocenianych przez niego książek.
Znakomita lektura. Polecam.

Tony Judt to znany historyk i europeistyk, którego prace na temat najnowszej historii naszego globu są znane na całym świecie. Mimo że zmarł kilka lat temu, to wznowienia jego kolejnych publikacji nadal potrafią wzbudzać wiele emocji w kolejnych pokoleniach czytelników. Nie inaczej jest z Zapomnianym Wiekiem XX, który to ponownie trafia na półki księgarń za sprawą Domu...

Zbiór esejów Tony'ego Judta z lat 1994-2006 wydanych przy patronacie Kultury Liberalnej.

Książka składa się ze stosunkowo krótkich esejów, które można generalnie podzielić na dwie grupy: te poświęcone znanym intelektualistom XX wieku oraz ich dorobkowi oraz te opisujące rozmaite kwestie dotyczące polityki zagranicznej i społecznej w ujęciu historycznym.

To co rzuca się...

• Historia