Zwierzęcy punkt widzenia. Inna wersja historii

Éric Baratay Wydawnictwo: Wydawnictwo w Podwórku historia
Le Point de vue animal, une autre version de l'histoire
historia
Paulina Tarasewicz
zwierzęta historia zwierząt ekokrytycyzm

Drobiazgowo opisana eksploatacja i przemoc wobec zwierząt, głównie ery przemysłowej i okresu wojen światowych.
Trochę jest to oschle napisane, co nie wyklucza jednak empatii która bije ze stron tej pracy.
Warto się zapoznać.

Nie polecam. Bardzo filozoficzna

Jedno z najlepszych nieantropocentrycznych spojrzeń na historię. Pięknie wydana książka, świetny przekład.

Będąc wielką miłośniczka zwierząt, sięgnęłam po te ksiązkę bez zastanowienia. Niestety srogo się rozczarowałam. Autor poprzez pseudointelektualny wstęp, mądre słowa i ogromną ilość auto-dygresjii, sam sobie zaprzecza. Starając się skupić na historii zwierząt, gdzie zwierzę jest podmiotem badań, paradoksalnie dołącza do grona licznych badaczy, którzy historię naszych braci...

Napisałem kiedyś, że nie będę wystawiał już gwiazdek? Przyznaję, tak napisałem (z uwagi na obrzydzenie do narzucanej konieczności oceniania wszystkiego na około).

Jednak dla tej pozycji robię wyjątek, szczególnie, że część osób wciąż zwraca uwagę na średnią ocen, a ta jest dla tej książki zdecydowanie zaniżona.

Poza tym zakochany jestem w języku Erica Baratay. Jest to...

dobra, rzetelna książka, pozwala zmienić spojrzenie na wiele spraw.

• Chcę w prezencie
  • Zwierzęta