Okładka książki Mieszanki olejków eterycznych do aromaterapii. Ponad 140 przepisów: tradycja, nauka, praktyka Marta K. Grochowalska, Aleksander K. Smakosz
Marta K. GrochowalskaAleksander K. Smakosz Wydawnictwo: Pharmacopola zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Pharmacopola
2024-02-01
2024-02-01

Okładka książki Człowiek jako lek i obiekt badań Wiktoria Król, Aleksander K. Smakosz
Człowiek jako ... Wiktoria Król, Alek...
Okładka książki Dżuma, kiła i Staphylococcus, czyli epidemie okiem literatów Agnieszka Banaś, Marta K. Grochowalska, Małgorzata Kasprzyk, Wiktoria Król, Katarzyna Lewandowska, Aleksander K. Smakosz, Weronika Stępkowska, Katarzyna Wer
Dżuma, kiła i ... Agnieszka Banaś, Ma...
Okładka książki Wpływ alchemii na współczesny świat: farmacja, medycyna, kultura Mateusz Dąsal, Aleksander K. Smakosz
Wpływ alchemii... Mateusz Dąsal, Alek...

Co się stanie gdy zmysł węchu i sam zapach, zaczynają budzić zainteresowanie wśród naukowców?

Publikacja "Mieszanki olejków eterycznych do aromaterapii, ponad 140 przepisów", łączących tradycję, naukę oraz praktykę, może śmiało odpowiedzieć na to pytanie. Przedstawiam kolejną ciekawostkę Wydawnictwa Pharmacopola, w której Marta K. Grochowalska oraz Aleksander K. Smakosz zabierają nas w aromatyczną podróż po niezwykłości olejków eterycznych.

Tych dwóch autorów zdecydowanie odznacza się nadzwyczajną chęcią do zdobywania wiedzy. Marta K. Grochowalska jak możemy przeczytać jest aromaterapeutką, wykładowcą akademickim, edukatorką i robi wiele innych wspaniałych rzeczy, by poszerzać wiedzę swoją oraz naszą. Natomiast Aleksander K. Smakosz zajmuje się m.in toksykologią roślin oraz etnofarmakologią historyczną. Nic dziwnego więc, że książka którą dostaliśmy stanowi niewyczerpalne źródło pomysłów i pięknie skondensowanej wiedzy.
Co jeszcze ciekawego posiada w sobie ta pozycja? Receptury będące owocami pracy osób wykształconych, niezależnych badaczy i sympatyków.
Dzięki uprzejmości autorów na kartach książki znalazła się moja receptura na kadzidło relaksujące żywiczno - ziołowe. Możecie wykonać je samodzielnie na własny użytek, by móc cieszyć się zapachem i właściwościami.

Receptury pochodzą z tradycji i badań, nie zawsze są wiernym odwzorowaniem oryginalnego przepisu. Jednak w rozdziale o technologii mieszanek aromaterapeutycznych odnajdziemy pierwszą opisaną, pochodzi z 1866 roku!  Oprócz takich umieszczono autorskie od wielu ciekawych osób, których krótkie biografie można znaleźć na końcu książki.

Przedstawione treści mają charakter edukacyjny i informacyjny, nowinki naukowe o olejkach eterycznych przeplatają się praktyczną wiedzą gotową do wykorzystania, a także wieloma tytułami książek do dalszego zgłębiania wiedzy.

W pierwszych rozdziałach, czyli części teoretycznej nie zabrakło dokładnego wytłumaczenia czym tak naprawdę olejki eteryczne są i gdzie je wykorzystywano, by następnie przejść do tematu aromaterapii. Sama historia towarzysząca wyklarowaniu się tej dziedziny, obfituje nawet w swój własny mit powiązany z alchemią.

Warto także wspomnieć o budowie tej pozycji. Książka składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, gdzie umieszczono 12 olejków przewodnich, oraz receptury zawierające dany olejek lub inne przetwory z wykorzystaniem rośliny olejkodajnej. Znajdziemy tu m.in. cytrynę zwyczajną, lawendę lekarską, różę, rozmaryn sosnę, kadzidłowiec. Każdy surowiec posiada opis ogólny włączając w to opis zapachu, rodzinę botaniczną, właściwości, zastosowanie oraz ryciny poglądowe.

Receptur jest aż 142, wiele z nich możemy z powodzeniem zdobić samodzielnie, by móc cieszyć się wodą aromatyczną, mieszankami wspomagającymi, olejkami do masażu i dyfuzji, płukankami do włosów, mydłem, kadzidłami oraz innymi kreatywnymi remediami na wiele lekkich przypadłości, bądź pozwalającymi na relaks.

Po każdym rozdziale recepturowym umieszczono miejsce na notatki, ponieważ książka ta z powodzeniem może stać się podręcznikiem doskonalącym umiejętności.
Jest to naprawdę ciekawa pozycja pod wieloma względami. Można nauczyć się z niej zasad bezpiecznego stosowania olejków, odważania i rozcieńczania, przeczytać o tym jak przebiega produkcja np. octów aromatycznych. Przy czym nie zabrakło ważnych wskazówek co do własnego bezpieczeństwa, interakcji olejów i porównania zaleceń. Jeżeli poszukujecie dzieła z którego można korzystać bezpiecznie, a przy okazji eksperymentować to już wiecie po jaką lekturę sięgnąć.

Książkę można zamówić na stronie wydawcy: https://pharmacopola.pl/sklep

Książkę można zamówić na stronie wydawcy: https://pharmacopola.pl/sklep