Oko umysłu

Oliver Sacks Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Mind's Eye
Jacek Lang
Zysk i S-ka
mózg widzenie neurologia
The Mind's Eye
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Jacek Lang
mózg widzenie neurologia

Oficjalne recenzje i

Co widzi mózg, gdy oko nie widzi?

[ 14 ] Link do recenzji

Autor porusza interesujące tematy, jednak zdarza mu się niepotrzebnie wydłużać objaśnienia a niektóre wnioski powtarzały się po kilka razy. Tłumaczenie na minus. Mam wrażenie, że rozdziały są pisane chaotycznie, problem ten dodatkowo pogłębiają długie przypisy, przez co szybko traciłam zainteresowanie tematem.

Książka napisana jest w bardzo dobrym, zrozumiałym dla laika stylu, a ze względu na przytaczane historie prawdziwych ludzi można ją czytać niby dobrą powieść, której jedynie fragmenty odwołują do treści naukowych. Myślę, że spełnia oczekiwania bardzo różnych czytelników. Pełna recenzja: https://www.miejskapustelniczka.com/zrozumienie/oko-umyslu-oliver-sacks

Książka jest trochę nierówna i muszę jej zarzucić kiepski poziom tłumaczenia. Oczywiście, jest wiele fachowym terminów, które dla laika mogą być ciężkostrawne. Autor zadbał jednak o ich klarowne wyjaśnienie. Nataomiast oftalmolog to po polsku okulista (prawda, że brzmi lepiej?), a widzenie binokularne to widzenie obuoczne. Tak samo, zamiast uparcie pisać o widzeniu...

Widza podana w przystępny sposób, ciekawe opisy przypadków. Żałuję, że nie czytałam tych książek na studiach, na pewno więcej bym zapamiętała, niż z podręczników.

Jestem jak zombie. Uwielbiam ludzki mózg. A przynajmniej o nim czytać. Ostatnie dziesięciolecia to niesłychanie dynamiczny rozwój neurologii, neurobiologii, psychologii poznawczej, wszelkich nauk zajmujących się mózgiem, jego funkcjonowaniem i zaburzeniami. Złożoność mózgu, nasze nietypowe zachowania prowadzą do tego, że trudno czasami mówić, że człowiek podejmuje...

Ciężko tą książkę rozpatrywać jak wszystkie inne. To jest naukowa (mniej lub bardziej) pozycja więc tutaj patrzę na coś innego. Troszkę się zawiodłam, bardziej przypadła mi książka "mężczyzna który pomylił swoją żonę z kapeluszem" no ale ;) mam posiadam jest dobrze :D

Nieco wymagająca lektura, pełna filozoficzno-medycznych rozważań na temat korelacji zmysłu wzroku z jego reprezentacją w mózgu. Książka dla małych fascynatów neuropatologii. Warto do niej zajrzeć, gdyż pokazuje świat z zupełnie innej perspektywy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Absolutnie uwielbiam styl pisania Sacksa - o rzeczach poważnych, naukowych z takim polotem i swobodą. Osobiście uważam, że cenne jest także to, że w swoich książkach odnosi się do innych publikacji o podobnych tematach, przytacza z nich cytaty, co daje pokaźną listę pozycji do przejrzenia. Czytając "Oko umysłu" byłam zafascynowana również reakcją autora na własną chorobę....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opis ciekawych przypadków z praktyki neurochirurga, w dość subiektywny sposób przedstawiony los pacjentów lekarza. Warto przeczytać, jeśli ktoś już miał w rękach książkę "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem".

Jak zwykle ciekawie i mądrze. Człowiek nie jest w stanie wyobrazić sobie nawet tylu rzeczy..

Dyskusje

• Psychologia
  • Chcę w prezencie
  • Nauka
  • Kognitywistyka
  • 2012
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Oko umysłu