Miłosz i Putrament. Żywoty równoległe

Okładka książki Miłosz i Putrament. Żywoty równoległe Emil Pasierski
Okładka książki Miłosz i Putrament. Żywoty równoległe
Emil Pasierski Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
Fortuna i fatum
W.A.B.
2011-06-22
2011-06-22
biografia Jerzy Putrament Czesław Miłosz

Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...

Paweł i Gaweł w jednym żyli domu....

Dość ciekawe, choć mam wrażenie, że odrobinę "przewymiarowane". Nie sądzę aby wpływ Miłosza na Putramenta, a już w szczególności Putramenta na Miłosza był na tyle duży, by z tak wielką pieczołowitością analizować pojedyncze zdania wypowiedziane przez każdego z pisarzy.

Owszem dwie duże sekwencje wydarzeń łączą obu autorów: przedwojenne studia (i wspólny udział w grupie poetyckiej) oraz praca w służbie dyplomatycznej PRL zaraz po wojnie. Co ciekawe - Putrament startujący z pozycji endeckich kończy jako komunista, lewicujący od zawsze Miłosz kończy jako ikona antykomunizmu - autor kultowego (w swoim czasie) "Zniewolonego umysłu".

Troszkę współczuję autorom tego typu opracowań. Nie mogą oni przecież "w kółko" pisać - Miłosz to, a Putrament tamto... Zamieniają więc Miłosza na "autora 'Rodzinnej Europy'" a Putramenta na "autora 'Bołdyna'". Za chwilę i to przestaje wystarczać więc pojawiają się: "autor 'Doliny Issy'" oraz "autor 'Pół wieku'". Trudna sprawa :).

Zaczalem w grudniu 2011
, ksiazka ..

Zaczalem w grudniu 2011
, ksiazka ..

Nieschematyczne, wciągające.

Nieschematyczne, wciągające.

Trochę zbyt szczegółowo opisy i mało zajmujący styl książki sprawił, że jest jedną z niewielu przy których uznałem, że szkoda czasu na jej dokończenie. Wydaje mi się, że to książka dla ludzi zajmujących się literaturą zawodowo.

• Eseje
  • Chcę kupić