Karol Marks. Biografia

Okładka książki Karol Marks. Biografia Francis Wheen
Okładka książki Karol Marks. Biografia
Francis Wheen Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
Fortuna i fatum
Karl Marx
W.A.B.
2005-05-05
2005-05-05
Dominika Cieśla
Karol Marks

Jest to taki książkowy odpowiednik filmu "Młody Marks" R. Pecka. Lekkim piórem, w luźnym tonie napisana biografia człowieka, którego zarówno myśl jak i osoba obrosła mitami, człowieka wynoszonego na ołtarze, bądź potępianego jako wysłannika samego szatana.
Francis Wheen przedstawia Marksa od narodzin do śmierci – jego życie, rozwój intelektualny, otoczenie, kontekst historyczny. Zagląda do jego pism, ale też do prywatnych listów, których zachowało się mnóstwo. Z czułością przygląda się prywatnemu życiu w rodzinie państwa Marksów, w przejmujący sposób pisze o biedzie i tragediach. Nie hagiografizuje, nie pomija niewygodnych faktów (choć czasem mógłby sobie darować opisywanie pewnych szczegółów),nieraz polemizuje z innymi biografami Marksa, zarówno apologetami jak i krytykami. Sięga daleko opisując postaci drugoplanowe, choć czasem streszczając pewne wątki ogranicza się do krótkiego żartu, a nie trzeba znać danej sprawy szczegółowo, żeby domyślić się, że Wheen nie traktuje jej do końca uczciwie – niekiedy angielski humor bierze górę nad rzetelnością. Osobnym wątkiem jest tutaj cały rozdział o Bakuninie. Jako że był on najpoważniejszym wrogiem Marksa, nie wypada autorowi zbyć go krótkim, złośliwym akapitem; wciąż jednak, jego wiarygodność w tym przypadku należy skwitować prostym "xD".
Może niedobrze zrobiłem czytając tę biografię równolegle z tekstami Marka Siemka. Wheen wypada bowiem bardzo blado na tle klasyka polskiej filozofii społecznej. Wprawdzie próbuje zmontować jakąś interpretację marksizmu u samego jego źródła, zbić najlichsze krytyki, samemu czasem coś Marksowi wytknąć, ale szczytem jego możliwości jest streszczenie najważniejszych tez (co wykonuje bez zarzutu) oraz zestawienie prognoz z obecnym stanem kapitalizmu. Jest całkowicie głuchy na filozoficzne niuanse – w pewnym miejscu nawet stwierdza, że jeśli komuś trudno brnąć przez "Kapitał", to może zajrzeć do streszczenia zawartego w wykładzie "Płaca, cena i zysk", który pozbawiony jest "metafizycznych zawiłości". Tak, jakby Marks był jedynie trochę bardziej bystrym ekonomistą.
Warto przeczytać jako ciekawe wprowadzenie do dalszych, bardziej pogłębionych, studiów.

Taka bardzo na " luzie" napisana biografia Marksa. Wheen pisze sprawnie, nie nudzi, wciąga w życie autora "Kapitalu" i daje do myślenia. Dobra książka.

Obszerna pozycja na temat Marksa, napisana bardzo ciekawym i przystępnym językiem.

Ciężko pisać o Marksie. Jedni wybierają styl hagiograficzny, pisząc na kolanach o ojcu komunistycznej religii. Inni wybierają zaś frontalny atak. Ta książka jest inna. Pokazuje Karola Marksa jako zwykłego człowieka, którym niewątpliwie też był. Na dodatek dostajemy błyskotliwe analizy tekstów, najsłynniejszych cytatów, które obrosły znaczeniami w ogóle nie obecnymi w myśli Marksa. Książka dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś o jednym z najbardziej wpływowych myślicieli XIX i XX wieku.

Jest postacią, o której powiedziano tak wiele i tak źle, że aby dostać się do prawdy, trzeba przekopać się przez wiele warstw i odsłonić niejedną skrycie chowaną tajemnicę. Odbrązowić i uczłowieczyć ale jednocześnie wiarygodnie i prawdziwie pokazać kim naprawdę był Marks. Takie zadanie postawił sobie autor i z uznaniem przyznaje, że dokonał tego w sposób satysfakcjonujący. Oto przed naszymi oczyma przewija się cała panorama postaci, które wpłynęły i ukształtowały osobowość i charakter Maksa. Każda z nich miała swój przyczynek lecz „Murzyn” – tak określali go najbliżsi, był silną indywidualnością, zawsze dominujący, nieposkromiony, wielki intelekt i myśliciel, tytan pracy, chaotyczny i uporządkowany, perfekcyjny przy profesjonalnym przygotowywaniu swych wystąpień i książek, apodyktyczny i ciepły w swym oddaniu najbliższym, rodzinny samotnik, który większość życia, mimo naporu fal i burz przetrwał, nie poddał się, walczył, żyjąc w biedzie i na pożyczkach ale z ideami na ustach, chłostany śmiercią dzieci, przyjaciół -których o dziwo miał, mimo nieprzyjemnych cech swego charakteru, które raczej ludzi odpychały niż przyciągały. Stał się guru dla następnych pokoleń, choć za życia nie doceniano jego wpływu i roli jaką odegrał dla zbudowania fundamentów pod struktury rewolucji proletariatu. Wiekopomne dzieło – Kapitał - zostało ukończone i wydane w całości dopiero przez ucznia i przyjaciela Engelsa, to był owoc jego życia, wizja przyszłości i trafna diagnoza rzeczywistości.

Bardzo podoba mi się cały cykl a dzięki tej książce znane stały mi sie fakty z życia Karola Marksa, z którymi wcześniej nie dane mi było sie spotkać. Wspaniała lekturka o życiu autora Kapitału. Polecam

Moim zdaniem ciekawie przedstawiona postać Karola Marksa. Autor biografii obala kilka mitów związanych z filozofem, między innymi ten dotyczący cytatu: "religia to opium dla ludu". Polecam!

• Biografie
  • Biografie