Książka poniekąd kucharska

Okładka książki Książka poniekąd kucharska Joanna Chmielewska
Okładka książki Książka poniekąd kucharska
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Seria: Literatura w spódnicy kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Literatura w spódnicy
Ringier Axel Springer Polska
2004-01-01
2004-01-01
Joanna Chmielewska przepisy literatura w spódnicy książka kucharska

Sympatyczna i trochę inna książka z przepisami. Nie ma tu dokładnych receptur i gramatur, za to mnóstwo anegdot i opowieści około -żywieniowych. Są też podpowiedzi dla początkujących lub mało praktykujących kucharzy z przymusu, takich jak i autorka, która podkreśla wielokrotnie, że zamiast stania przy garach, ceniła zawsze bardziej dyskusję i bycie ze swoimi gośćmi, poza tym pracowała zawodowo, pisała, no i miała męża i dzieci na wychowaniu ;) Przepisy są zatem proste, czytelne, każdy z łatwością je wykona. Jak się okazuje, gotowanie, to całkiem zabawna i nieraz wybuchowa sprawa. Mam wydanie z prześmiesznymi rysunkami Szymona Kobylińskiego - całość jest po prostu przepyszna! :)

Na samym początku muszę odnieść się do tych kilku recenzji, w których czytający psioczyli na zawartość książki, uprzednio wspominając jej tytuł. Przymiotnik "kucharska" być może sugerował im instrukcję łapania dinozaurów. Albo poradnik wspinaczki wysokogórskiej. Nie mi oceniać, ale płaczki w stylu "hurr durr, dostałem książkę z przepisami" brzmią naprawdę zabawnie. XD

Jeśli natomiast idzie o moje odczucia - rozumiem, że miało być zabawnie (aż się prosi, by użyć Z JAJEM). Z humorem problem jest jednak taki, że nie każdy znajduje swojego odbiorcę w konkretnej osobie. Na 20 stron zdarzały się może 3 wersy, przy których moją jamę nosową szybciej opuszczało zgromadzone tam powietrze. Fakt, iż nie zeszłam na śmiechową apopleksję (nazwa robocza, trwają prace nad dookreśleniem zjawiska) całe szczęście nie rzutuje w pełni negatywnie na odbiór książki pani Joanny. Kuchenne anegdoty konsumowało mi się nader przyjemnie (choć winne jest temu zapewne moje osobiste umiłowanie tego typu tematyki),a i z niektórych porad uszczknęłam coś „na później”. Co prawda część z opisanych tam poczynań była wyłożona dość łopatologicznie, ale rozumiem – w końcu miała to być „książka kucharska dla półgłówków” (wnętrze moich czterech liter jest wolne od kija, zatem nieszczególnie rusza mnie ta tytulatura, choć preferowałabym coś niecoś adekwatniejszego, powiedzmy – kapuściane głąby?).

Na koniec tyci żal-akapit, którego mimo najszczerszej sympatii nie jestem w stanie pominąć. Dopiero w połowie książki zorientowałam się, na jaki to grząski grunt może zawędrować autorka. No i zdarzyło się jej postawić stopę w tym czy innym bajorze. Zdaję sobie sprawę, że tytuł ma swoje lata, w trakcie których ludzka wrażliwość i wyczucie uległy diametralnej przemianie, a mimo to... Niektóre fragmenty pozostawiają w czytelniku zwyczajny niesmak (taki zarzut chyba nie najlepiej współgra z książką o tym konkretnym tytule). Bezrefleksyjnie wspominane marnotrawstwo pożywienia, wałkowanie co kilka stron problemu kaloryczności (WIESZ, ŻE TO TUCZY? NIBY NIC, ALE JEDNAK T U C Z Y. TAMTO Z KOLEI WŁAŚCIWIE NIE TUCZY, MOŻESZ JEŚĆ SPOKOJNIE – CHOCIAŻ W NADMIARZE, KTO WIE, MOŻE JEDNAK T U C Z Y?) oraz – o zgrozo – żarty z bulimią w tle (nadal nie mogę tego przeżyć)... Wszystko to należało pominąć i wszyscy byliby zadowoleni. I zdrowsi.

Umiarkowanie polecam.

Na samym początku muszę odnieść się do tych kilku recenzji, w których czytający psioczyli na zawartość książki, uprzednio wspominając jej tytuł. Przymiotnik "kucharska" być może sugerował im instrukcję łapania dinozaurów. Albo poradnik wspinaczki wysokogórskiej. Nie mi oceniać, ale płaczki w stylu "hurr durr, dostałem książkę z przepisami" brzmią naprawdę zabawnie....

Poniekąd odcinanie kuponów. Jak podać coś na stół spędzając w kuchni pół minuty. I jeszcze mnóstwo anegdot wokół-kuchennych, gastronomicznych. Potoczysty język autorki wynagradza to że nie jest to książka kucharska.

Jedyna sensowna książka o tym jak coś ugotować, którą miałem w rękach. Bez ingrediencji w miligramach, bez temperatur pieczenia podanych z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku. Za to mnóstwo humoru, ciekawych opowieści i praktycznych porad.
Czasem wracam do niektórych opisów przygotowania potraw, a żarty autorki śmieszą mnie tak samo, jak 20 lat temu.
Pieczona kaczka według przepisu autorki wychodzi za każdym razem i jest moim popisowym daniem.
Polecam nawet tym, którzy nie lubią gotować.

Pieczona...

Najgorsze co można zrobić to do "Książki poniekąd kucharskiej" podejść na serio, jak do książki kucharskiej z prawdziwego zdarzenia. Owszem, znajdą się w tej książce przepisy i porady kulinarne ale dużo bardziej powinno się tę publikację przeczytać dla anegdot i dygresji jakie zawarła w niej Chmielewska. Dla prawdziwego fana Chmielewskiej, zwłaszcza takiego, który przeczytał jej autobiografię ta książka niewiele nowego wniesie. Ale jest miłym dodatkiem do tejże autobiografii.

Książka z przepisami napisana z humorem

Książka z przepisami napisana z humorem

Nietypowa książka kucharska, przepisy (nie zawsze zresztą dokładne) przeplatane anegdotami z codziennego życia. Nie polecam czytać "na głodniaka", ale gdy ma się ochotę na coś lekkiego, to i owszem. Nawet się momentami ubawiłam.

Powracam do niej co jakiś czas, odpręża i wywołuje uśmiech. Mnóstwo zabawnych historyjek kulinarnych plus przepisy. Ale ja kocham Chmielewską miłością wielką :)

Śmieszne wydarzenia i ciekawe anegdoty z życia pisarki wplecione w ..jakby to powiedziec, a raczej napisać...hym,w rozważania teoretyczno kuchenne.Teoretycznie,ponieważ pani Chmielewska była raczej ostatnią osobą, którą można by było posądzić o przyjemność z gotowania. Fajnie i szybko się czyta:)

Dawno nie miałam w rękach takiego szajsu. Miało być zabawnie, a zabawne były może dwa, trzy fragmenty. Bez zabawnych elementów to tylko zapiski kulinarnych receptur i to w formie jak z bardzo brudnego brudnopisu. Stracony dzień.

• Joanna Chmielewska
  • Domowa biblioteczka