rozwiń zwiń

Kalendarz wydarzeń literackich: wrzesień 2023

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
31.08.2023

Książki lubią jesień, czego najlepszym dowodem niech będzie istne zatrzęsienie wydarzeń kierowanych do miłośników i miłośniczek czytania, jakie czekają na nas we wrześniu. Pełną listę najważniejszych targów i festiwali jak co miesiąc zebraliśmy w naszym kalendarzu. Sprawdź, co dzieje się w twojej okolicy!

Kalendarz wydarzeń literackich: wrzesień 2023

Festiwale literackie: wrzesień 2023

------

13. Festiwal Literacki Preteksty
Gdzie? Gniezno
Kiedy? 31 sierpnia – 22 września

W tym roku już po raz trzynasty odbędzie się Gnieźnieńskie Święto Słowa – Festiwal Literacki Preteksty. „Tym razem świętować będziemy od 31 sierpnia do 22 września 2023 roku”, informują organizatorzy.

W bogatym programie tradycyjnie nie zabraknie różnorodnych tematycznie spotkań autorskich, wystaw czy spektakli, a także jubileuszowego, bo dziesiątego Slamu Poetyckiego im. Franciszka Rabelais, który stał się już ogólnopolską wizytówką festiwalu.

Formuła „Pretekstów” od lat opiera się na 3 podstawowych motywach:

  • Zbliżenia – ukazania literatury jako elementarnej część naszej codzienności,
  • Inspiracji – pokazania, że Słowo może inspirować artystów,
  • Spotkania – przybliżenia twórców do publiczności.

Wydarzenia festiwalowe potrwają od czwartku (31 sierpnia) do niedzieli (3 września). 22 września organizatorzy zapraszają z kolei na VI Gnieźnieński Turniej Książkożerców.

Pełen program festiwalu znajdziecie poniżej.

------

3. Festiwal Herlinga-Grudzińskiego „Pociąg do literatury”
Gdzie? Kielce
Kiedy?? 1–3 września

W dniach 1–11 września w Kielcach odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Pociąg do literatury”. W programie festiwalu znajdziemy: spotkania autorskie, warsztaty, salon poetycki, debatę, spektakl, spacery z przewodnikiem, „Śniadanie na trawie”, konkursy literackie, spotkania edukacyjne. Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy przygotowali imprezy dla wszystkich grup wiekowych.

Główna część festiwalu odbędzie się w dniach 1–3 września. W tym terminie na gości imprezy czekać będzie całodzienny program, obfitujący w spotkania autorskie i różnorodne warsztaty, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Następnie, w dniach 7, 8 i 11 września, odbędą się powiązane z festiwalem spotkania edukacyjne. W dniach 2–3 września na ul. Sienkiewicza w Kielcach zorganizowane zostaną Targi Książki z udziałem wydawnictw i antykwariuszy z całej Polski.

W ramach Festiwalu do Kielc przyjadą m.in. autorzy literatury kryminalnej (Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski), prozy kobiecej (Grażyna Plebanek, Ewa Ewart), podróżnicy (Przemysław Kossakowski), dziennikarze (Jerzy Baczyński), aktorzy (Dorota Segda, Jacek Romanowski), literaturoznawcy (prof. Wacław Lewandowski, prof. Tomasz Polański), poeci (Jerzy Jarniewicz), twórcy książek dla dzieci i młodzieży (Marcin Kostrzyński).

Z pełnym programem festiwalu można zapoznać się TUTAJ.

------

Warsaw Print Tech Expo – Targi branży poligraficznej
Gdzie? Nadarzyn
Kiedy? 5–7 września

W dniach 5–7 września w podwarszawskim Nadarzynie odbędzie się pierwsza edycja targów branży poligraficznej – Warsaw Print Tech Expo.

Jak informują organizatorzy targów, według raportów poświęconych branży poligraficznej Polska stała się liderem Europy Środkowo-Wschodniej, osiągając nawet 16 miliardów złotych produkcji sprzedanej. Premierowe targi Warsaw Print Tech Expo skupiają największe marki z Polski i zagranicy, tworząc doskonałe warunki do nawiązania relacji biznesowych, poznania trendów rynkowych oraz efektywnej autopromocji.

Według zapewnień organizatorów:

Warsaw Print Tech Expo to nowe wydarzenie branżowe, którego celem jest zgromadzenie czołowych firm, ekspertów technicznych i praktyków związanych z sektorem poligraficznym w Polsce i całym regionie środkowo-wschodniej Europy. Targi oferują doskonałą okazję do nawiązania relacji biznesowych, prezentacji innowacyjnych technologii oraz wymiany wiedzy i doświadczeń. Warsaw Print Tech Expo to miejsce, gdzie innowacje spotykają się z praktycznym zapotrzebowaniem, a potencjał branży poligraficznej jest wykorzystywany do maksimum.

W pierwszym dniu wydarzenia Polska Izba Opakowań wraz z Polską Izbą Fleksografów zorganizują konferencję „Najnowsze rozwiązania i technologie w opakowaniach – fleksografia i druk cyfrowy”. W programie przewidziane są prezentacje dotyczące m.in. nowoczesnych technologii druku etykiet, ekologicznych aspektów druku cyfrowego, rozwiązań z zakresu automatyzacji procesów.

Co czeka na uczestników targów?

  • nowatorskie rozwiązania od wystawców z całego świata,
  • dema maszyn i urządzeń drukarskich,
  • interesujące wykłady i panele z liderami branży,
  • okazja do networkingu i wymiany doświadczeń.

Udział w targach jest darmowy. Konieczne jest jednak zarejestrowanie się na stronie warsawprinttech.com i pobranie wejściówki.

------

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską
Gdzie? Kazimierz Dolny, Parchatka, Zamość
Kiedy? 6–10 września

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską to – jak informują organizatorzy – zaproszenie do fascynującej podróży w czasie i przestrzeni, ale nie zwykłym szlakiem, lecz traktem znaczonym opowieściami o dziejach, obyczajach i życiu polskich Żydów, o wielowiekowym sąsiedztwie chrześcijan i Żydów.

Powracamy do mitycznego sztetla, poznajemy mikrokosmos wielokulturowych miast i miasteczek dawnej Polski. Odkrywamy duchowe i materialne dziedzictwo żydowskie, przywracamy zapomniane czy wręcz wymazane z pamięci krajobrazy kulturowe Lubelszczyzny, Polski i Europy.

Festiwal to wędrówka śladami Żydów przez miasta i miasteczka dawnej Rzeczpospolitej, szlakami, na których krzyżują się tradycje Wschodu i Zachodu. Program festiwalowy przywraca obrazy z przeszłości i osadza je we współczesnym kontekście, w przestrzeni fizycznej i metafizycznej, która wyłania się z opowieści utkanych z zapisów historycznych, wspomnień i relacji świadków historii, starych fotografii, materii architektonicznej, dzieł malarskich i muzyki.

W ramach spotkań poświęconych sztuce zaplanowano: wspomnienie plenerów kazimierskich, polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym, badanie motywów żydowskich w twórczości artystów aktywnych w miasteczku nad Wisłą, przybliżanie twórczości artystów pochodzenia żydowskiego wywodzących się z Europy Środkowej i Wschodniej, działających w Europie i szeroko w świecie to wiodące wątki Pardes Festival od jego pierwszej edycji w 2013 roku.

Program festiwalu znajdziecie TUTAJ.

------

Jesienne Targi Książki
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 8–10 września

Fundacja Historia i Kultura zaprasza do udziału w Jesiennych Targach Książki, których druga edycja odbędzie się w dniach 8–10 września 2023 roku w Warszawie na pl. Defilad od strony Al. Jerozolimskich przed Kinoteką.

Warszawskie Jesienne Targi Książki są kontynuacją Plenerów Literackich organizowanych w latach poprzednich w Ogrodzie Saskim.

Wydarzenie jest połączeniem festiwalu literackiego z częścią targową, w miejscu, które zyskało wielką przychylność odwiedzających majowe Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Jak poinformowali organizatorzy, przed wejściem do Kinoteki staną namioty z książkami oferowanymi przez wystawców, a spotkania autorskie z udziałem publiczności odbędą się nieopodal w przestrzeniach Kinoteki.

Prezentacji bogatej oferty wydawniczej towarzyszyć będzie różnorodny program spotkań z autorami, dyskusji oraz sesji autografów. Wiele literackich atrakcji skierowano do najmłodszych, a także fanów i fanek gatunku young adults. Na Jesiennych Targach Książki znajdziemy nowości wydawnicze, klasykę literatury dziecięcej i młodzieżowej, a także spotkania z twórcami książek. We współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Komiksowym na Targach działać będzie ponadto sektor komiksowy. Fani i fanki będą mogli kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych autorów i otrzymać rysowane dedykacje.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

------

IV Kryminalny Magiel
Gdzie? Gostyń
Kiedy? 15–16 września

Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel” odbywa się w Gostyniu i, jak podkreślają organizatorzy, jest jedną z największych imprez tego typu w Polsce, w której udział biorą największe gwiazdy polskiego kryminału, takie jak Marek Krajewski, Ryszard Ćwirlej czy Marcin Wroński.

W programie Festiwalu jak zawsze znajdziemy spotkania z pisarzami, projekcje filmowe, gangsterskie rekonstrukcje historyczne, wystawy, warsztaty z kryminalistyki. Odbywa się również konkurs na najlepszą polską powieść kryminalną.

W nasze działania pragniemy zaangażować wszystkie grupy wiekowe i społeczne. Naszym celem jest promocja najciekawszych odmian kryminału – historycznej powieści kryminalnej i kryminału retro. Osadzona w realiach historycznych powieść kryminalna ma długą tradycję, kontynuowaną współcześnie przez grono znamienitych pisarzy. Akcje tych utworów osadzone są w różnych epokach: zarówno w antyku, jak i w czasach międzywojnia czy PRL-u. Dzięki tego typu powieściom czytelnik ma możliwość nie tylko zaznania rozrywki na najwyższym poziomie, ale i pogłębienia swojej wiedzy historycznej: poznania szczegółów z życia danej epoki, postępu wiedzy i techniki.

W tym roku do Gostynia przyjadą między innymi: Ryszard Ćwirlej, Tomasz Duszyński, Michał Larek, Graham Masterton, Alek Rogoziński, Olga Rudnicka i Grzegorz Skorupski.

Pełen program festiwalu znajdziecie TUTAJ.

------

V Gdańskie Targi Książki
Gdzie? Gdańsk
Kiedy? 15–17 września

Gdańskie Targi Książki to pierwsza tak duża inicjatywa poświęcona literaturze na Pomorzu. Jej celem jest promocja czytelnictwa, literatury publikowanej w Polsce, a także okazja do konsolidacji środowiska literackiego i umożliwienia spotkania z nim mieszkańcom aglomeracji gdańskiej.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, Gdańskie Targi Książki to święto dobrej literatury: tej popularnej, nagradzanej, ale i niszowej, mniej znanej. Trzydniowe targi są czasem spotkań autorskich i głośnych premier wydawniczych.

To także okazja, by porozmawiać o literaturze i kulturze z pisarzami i pisarkami, wziąć udział w debatach, warsztatach i panelach dyskusyjnych. Proza, poezja, reportaż, komiks, literatura dziecięca i młodzieżowa (young adult) czekają na każdego, kto zechce nas odwiedzić w Europejskim Centrum Solidarności.

Lista wystawców obejmuje kilkadziesiąt pozycji, a w programie Gdańskich Targów Książki znajdziemy między innymi spotkania autorskie z Rebeccą Makkai, Manuelą Gretkowską, Renatą Lis, Mariuszem Szczygłem, Wojciechem Tochmanem, Ingą Iwasiów, Przemkiem Witkowskim, Anną Goc, Cezarym Łazarewiczem, Svensem Kuzminsem, Małgorzatą Sobczak, czy Thomasem Orchowskim.

Wstęp na targi oraz udział we wszystkich wydarzeniach literackich jest bezpłatny.

------

Festiwal Literacki ŻAR LITERATURY
Gdzie? Żory
Kiedy? 15–17 września

Druga edycja Festiwalu Literackiego ŻAR LITERATURY odbędzie się w dniach 15–17 września 2023 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. Głównym tematem dyskusji, debat i spotkań autorskich będą BIOGRAFIE, a wśród gości znajdą się wybitne osobowości polskiej literatury współczesnej.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy spotkać się w  Żorach na tym wspaniałym wydarzeniu i rozmawiać o literaturze. Wierzymy bowiem, że literatura ma w sobie tajemniczy żar, który potrafi rozpalać, budzić emocje, zaangażowanie, namiętności i pragnienia. Podczas trwającego trzy dni wydarzenia chcemy dotrzeć do jak najszerszej publiczności. Zagwarantuje to atrakcyjność proponowanych spotkań, uznani twórcy, ważny społecznie temat i możliwość wymiany poglądów w przyjaznej przestrzeni – mówi Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor Biblioteki w Żorach. 

W tym roku hasło festiwalu brzmi BIOGRAFIE. RAZEM I OSOBNO. – Biografie zawsze cieszyły się popularnością wśród czytelników, ale w ostatnich latach powróciły ze zdwojoną siłą. Nie chodzi jednak tylko o klasyczne opowieści o życiu słynnych postaci, lecz o szerokie rozumienie tej kategorii. Dlatego z gościniami i gośćmi festiwalu będziemy rozmawiać o biografiach miejsc i wspólnot, wybitne twórczynie i twórców biografii zapytamy o ich metody pracy, zastanowimy się też, w jakiej relacji pozostają do siebie życie i literatura w pisarstwie o charakterze autobiograficznym. Ta kwestia jest od jakiegoś czasu bardzo intensywnie obecna w dyskusjach krytycznych, zwłaszcza wokół rodzimej prozy  – mówi Artur Madaliński, literaturoznawca i krytyk literacki, twórca koncepcji programowej festiwalu.

Znakomitymi gośćmi tegorocznego festiwalu w Żorach będą: Anna Arno / Monika Drzazgowska / Beata Dżon-Ozimek / Andrzej Franaszek / Magdalena Grochowska / Urszula Honek / Maciej Jakubowiak / Eliza Kącka / Magdalena Kicińska / Michał Kuźmiński / Katarzyna Kubisiowska / Artur Madaliński / Mikołaj Marcela / Mira Marcinów / Marek Mikołajec / Michał Olszewski / Joanna Ostrowska / Grzegorz Piątek / Kacper Pobłocki / Wacław Radziwinowicz / Michał Rauszer / Zbigniew Rokita / Remigiusz Ryziński / Joanna Soćko / Michał Sowiński / Katarzyna Surmiak-Domańska / Ishbel Szatrawska / Wojciech Szot / Karolina Szymaniak / Piotr Śliwiński / Wojciech Tochman.

Spotkaniom autorskim i dyskusjom towarzyszyć będzie wiele innych wydarzeń – warsztaty Oswajanie literatury dla licealistów, seminarium dla nauczycieli, wystawy oraz gry i zabawy wokół książek  dla najmłodszych.

Pełny program, listę i opis gości i wiele innych informacji można znaleźć na stronie www.zarliteratury.pl.

------

28. TransPort Literacki
Gdzie? Kołobrzeg
Kiedy? 21–24 września

TransPort Literacki, który łączy w sobie działania z wielu obszarów (literatura, grafika użytkowa, film, komiks, multimedia, muzyka, teatr i scenografia), po raz dwudziesty ósmy i po raz kolejny w Kołobrzegu na cztery dni zaleje to nadmorskie miasto wydarzeniami z udziałem blisko siedemdziesięciu artystek i artystów z dziesięciu krajów. Tegoroczna edycja liczy prawie sto pięćdziesiąt punktów programu, co czyni ją najbardziej rozbudowaną wersją w historii imprezy.

Gościnią specjalną będzie Kim Hyesoon. Zagraniczną listę uzupełniają znani i cenieni autorzy oraz autorki: Matteo Bussola, Charlotte Van den Broeck, Fríða Ísberg, Radmila Petrović, Maria Navarro Skaranger, Jan Škrob, Benedek Totth.

Jak poinformowali organizatorzy, po raz pierwszy, i to w ramach jednego wydarzenia, pojawią się laureatka i laureaci Nagrody Literackiej Nike za książki wydane przez Biuro Literackie: Jerzy Jarniewicz, Bronka Nowicka oraz Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Najważniejsze wydarzenia zaplanowane zostały na trzech scenach – głównej, mieszczącej się w Regionalnym Centrum Kultury, dziecięcej, w Adebarze, oraz wieczornej, ulokowanej w Hotelu Baltic Plaza przy ulicy Plażowej w Kołobrzegu. Swoją premierę będzie miało dwadzieścia siedem książek – w tym osiem będących efektem projektów wydawniczych realizowanych w ramach pracowni, których w tym roku zaplanowano łącznie trzydzieści.

Wstęp na tegoroczne wydarzenia jest bezpłatny, ale na widownię wpuszczanych będzie tylko trzysta pierwszych osób.

Pełen program TransPortu znajdziecie TUTAJ.

------

VI Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki
Gdzie? Lublin
Kiedy? 21–24 września

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej to największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Ojce i Dziatki to, jak podkreślają organizatorzy, festiwal międzypokoleniowy, partnerski, otwarty i wspólny.

Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.

Partnerski, bo festiwalowi Ojce i Dziatki towarzyszy idea miast partnerskich.

Otwarty, bo organizatorzy zachęcają do współpracy miasta, instytucje, księgarnie i wydawców.

Wspólny – festiwal jest realizowany przy wsparciu merytorycznym i produkcyjnym wieloletnich partnerów.

A ponadto Największy, bo, jak podkreślają organizatorzy, odbywa się w aż 10 miastach.

We wrześniu Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki odbędzie się w Lublinie. Szczegóły lubelskiego wydarzenia nie zostały jeszcze podane. Polecamy szukać ich na oficjalnej stronie Festiwalu oraz na Facebooku.

------

Poznański Festiwal Kryminału Granda
Gdzie? Poznań
Kiedy? 22–24 września

Tegoroczna edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda odbędzie się w dniach 22–24 września w salach Domu Studenckiego Hanka w Poznaniu.

W tym roku do stolicy Wielkopolski przyjedzie śmietanka polskiego kryminału. Między innymi: Wojciech Chmielarz, Anna Kańtoch, Mariusz Czubaj, Anna Rozenberg, Ryszard Ćwirlej, Sara Antczak, Maciej Siembieda czy Robert Małecki.

Na gości, jak co roku, czekać będą dyskusje, spotkania z autorami, a także warsztaty, w tym o narzędziach cyfrowych i technikach śledzenia oraz o kompetencjach detektywa. Po raz pierwszy na scenie Grandy pojawi się z kolei Kryminalny Slam Poetycki – spotkanie, nazywane często turniejem, podczas którego wcześniej zgłoszone osoby mogą przeczytać swoje własne teksty.

Szczegółowy program Grandy znajdziecie TUTAJ.


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Fungal 01.09.2023 18:46
Czytelnik

Brak jednego.

'Czytamy w weekend' na dzien 1 wrzesnia 2023.
Milego dnia. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 31.08.2023 20:59
Bibliotekarz

Dobrze, że jest Kołobrzeg, znamienite miasto Księstwa Pomorskiego. Niestety stolicy o Pomorza ani mru mru... jednak możecie liczyć na Lisa  😈  Zapraszam do Szczecina

Teatr Lalek Pleciuga
plac Teatralny 1
sobota, 9 września 2023, 10:00

Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników czytania na kolejny Kiermasz Książki Przeczytanej.

...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Konrad Wrzesiński 31.08.2023 16:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Attomuffka 06.10.2023 13:35
Czytelniczka

A jest coś w pazdzierniku oprócz Nicy Ksiegarn? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się