Niemiecki pisarz. Urodził się w rodzinie kupca frankfurckiego. Został ochrzczony w kościele katolickim. Do jego rodzeństwa należeli Bettina, która poślubiła poetę Achima von Arnim, Georg, Christian, Sophie, Ludovica („Lulu“),Kunigunde („Gunda“),która poślubiła prawnika Friedrich Carl von Savigny oraz Magdalene („Meline“).
Clemens Brentano podpisywał swoje wczesne utwory pseudonimem „Maria”.
Po zakończonej niepowodzeniem nauce zawodu kupca w Bad Langensalza rozpoczął w 1797 studia górnicze na uniwersytecie w Halle, 1798 studia medyczne na uniwersytecie w Jenie. Zamiast ukończyć studia, zajął się twórczością literacką. W roku 1801 jako student filozofii na uniwersytecie w Getyndze zaprzyjaźnił się z Ludwigiem Achimem von Arnimem. Poślubił pisarkę Sophie Mereau i zamieszkał w Heidelbergu, gdzie wydał zbiór pieśni ludowych „Des Knaben Wunderhorn” („Czarodziejski róg chłopca”). W 1806 zmarła jego żona przy narodzinach trzeciego dziecka. W kilka miesięcy później poślubił Augustę Bußmann, lecz to małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1814. W końcu 1809 zamieszkał w Berlinie. Został członkiem Deutsche Tischgesellschaft. W 1811 opuścił Berlin, przebywał w Czechach i od 1813 w Wiedniu. Powrócił do Berlina 1815. Poznał tam córkę pastora Luise Hensel, lecz małżeństwo nie doszło do skutku. Przełomowym momentem jego życia okazał się rok 1819, kiedy poznał mistyczkę Annę Katarzynę Emmerich. Od tej pory, aż do jej śmierci w 1824, spisywał jej wizje, czego efektem było ukazanie się trzyczęściowej relacji pt. „Żywot i Bolesna Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa” (1833). Będąc pod wpływem Emmerich, do końca życia był gorliwym katolikiem, a jego twórczość skupiała się już wyłącznie na tematach wiary chrześcijańskiej.
W 1833 poznał w Monachium szwajcarską malarkę Emilie Linder.
Jedna z najbardziej oryginalnych książek dzieciństwa. Niezwykłe przygody księcia Kurzydzióbka, ministra królewskiego kurnika Grzędowa, który wchodzi w posiadanie magicznego pierścienia, zaskakują humorem i pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Piękne ilustracje Krystyny Michałowskiej przypominają obrazy ze snów. Co jakiś czas wracam do tej książki z przyjemnością.
Niniejsza książka jest zbiorem niemieckich ballad, w tym ludowych - od romantyzmu do realizmu. Znajdziemy tu ballady takich mistrzów jak Goethe, Schiller, Heine, Herder czy Bürger. Jak każda książka wydana przez Ossolineum w serii Biblioteka Narodowa, książka zawiera obszerny wstęp, wyjaśniający narodziny i rozwój gatunku oraz jego głównych przedstawicieli i napisane przez nich ballady. Gorąco polecam.