Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 20 września 2024LubimyCzytać150
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz1
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać15
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Mieczysława Buczkówna
Źródło: culture.pl
30
6,9/10
Urodzona: 12.12.1924Zmarła: 03.05.2015
Najpopularniejsza książka
Ja i Ty. Antologia wierszy miłosnych, polskich poetek współczesnych.
7,2 z 10 ocen
82 czytelników 1 opinia
Polska poetka, tłumaczka i pisarka. Żona poety Mieczysława Jastruna, matka Tomasza Jastruna. Studia polonistyczne na Uniwersytecie Łódzkim. Od 1949 w Warszawie, w latach 1966-72 w zespole redakcyjnym miesięcznika Poezja. Liryka osobisto-refleksyjna skupiona m.in. wokół motywu przemijania. Debiutowała tomikiem wierszy Rozstania (1949). Następnie m.in. W podwójnym słońcu (1957),Wigilie (1958),Światła ziemi (1964),Planeta miłość (1975),Jak bajka o wilku (1980). Opowiadania Wszystko zasypie śnieg (1982),Nie będzie raju (1990). Liczne utwory dla dzieci. Wybór wierszy (1974, 1980),Poezje wybrane (1975). Tłumaczyła z języka rosyjskiego wiersze akmeistów; m.in. Anny Achmatowej i Osipa Mandelsztama.
Mieczysława Buczkówna żyła 90 lat.
Mieczysława Buczkówna żyła 90 lat.
6,9/10średnia ocena książek autora
255 przeczytało książki autora
194 chce przeczytać książki autora
7fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Ja i Ty. Antologia wierszy miłosnych, polskich poetek współczesnych.
7,2 z 10 ocen
82 czytelników 1 opinia
1982
Bajki śniegowe
Mieczysława Buczkówna, Elżbieta Gaudasińska-Borowska
8,2 z 9 ocen
24 czytelników 2 opinie
1976
Najnowsze opinie o książkach autora
Wiosenny trele-turniej Mieczysława Buczkówna
7,0
Wiosna to niezwykła pora roku. Świat jakby budził się do życia z długiego snu, pojawiają się ptaki, które opuściły nas na czas zimy. Im cieplej tym coraz częściej do naszych uszu dolatują urocze ptasie trele. Dziś zaprezentuję książkę, która pozwoli cieszyć się nam świergotem ptaków przez cały długi rok pt. "Wiosenny trele-turniej". Jest to publikacja autorstwa Mieczysławy Buczyńskiej (1924-2015),polskiej poetki, tłumaczki i pisarki, która najczęściej tworzyła dla dzieci.
Książka zabierze młodego czytelnika na łono przyrody, do lasu, gdzie będzie on miał okazję przyjrzeć się różnorodnym ptasim sylwetkom. Wszystko to za sprawą ogłoszonego właśnie konkursu. Otóż wszystkie chętne ptaki mogą wziąć w nim udział śpiewając dowolną piosenkę o wiośnie. W lesie zapanowała wielka ekscytacja, ptaki nie rozmawiały o niczym innych... W konkursie ptasich treli wzięło udział 18 gatunków ptaków. Słychać było pukanie dzięcioła, krakanie kruka, kukanie kukułki, pohukiwanie sowy czy ćwierkanie wróbla. A jury po burzliwych naradach wyłoniło zasłużonego zwycięzcę...
Lektura w bardzo przyjemny i zabawny sposób przybliża dzieciom najróżniejsze gatunki ptaków zamieszkujących nasze polskie ziemie a przy okazji opowiada o wszystkim tym co dzieje się wiosną. Na tekst składa się natomiast utwór rymowany w który wplecione są śpiewane przez ptaki piosenki. Całość opatrzono ilustracjami Artura Piątka, który przyzwyczaił nas już do tworzonych przez siebie kolorowych i zabawnych obrazów, tak lubianych przez najmłodszych. Co ciekawe na końcu książki znajduje się mały atlas ptaków. Znajdziemy w nim sylwetki wszystkich ptaków biorących udział w konkursie oraz ich krótką charakterystykę i pomocną w identyfikacji ilustrację. Kolejną niespodzianką jaką znalazłam sięgając po tę lekturę jest dołączona do książki płyta CD audio zawierająca 9 nagrań śpiewu ptaków (kukułki, szczygła, rudzika, drozda, szpaka, kos, gila, czyżyka, sójki) oraz śpiewane przez pozostałe 9 piosenki (wilga, kruk, sowy, bocian, bąk, sikorki, wróbel, dzięcioł, pliszka). Można więc zarówno poczytać jak i potańczyć a nawet pośpiewać a to duża atrakcja dla dzieci.
Myślę, że warto jest rozejrzeć się za prezentowaną publikacją. Nie jest to co prawda żadna rynkowa nowość ale naprawdę przyjemnie jest posłuchać ptasich treli w domowym zaciszu, przeczytać zabawną rymowankę, przyjrzeć się sylwetkom ptaków i dowiedzieć o nich kilku interesujących rzeczy. Małych miłośników ptaków zachęcam gorąco do lektury.
http://testowanieartdzieciece.blogspot.com/
Najwyższa góra Mieczysława Buczkówna
7,6
Trochę żałuję, że sięgnęłam po tę książkę dopiero teraz. Dostałam ją w dzieciństwie i jakoś nigdy jej wtedy nie przeczytałam.
A teraz jestem na nią już nieco za dorosła. Natomiast mogę ją z czystym sumieniem polecić milusińskim oraz ich rodzicom do wspólnego czytania.
Bohaterem jest kilkuletni Piotruś o wyobraźni tak niezwykłej jaką mieliśmy jako dzieci. Przygody chłopca są niesamowicie podobne do moich gdy byłam w jego wieku. Kiedy stołek bywał najprawdziwszym rumakiem, maskotka najlepszym przyjacielem, a antresola pełnym skarbów pokoikiem.
Warto zatopić się w tej lekturze razem z dziećmi.