Czytamy w weekend

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.04.2021

Majówka to idealny czas na zatopienie się w lekturze. W końcu mamy więcej wolnych chwil na to, by po prostu usiąść z książką i nie robić nic... oprócz czytania. Sprawdźcie, w towarzystwie których utworów spędzimy najbliższe dni! A co będą czytać w majówkę użytkownicy lubimyczytać.pl? Dajcie znać w komentarzach!

Czytamy w weekend

Długi weekend, czyli dużo czasu na czytanie! Zatem trzeba wybrać lekturę obszerną i napakowaną akcją i treścią, której nie ukończymy w jedno popołudnie. Bo co wówczas z resztą majówki?

„Kamień” małżeńskiego duetu Małgorzaty i Michała Kuźmińskich wydaje się idealnym rozwiązaniem. To 448-stronicowa kryminalna zagadka, której akcja rozgrywa się w małej romskiej osadzie na Sądecczyźnie. W tle Łącko (ach, ta śliwowica!), służby specjalne i reportersko-naukowy duet Sebastian Strzygoń i Anna Serafin. A także rozprawa ze stereotypami dotyczącymi Romów i religii. Jak zawsze u Kuźmińskich, całość okraszona jest ogromną dawką „backgroundowej” wiedzy, tych wszystkich szczegółów i szczególików z zakresu historii i  etnografii. Chociażby dla nich warto po „Kamień” sięgnąć.

Aha, może zdarzyć się tak, że „Kamień” jednak za szybko się skończy, gdyż akcja toczy się wartko i aż nie chce się książki odkładać. Warto zawczasu zaopatrzyć się w inny tom etnokryminalnej serii Kuźmińskich – „Ślebodę”, „Pionka”, czy „Marę”. Wszystkie są porywającą lekturą, która umili długi weekend. W końcu ile można grillować?

Od razu się przyznam, że niewiele miałam okazji do zapoznania się z literaturą japońską. Raczej sięgam po tę pochodzącą z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych. Ale ostatnio lubię eksperymentować z zawartością swojej biblioteczki. Swoją przygodę z literaturą japońską zaczęłam od Serii z Żurawiem. Sięgnęłam między innymi po powieści „Kot, który spadł z nieba” i „Kwiat wiśni i czerwona fasola”. Książki spodobały mi się do tego stopnia, że powoli zaczęłam wychodzić poza swoją strefę komfortu i sięgać po kolejne opowieści z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dlatego ten weekend spędzę z pisarką Yōko Ogawą i jej opowiadaniami „Grobowa cisza, żałobny zgiełk”. Gdy przeglądałam ostatnio internet w poszukiwaniu ciekawych pozycji, które mogłyby zasilić moją biblioteczkę, ta pojawiała się zdecydowanie najczęściej. Tej autorki czytałam też w tym miesiącu „Ukochane równanie profesora” i chociaż podobała mi się, to nie zachwyciła mnie tak, jak tego się spodziewałam. Natomiast co do „Grobowej ciszy...”, oczekiwania mam nawet większe. Zwłaszcza po przeczytaniu pierwszego opowiadania. Poznajcie jego fragment:

„- Dobrze, że jest tort truskawkowy… - odezwałam się, wskazując go palcem. - I to jaki. Sam krem i truskawki, bez wydziwiania z innymi owocami, galaretkami i sztucznymi figurkami. Biszkopt z prawdziwego zdarzenia.

- Oj, święte słowa. Ręczę za ten tort. To tutejsza specjalność. Wszystko dlatego, że do mąki dodają naszej specjalnej wanilii.

- Kupię dla syna. Dziś są jego urodziny.

- Naprawdę? No to wszystkiego najlepszego. Ile lat kończy?

— Sześć. Zawsze sześć. Mój syn nie żyje”.

Piłka nożna jest niezwykle ważną częścią światowej kultury. Mecze piłkarskie pasjonują kibiców na wszystkich kontynentach, o czym doskonale możemy przekonać się podczas mistrzostw świata. Piłka nożna miała i ma również bardzo duży wpływ na historię świata, a sympatie i animozje pomiędzy poszczególnymi krajami czy miastami nierzadko przenoszą się także na piłkarskie boiska. Wiemy również, że w wielokrotnie trudnych czasach to właśnie sportowa rywalizacja pozwalała ludziom, przynajmniej na czas trwania meczu, zapomnieć o problemach i niebezpieczeństwach. Brytyjski dziennikarz sportowy Jonathan Wilson w swojej książce „Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej” podjął się próby opisania, w jaki sposób zmieniało się podejście do taktyki piłkarskiej na przestrzeni dekad. Dla autora ważny jednak jest także kontekst historyczno-kulturowy, poprzez który stara się on przedstawiać różnice w podejściu do meczowej taktyki w odmiennych kulturach, a także wykazać, w jaki sposób wydarzenia historyczne kształtowały wybitnych trenerów i gwiazdy piłkarskich boisk.

Jako wielki miłośnik piłki nożnej i historii zamierzam spędzić najbliższy weekend właśnie w towarzystwie wspomnianej książki. Uważam, że próba połączenia dziejów piłkarskiej taktyki z czynnikami historyczno-kulturowymi jest bardzo ciekawym pomysłem. Dzięki temu czytelnicy mogą lepiej zrozumieć różnice w podejściu do sportu w poszczególnych kulturach.

A o narodzinach piłki nożnej przeczytacie w serwisie Ciekawostki Historyczne.

[kk]


komentarze [169]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka  - awatar
Agnieszka 03.05.2021 17:52
Czytelniczka

Pogoda sprzyja czytaniu i nawet nie myślałam, że zacznę kolejna. Pamietnik podręcznej przeczytany a teraz zaczynam Tamta dziewczyna

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Tamta dziewczyna
Piotr  - awatar
Piotr 02.05.2021 14:39
Czytelnik

Ofiara bez twarzy ale przerwałem i zagłębiłem się w kolejną część o policjantach z Lipowa Nora

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Ofiara bez twarzy  Nora
RatKa  - awatar
RatKa 02.05.2021 14:13
Czytelniczka

Coś dla relaksu Nie ma tego Złego,a że weekend długi to będzie jeszcze Moja kochana, dumna prowincja. Opowiadania.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Nie ma tego Złego  Moja kochana, dumna prowincja. Opowiadania
LiterackiPrzeszpieg  - awatar
LiterackiPrzeszpieg 02.05.2021 12:07
Czytelniczka

Skończyłam Szkarłatna łuna :)

Teraz czas na coś lżejszego - Zero zahamowań

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Szkarłatna łuna  Zero zahamowań
Chatte  - awatar
Chatte 01.05.2021 23:05
Czytelniczka

Zaciekawiona główną bohaterką sięgam po
Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand
dając ponownie szansę pani Niedźwieckiej, gdyż "Królewska heretyczka" była rozczarowaniem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand
akarin zakopanawksiazkach - awatar
akarin 01.05.2021 23:04
Czytelniczka

Pustka wietrzna. Polowanie na Morrigan Crow
Bardzo często zanim zacznę czytać moim dzieciakom jakąś książkę, najpierw czytam ją sama. A ta seria jest rewelacyjna!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pustka wietrzna. Polowanie na Morrigan Crow
Allie  - awatar
Allie 01.05.2021 18:56
Czytelniczka

Doczytuję Calypso, na którą nie miałam czasu ani siły w tygodniu, a gdy ją skończę, prawdopodobnie sięgnę po Bez winy.

No i są przydźwigane z biblioteki dwie pozycje wagi ciężkiej (w dosłownym znaczeniu tego słowa): Strażniczka Słońca, którą już...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Calypso  Bez winy  Strażniczka Słońca  Historia starego mieszkania. Fascynująca podróż po XX-wiecznej Rosji
Dominika   - awatar
Dominika 01.05.2021 18:07
Czytelniczka

Busem przez świat. Wyprawa pierwsza

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Busem przez świat. Wyprawa pierwsza
walter777  - awatar
walter777 01.05.2021 17:06
Czytelnik

Ja w rozjazdach jestem.. po weekendzie Trzeci szympans. Ewolucja i przyszłość zwierzęcia zwanego człowiekiem

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Trzeci szympans. Ewolucja i przyszłość zwierzęcia zwanego człowiekiem
Fragaria  - awatar
Fragaria 01.05.2021 16:14
Czytelniczka

Słońce, wiatr i księżyc

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Słońce, wiatr i księżyc