Okładka książki Nie ma tego Złego Marcin Mortka
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Nie ma tego Złego
Marcin Mortka
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Drużyna do zadań specjalnych (tom 1) Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
Drużyna do zadań specjalnych (tom 1)
Imaginatio [SQN]
Sine Qua Non
2021-02-24
2021-02-24
fantasy
Inne

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 7144 napisanych opinii 209

"Nie ma tego złego" to prawdziwa perła w oceanie codziennych absurdów! Marcin Mortka nie tylko odkrywa przed nami sekrety życia, ale także podaje je z sosem humoru, który sprawia, że trudno oderwać się od tej książki nawet na chwilę. Czy kiedykolwiek myślałeś, że twoje życie jest surrealistycznym memem? Teraz masz potwierdzenie! Z Mortką na pokładzie nawet najgorsze sytuacje nabierają smaku komicznej przygody. Czytając tę książkę, możesz być pewien, że świat staje się piękniejszy, kiedy patrzysz na niego przez pryzmat absurdalnego humoru. Nie ma tego złego, co by Mortka nie obrócił w żart!

Muszę przyznać, iż natrafiłem na tą pozycję całkiem przypadkowo na jednym z serwisów z audiobookami. Zacząłem słuchać tylko dlatego, że na szybko chciałem coś włączyć podczas jazdy samochodem. Moje zdziwienie było ogromne kiedy podczas podróży śmiałem się na głos. Po kilku godzinach słuchania zamówiłem wszystkie tomy, a pierwszy skończyłem czytając.
"Nie ma tego złego" jest świetne. Skład drużyny do zadań specjalnych genialny. To pozycja, przy której się odpoczywa. Kojarzy mi się z fabularnymi sesjami RPG (np, Warhammer),przy których spędziłem setki godzin z przyjaciółmi wiele lat temu. Podoba mi się także język, z którego korzysta autor. Bardzo pozytywne zaskoczenie. Serdecznie polecam!

"Nie ma tego złego"...

Ta książka to dla mnie ogromne zaskoczenie. Świetny humor, cudowni bohaterowie i wartka akcja, na prawdę wiele się tu dzieje. Już czekam na następne spotkanie z Kociołkiem i resztą drużyny do zadań specjalnych.

Początek zapowiadał się obiecująco. Odbicie księżniczki z rąk porywaczy świetne, pomysłowe. Może trochę na siłę był sam fakt, że sytuacja wyglądała na beznadziejną, ale tu nagle Kociołek wymyślił, tak zrobili i wyszło.
Wszystko co było dalej - nużące i niepotrzebne. Słowem ta książka ma za dużo o jakieś 250 stron.
Ciche dni z żoną przemęczyłam siłą rozpędu, bo pierwsza przygoda taka świetna, na pewno jeszcze coś będzie dalej.
Potem od razu wpadamy w kolejne bagienko...
Humor mocno sztuczny i wujaszkowy. Dialogi z plastiku.
Przygoda naciągana na siłę, na zasadzie działania procy, do jakiegoś punktu kulminacyjnego i potem nagle BAM - samo się wszystko udało.
Szkoda mi tego, że nie ma więcej informacji o tych gusłach. To by mogło być jakimś punktem zaczepienia. A tutaj mam wrażenie, że autor mówi mi: "Nie powiem Ci jak to działa bo i tak nie zrozumiesz"
EDIT: Po zastanowieniu uważam, że chyba powinnam to była przeczytać jakieś 20 lat temu. Możliwe, że książka jest adresowana do nastoletniego odbiorcy.

Ciche dni z żoną przemęczyłam siłą rozpędu, bo pierwsza...

Po przeczytanych wcześniej opiniach spodziewałem się wciągającej przygody z humorem od której nie będę się mógł oderwać. Trochę się rozczarowałem. Jak dla mnie wiało nudą, a humor był dość płytki. Historia jakich wiele w tym gatunku. Lubie fantasy i podobne klimaty ale ta książka absolutnie do mnie nie trafiła. Po kolejne tomy na pewno nie sięgnę.

Po ostatnim spotkaniu autorskim postanowiłam przeczytać serię z Kociołkiem. Wszyscy zachwalali a ja znam w sumie autora tylko z książek dla dzieci. Żółte ślepia przeczytałam. To jedyne z tych dorosłych 🤣

Przyszła kolej na mnie. Początkowo myślałam, że będzie bardziej baśniowo, spokojnie a tu mnie autor zaskoczył. Przekleństwa, bijatyki, nocne imprezowanie. Oczywiście wszystko w dobrym guście 🤣. Zdecydowanie to książka nie dla dzieci.

Książka z gatunku fantasy. Można poznać fajnych magicznych bohaterów, pośmiać się i odpocząć. Podróż do świata magii w tym wydaniu jak najbardziej na tak.

W pierwszej części poznajemy rodzinę głównego bohatera. Ma żonę i trójkę dzieci. Niegdyś żołnierz, dzisiaj mąż, ojciec o właściciel karczmy. Słynie z gotowania pysznych potraw. Jednak ciągnie go do walk, do zarabiania więcej pieniędzy. Chyba nawet do tej adrenaliny. Razem ze swoją drużyną, tutaj elf, goblin, guślarz, krasnolud i rycerz Doli, wyruszają na tajne misje. Walka ze złem, popijawy i co najważniejsze, wspaniałe przygody. To wszystko i nawet więcej. Mam nadzieję, że Was zaciekawiłam. 🤪

Pierwsza przygodę z Kościołkiem uważam za udaną a nawet sądzę, że ona będzie się rozkręcać. Nie dość, że ja będę brnęła dalej to Kociołek będzie wpadał na coraz to ciekawsze pomysły.🤣. Chyba się nie mylę 🤪

Polecam 💪💪💪

Bardzo się napaliłam na tą serię, sporo pochlebnych opinii o niej słyszałam i w sumie trochę się rozczarowałam.
Książka nie jest zła, jest przyjemna, zabawna, miła, bohaterowie są świetni. Do tego mamy cięty język i humor, który mi pasuje.
Niestety czegoś brakuje, sama nie wiem czego. Nie wciągnęła mnie tak jak myślałam. A szkoda.
Sięgnę oczywiście po następne części żeby przekonać się czy jest dla mnie ale zdecydowanie będzie to audio. Mam wrażenie, że dużo lepiej się tej książki słucha niż fizycznie czyta.

Sięgnę oczywiście po następne części...

Całkiem fajny literacki lajcik. Nieźle napisane, dość mocno gatunkowe, ale zarazem bardzo organiczne w formie. Nie żeby ten rejestr opowieści wymagał czegoś więcej. Nie jest to Pratchett, niestety, ale też powiedzmy sobie wprost: daleko od tego drzewa Mortka nie upadł.

Autor sprawnie włada językiem, bywa momentami błyskotliwy, czasami zaś zabawny. Zwykle jednak nie dość zabawny i to jest mój podstawowy zarzut. Podoba mi się dystans, z jakim wszystko jest opisane i doceniam podszycie narracji poczuciem humoru, jednak brakło w tym nieco więcej przekonania i zapewne woli, by mocniej przejść na tę stronę mocy. Przyznaję, że parę razy parsknąłem śmiechem, częściej zaś się po prostu uśmiechałem pod nosem... ale jeszcze częściej pozostawałem obojętny wobec neutralnego lub bardzo, bardzo nieznacznie zabawnego tonu opowieści. Z uwzględnieniem faktu, że fabuła jest po prostu organiczna (acz z paroma fajnymi pomysłami),to tego humoru właśnie brakuje, mogłoby go być po prostu więcej.

W zasadzie można by określić tę powieść jako cozy fantasy i/lub low entry fantasy, a zatem pozycję doskonałą dla czytelników nowych w gatunku czy wręcz niekoniecznie lubiących gatunek, skorych natomiast do przeczytania czegoś, co jest lekką opowieścią drogi, doskonałą jako dodatek do ciepłego kakao i grubego kocyka w zimowy wieczór, a zapewne także zimnego piwa latem.

Bohaterowie są GENIALNI pokochałam ich od początku, humor też uwielbiam, ale... no właśnie fabuła jest mocno średnia. Ani na chwilę nie przystajemy, cały czas się coś dzieje, co oczywiście zazwyczaj jest plusem. Tutaj bohaterowie trafiają na przeszkodę i po dwóch stronach już wszystko jest rozwiązane i tak w kółko, czytelnik nawet nie zdąży się zmartwić bohaterami, bo wie, że zaraz i tak sytuacja dobiegnie końca i znowu będzie wszystko w porządku. Jak na taką krótką książkę po prostu było tego za dużo. Ze względu na bohaterów na pewno warto się zapoznać z serią.

Bardzo dobrze się bawiłem czytając. Tego się po niej spodziewałem. Z przyjemnością sięgnę po kolejne części tej serii bo ciekaw jestem w jakie kolejne tarapaty wpędzi autor swoich bohaterów.