Trzeci szympans. Ewolucja i przyszłość zwierzęcia zwanego człowiekiem

Jared Diamond Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The Third Chimpanzee: The Evolution and Future of the Human Animal
2019-03-13
1996-01-01
January Weiner
Copernicus Center Press
człowiek ewolucja ekologia
The Third Chimpanzee: The Evolution and Future of the Human Animal
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
2019-03-13
January Weiner
człowiek ewolucja ekologia

Oficjalne recenzje i

Zwierzę, któremu się udało (na razie)

[ 3 ] Link do recenzji

Człowiek - czy to brzmi dumnie?

Jared Diamond w swoich książkach pokazuje człowieka jako ewolucyjny fenomen, któremu przytrafiło się na Ziemi zwycięstwo i globalne panowanie. Prowokując czytelnika do autorefleksji, prowadzi go przez biologiczną historię, zdumiewający skok w rozwoju intelektualnym jakieś 40000 lat temu, wynalazki cywilizacyjne i mordercze zapędy do...

Znakomicie napisana książka naukowa, przedstawiająca w sposób zrozumiały dla "szaraka" historie człowieka, jak i zagrożenia związane z jego działalnością. Mądra, wywarzona otwierająca oczy na tematy, których nie zauważamy a powinniśmy.

Bardzo ciekawa i interesująca książka. Z niektórymi tezami autora się nie zgadzam ale mimo wszystko uważam tą pozycję za wybitną w tej dziedzinie. Polecam!

Książka "Trzeci szympans" porusza zagadnienia, jak wskazuje na to podtytuł, ewolucji i przyszłości człowieka. Sama historia naszego pochodzenia jest fascynująca. Jak to się stało, że zasiedliliśmy prawie całą kulę ziemską? Jak to się stało, że jesteśmy tak inteligentni i potrafimy skutecznie wykorzystywać naszą inteligencję, a jednocześnie jesteśmy tak głupi, że swoim...

Rozczarowanie, książka miała być zajmująca a jest nudna. Może gdybym przeczytała tuż po wydaniu temat byłby bardziej nowy. Wiedza zawarta w książce znana już z licznych opracowań, napisanych językiem bardziej ciekawym. Fragmenty ciekawe ale większość to mnogość danych i a nie uwiedzenie wiedzą czytelnika.

Na półkach: , , , ,

Wyjątkowa, genialna w prostocie, ważna, merytoryczna, winna być obowiązkowa, szczególnie dla kreacjonistów. Nic dodać, nic ująć.

Jest pierwowzorem dzisiejszego "bestselleru" "Sapiens. Od zwierząt do Bogów" Harari'ego. Mam wrażenie, że Harari po prostu opluł geniusz "Trzeciego Szympansa" spłycając w swojej książce tematy poruszane przez Diamonda.

Dla każdego, kto nie...

Bardzo ważna, napisana w przejrzysty sposób, obalająca wiele stereotypów opowieść o dziedzictwie biologicznym człowieka, która staje się punktem wyjścia dla pytania: Z czego wynikają i do czego mogą doprowadzić nas nasze współczesne praktyki kulturowe? Zgadzam się w tej materii z Diamondem, że trudno dążyć do zgłębienia ludzkich wytworów cywilizacji bez znajomości naszej...

to Diamond zainspirował Harariego ale w tym przypadku uczeń przerósł mistrza. Brakuje wciągającego stylu, brakuje literackiego talentu w przekazaniu wiedzy. fakty przekazywane są zbyt sucho, bez koloru i błysku. mimo wszystko, dobre uzupełnienie "od zwierząt do bogów".

Szympans zwyczajny, bonobo i człowiek – genetycznie blisko, po każdym innym względem daleko. Co sprawiło, że tak bardzo wyprzedziliśmy naszych kuzynów?

„Trzeci szympans” to opowieść o zapanowaniu nad ogniem, rozwoju języka, przekazie kulturowym, osiadłym trybie życia, chwytnym kciuku, budowie krtani, tworzeniu narzędzi do budowy narzędzi. Poznawszy czynniki naszej przewagi...

2022

Świetna książka o ludziach, ich działaniu, miejscu w świecie, wzajemnych zależnościach, motywacji. Czyta się bardzo przyjemnie, a do tego pozwala nieco inaczej spojrzeć na wiele spraw. Polecam.

Dyskusje

• Popularnonaukowe