Trzeci szympans. Ewolucja i przyszłość zwierzęcia zwanego człowiekiem
- Kategoria:
- nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
- Tytuł oryginału:
- The Third Chimpanzee: The Evolution and Future of the Human Animal
- Wydawnictwo:
- Copernicus Center Press
- Data wydania:
- 2019-03-13
- Data 1. wyd. pol.:
- 1996-01-01
- Liczba stron:
- 576
- Czas czytania
- 9 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788378864271
- Tłumacz:
- January Weiner
- Tagi:
- człowiek ewolucja ekologia
Ludzie i szympansy mają 98% wspólnych genów. Ale to my, ludzie, jesteśmy dominującym gatunkiem na tej planecie – rozwinęliśmy naukę, skomplikowane i różnorodne formy komunikacji, stworzyliśmy miasta i zapierające dech w piersiach dzieła sztuki – podczas gdy szympansy, mimo że genetycznie nam bliskie, pod każdym innym względem znacznie się od nas różnią.
Co jest niezwykłego w tych dwóch procentach różnicy DNA, że ewolucyjni kuzyni tak bardzo oddalili się od siebie?
W tej klasycznej, prowokacyjnej i zabawnej książce Jared Diamond, uznany naukowiec i laureat nagrody Pulitzera, docieka, jak owo niezwykłe ludzkie zwierzę w nadzwyczajnie krótkim czasie uzyskało władzę nad światem oraz zdolność... by go bezpowrotnie zniszczyć.
Prowokacyjny styl książki zmusza do refleksji nad zagadką ewolucji człowieka - skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy. Jared Diamond wierzy w to, że wyciągając wnioski z naszej nie zawsze chlubnej przeszłości, potrafiny wypracować sobie jasniejszą przyszłość - "The New York Times"
SPIS TREŚCI
Wstęp
Prolog
Część pierwsza. Po prostu duży ssak
Rozdział 1. Opowieść o trzech szympansach
Rozdział 2. Wielki Skok
Część druga. Zwierzę o niezwykłym cyklu życiowym
Rozdział 3. Ewolucja ludzkiej płciowości
Rozdział 4. Nauka o cudzołóstwie
Rozdział 5. Jak sobie dobieramy małżonków i partnerów seksualnych
Rozdział 6. Dobór płciowy a pochodzenie ras ludzkich
Rozdział 7. Dlaczego starzejemy się i umieramy?
Część trzecia. Wyjątkowość człowieczeństwa
Rozdział 8. Pomosty ku mowie ludzkiej
Rozdział 9. Zwierzęce początki sztuki
Rozdział 10. Rolnictwo: wątpliwe dobrodziejstwo
Rozdział 11. Dlaczego palimy, pijemy, używamy narkotyków?
Rozdział 12. Samotni w tłumie Wszechświata
Część czwarta. Zdobywcy świata
Rozdział 13. Ostatnie pierwsze spotkania
Rozdział 14. Zdobywcy z przypadku
Rozdział 15. Konie, Hetyci i historia
Rozdział 16. Czarne i białe
Część piąta. Z dnia na dzień – upadek zamiast postępu
Rozdział 17. Złoty Wiek, którego nie było
Rozdział 18. „Blitzkrieg” i Dziękczynienie w Nowym Świecie
Rozdział 19. Druga chmura
Epilog. „Żadnej nauczki, wszystko poszło w niepamięć”?
Podziękowania
PS. Jared Diamond o swojej ewolucji od chłopca ptakoluba do słynnego biogeografa
Lektury uzupełniające
Indeks
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Zwierzę, któremu się udało (na razie)
Czy macie takie książki, których treścią dzielicie się z kim się tylko da „na żywo” podczas czytania i spamujecie cytatami z niej wszelkie dostępne media społecznościowe? Na moją listę trafiła właśnie kolejna taka pozycja – „Trzeci szympans” Jareda Diamonda.
Jared Diamond to amerykański biolog ewolucyjny, który współpracuje z wieloma magazynami naukowymi i popularnonaukowymi, jak choćby „Natural History”. Jego najbardziej znaną książką jest nagrodzona Pulitzerem „Strzelby, zarazki, maszyny”. Jest on jednym z tych naukowców, którzy pokazują, jak pisać o nauce, by trafiła ona pod strzechy: prosto, obrazowo i z nutą humoru. A może to cecha biologów i popularyzatorów nauki piszących o ewolucji w ogóle? Mamy przecież Dawkinsa, Harariego, Fransa de Waala. Powiem wam jedno – jak dla mnie Diamond bije ich wszystkich na głowę.
„Trzeci szympans” to opowieść o nas, ludziach, oraz o tym, jak bardzo nie różnimy się (i różnimy zarazem) od zwierząt. Diamond prowadzi nas od wyodrębnienia się naszej linii w drzewie życia, przez Wielki Skok, aż po naszą hipotetyczną zagładę – bowiem do tego dążą rozważania. Ta książka, mimo że przepełniona humorem, to pesymistyczna wizja naszego gatunku. Jesteśmy szympansem, któremu się udało, który trafił na wspaniałe warunki rozwoju tylko po to, by samodzielnie doprowadzić do własnej zagłady. Jako że nie mamy naturalnych wrogów, doprowadzenie do zniszczenia nas samych jest nam pisane – uwarunkowane ewolucyjnie, tak jak wybór partnera, używki, starość czy ludobójstwo.
„Trzeciego szympansa” nie da się czytać szybko. Książka prowokuje, zmusza do myślenia i poszukiwania informacji, a także sprawia, że nasz umysł po prostu wybucha od nadmiaru efektu „wow”. Idee są przedstawione tak prosto, że podczas czytania czułam się jak bohater kreskówki, któremu nagle nad głową zapala się żaróweczka, gdy coś staje się dla niego w jednej chwili oczywiste. Przykłady? Proszę bardzo:
- Szansa na zapłodnienie u ludzi w danym cyklu (stosunki z maksymalną częstotliwością bez antykoncepcji) wynosi zaledwie 28%. Dla przykładu u zwierząt hodowlanych – 75%.
- Sukces cywilizacji europejskiej wynika z uprawy pszenicy – inne cywilizacje nie miały szczęścia trafić na gatunki proste w uprawie i udomowieniu (a kukurydza – zapytacie? koniecznie sięgnijcie po Diamonda!).
- Szlachetni dzicy żyjący w zgodzie z naturą to mit. Ludzkość od chwili pojawienia się eksploatowała naturę i doprowadzała do wyginięcia wielu gatunków.
- Wysyłanie sygnałów radiowych w kosmos to proszenie się o napaść i zniewolenie. My sami nie szanujemy mniej inteligentnych gatunków, dlaczego więc wysoko rozwinięta, przewyższająca nas inteligencją cywilizacja miałaby szanować nas?
Książka została napisana w 1991 roku. Obecne wydanie, które pojawiło się na księgarskich półkach dzięki wydawnictwu Copernicus Center Press, zostało uzupełnione o przypisy związane z rozwojem wiedzy. Jednak nie musicie się martwić, że książka się zestarzała. Wręcz przeciwnie. Wiele z gdybań Diamonda zostało potwierdzonych, a jego pesymistyczna wizja naszych ciągot do samounicestwienia stała się jeszcze bardziej wyraźna i aktualna. Gdy spojrzycie na oceany plastiku, dotrą do was doniesienia o zagrożonych gatunkach albo po prostu zerkniecie na termometr czy otrzymacie SMS-a z ostrzeżeniem o kolejnej burzy z gradem wielkości ptasich jaj, zauważycie, że proroctwo Diamonda powoli się spełnia.
Czy jesteśmy kolejnym gatunkiem, który skazaliśmy na zagładę? Jak napisał Konwicki: „Ciało mamy zwierzęce, lecz aspiracje boskie”. Szkoda tylko, że to raczej aspiracje bogów zagłady i zniszczenia.
Agnieszka Zienkowicz
Oceny
Książka na półkach
- 769
- 246
- 75
- 18
- 15
- 12
- 9
- 7
- 7
- 6
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Trzeci szympans. Ewolucja i przyszłość zwierzęcia zwanego człowiekiem
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Trzeba mieć na uwadze, że powstała prawie trzydzieści lat temu, więc część zdążyła się już zdezaktulizować. Ogólnie dobra historia "wszystkiego", od poliamorii, przez język po ludobójstwa. Na szczęście, Czytelnik nie jest zanudzany masą biografii i anegdot, jak to często bywa, choć pewne dygresje Autor mógłby skrócić. Niemniej, ciekawa.
Trzeba mieć na uwadze, że powstała prawie trzydzieści lat temu, więc część zdążyła się już zdezaktulizować. Ogólnie dobra historia "wszystkiego", od poliamorii, przez język po ludobójstwa. Na szczęście, Czytelnik nie jest zanudzany masą biografii i anegdot, jak to często bywa, choć pewne dygresje Autor mógłby skrócić. Niemniej, ciekawa.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toGeneralnie jak na publikację popularno-naukową rzecz ciekawa. Niestety adresatem książki najwyraźniej jest średnio rozgarnięty Amerykanin konserwatysta (z prawdopodobną lekką obsesją religijną),którego uwagę najpierw trzeba przykuć prostymi sztuczkami z zestawu sex & violence (w świecie zwierząt),a potem delikatnie mu zasugerować, że człowieka można traktować jako gatunek zwierzęcy, co, jak podejrzewam, jest wciąż dla wielu szokiem 200 lat po Darwinie. Więc Diamond mnóstwo energii poświęca tu na wyważanie drzwi dawno już otwartych.
Generalnie jak na publikację popularno-naukową rzecz ciekawa. Niestety adresatem książki najwyraźniej jest średnio rozgarnięty Amerykanin konserwatysta (z prawdopodobną lekką obsesją religijną),którego uwagę najpierw trzeba przykuć prostymi sztuczkami z zestawu sex & violence (w świecie zwierząt),a potem delikatnie mu zasugerować, że człowieka można traktować jako gatunek...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toFascynująca, zmuszająca do przemyśleń książka opisująca prawie 3 miliony lat naszego postępu. Potężna dawka wiedzy z wielu dziedzin podana w przystępnej formie. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Zachęciła mnie do sięgnięcia po inne dzieła tego autora.
Fascynująca, zmuszająca do przemyśleń książka opisująca prawie 3 miliony lat naszego postępu. Potężna dawka wiedzy z wielu dziedzin podana w przystępnej formie. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Zachęciła mnie do sięgnięcia po inne dzieła tego autora.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCiekawa, dobrze napisana książka. Niestety co jakiś czas natrafiałam na informacje, które nie zgadzają się już z aktualnie przyjętą wiedzą. Tylko w jednym miejscu było wyjaśnienie i naprostowanie od wydawcy. Fascynująca lektura, ale straciła urok przez to, że autor niekiedy mówił o teoriach jak o faktach, w dodatku nie mając przy tym racji.
Ciekawa, dobrze napisana książka. Niestety co jakiś czas natrafiałam na informacje, które nie zgadzają się już z aktualnie przyjętą wiedzą. Tylko w jednym miejscu było wyjaśnienie i naprostowanie od wydawcy. Fascynująca lektura, ale straciła urok przez to, że autor niekiedy mówił o teoriach jak o faktach, w dodatku nie mając przy tym racji.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo przystępnie i ciekawie napisana książka popularyzująca stan wiedzy o gatunku homo sapiens. Syntetyczne ujęcie wiadomości z tak różnych dziedzin jak paleontologia, genetyka, fizjologia, lingwistyka, geografia i archeologia. Bardzo polecam.
Bardzo przystępnie i ciekawie napisana książka popularyzująca stan wiedzy o gatunku homo sapiens. Syntetyczne ujęcie wiadomości z tak różnych dziedzin jak paleontologia, genetyka, fizjologia, lingwistyka, geografia i archeologia. Bardzo polecam.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDiamond opowiada z pasją (wszystkie anegdoty z Nowej Gwinei są świetne),z głębokim szacunkiem dla różnorodności człowieka, i z wspaniałą wszechstronną znajomością tematu. Myślę że dziś przydałaby się szersza redakcja, uzupełniająca stan wiedzy , przesunęły się do tyłu daty różnych wydarzeń z prehistorii, o neandertalczyku odkryto wiele nowego (w tym o jego sztuce i wierzeniach),sporo już wiemy o denisowianach, czy procentowej zawartość DNA obu tych homo w naszym. Inne są najnowsze ustalenia o rozprzestrzenianiu się języka praindoeuropejskiego ( z pd Kaukazu i drogą pokojową, nie ma Diamondowskich, bardzo obrazowych wilków i owiec). Chętnie poczytałabym przypis o Wielkim Skoku – o jego przesunięciu terytorialnym do Afryki wspomina i Diamond w napisanym kilka lat później posłowiu. O komunikacji zwierząt warto poczytać u de Whaala, i zadać sobie pytanie czy to już języki obce, u Dunbara o roli i ewolucji ludzkiej mowy.
Kilka zagadnień z Trzeciego szympansa, Diamond bardzo rozwija w „Strzelbach, zarazkach, maszynach” – wpływ geografii na powstawanie pierwszych ludzkich cywilizacji, rola pszenicy i jej porównanie do innych zbóż, choć temat udomowienia zwierząt w „Strzelbach” potraktowany szerzej, tu wydawał mi się lepiej wytłumaczony.
A jednak to wszystko nie zmienia aktualności tej książki jako całości. Warto prześledzić poszukiwania odpowiedzi na pytanie kim jesteśmy, co stanowi o naszej odrębności, a co niekoniecznie i w końcu: czy sami sobie nie szykujemy zagłady (rozdziały o ludobójstwach i wymieraniu gatunków).
Diamond opowiada z pasją (wszystkie anegdoty z Nowej Gwinei są świetne),z głębokim szacunkiem dla różnorodności człowieka, i z wspaniałą wszechstronną znajomością tematu. Myślę że dziś przydałaby się szersza redakcja, uzupełniająca stan wiedzy , przesunęły się do tyłu daty różnych wydarzeń z prehistorii, o neandertalczyku odkryto wiele nowego (w tym o jego sztuce i...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAutor przedstawił w swej książce całą historię Homo Sapiens oraz wpływ tego gatunku na Ziemię i jej przyrodę. Całość jest przedstawiona w wyjątkowo ciekawy sposób, książkę czyta się bardzo przyjemnie. Jared Diamond stara się wyjaśnić, dlaczego genetycznie, tak niewiele różnimy się od szympansów, a w praktyce jesteśmy kimś o wiele bardziej wyjątkowi - mamy sztukę, skomplikowane wynalazki oraz stety/niestety bardzo duży wpływ na naszą planetę. Bardzo interesujące były rozdziały o tym, że nie tylko współczesny człowiek niszczy przyrodę, ale robimy to już od początku istnienia Homo Sapiens, od 50 tys. lat. Kromaniończycy, Indianie, Polinezyjczycy czy Aborygeni wcale nie troszczyli się o przyrodę lepiej niż my, likwidując większość dużych ssaków i nielotnych ptaków na terytoriach, w których mieszkali. Z książki dowiemy się również, dlaczego przyroda stworzyła menopauzę u kobiet (coś niespotykanego u innych gatunków),dlaczego palimy papierosy, pijemy alkohol i zażywamy narkotyki oraz czy masowe mordowanie osobników tego samego gatunku co my to tylko cecha ludzi.
Reasumując, lektura ta jest sporym kompendium wiedzy o człowieku przedstawionej w wyjątkowo przystępny sposób.
Autor przedstawił w swej książce całą historię Homo Sapiens oraz wpływ tego gatunku na Ziemię i jej przyrodę. Całość jest przedstawiona w wyjątkowo ciekawy sposób, książkę czyta się bardzo przyjemnie. Jared Diamond stara się wyjaśnić, dlaczego genetycznie, tak niewiele różnimy się od szympansów, a w praktyce jesteśmy kimś o wiele bardziej wyjątkowi - mamy sztukę,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNigdy nie czytałem Harariego, ale ponoć jego decyzja o pisaniu książek "o wszystkim" była inspirowana lekturami Diamonda. Bez wątpienia to świetna inspiracja, bo erudycja, rozmach i lekkość pisania tego ostatniego są ponadprzeciętne. "Trzeci szympans" jest dla wszystkich zainteresowanych tak niepopularnymi pytaniami jak "skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?" ;) Diamond roztacza wielką, ale i dość niepokojącą wizję kondycji zwierzęcia zwanego człowiekiem opierając się na analizie historycznej, swoim przenikliwym umyśle pozwalającym na dostrzeganie analogii oraz dostępnych badaniach naukowych z przeróżnych dziedzin od archeologii do lingwistyki. Polecam wszystkim ciekawskim oraz tym, którzy nie zadowalają się prostymi odpowiedziami. A ja już sobie ostrzę zęby na jego nagrodzone Pulitzerem "Strzelby..." :)
Nigdy nie czytałem Harariego, ale ponoć jego decyzja o pisaniu książek "o wszystkim" była inspirowana lekturami Diamonda. Bez wątpienia to świetna inspiracja, bo erudycja, rozmach i lekkość pisania tego ostatniego są ponadprzeciętne. "Trzeci szympans" jest dla wszystkich zainteresowanych tak niepopularnymi pytaniami jak "skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDzielimy aż 98 procent genów z szympansami, a jednak tylko my jesteśmy dominującym gatunkiem na Ziemi, podczas gdy tak bliskie nam genetycznie szympansy, pozostają pod wieloma względami równie nam odległe jak wszystkie inne naczelne. Ta kwestia jest nadrzędnym pytaniem, które towarzyszy nam w czasie lektury absolutnie fascynującej książki Jareda Diamonda. Książki tyleż prowokacyjnej, co mającej solidne podstawy naukowe. Laureat nagrody Pulitzera, Jared Diamond odkrywa jednak nie tylko to, jak szybko rozwinęliśmy zdolność rządzenia światem, ale też jak krótka dzięki nam stała się droga do jego nieodwracalnego zniszczenia.
Około 10 tysięcy lat temu tempo naszego rozwoju uległo przyspieszeniu: zajęliśmy Amerykę, co zbiegło się w czasie z wymarciem dużych ssaków (po części wymarły zresztą właśnie dzięki nam). Rozwój rolnictwa, a parę tysięcy lat później pojawienie się pierwszych tekstów pisanych, przyspieszyły rozwój naszej technicznej wynalazczości. Wraz z nią człowiek rozwinął jednak narkomanię, ludobójstwo i niszczenie środowiska, które zaczęło zagrażać bytowi całych społeczeństw. Już pierwsi osadnicy polinezyjscy i Malgasze spowodowali masowe wytępienia gatunków. Wynalazek Gutenberga i światowa ekspansja piśmiennych Europejczyków pozwala nam szczegółowo śledzić rozwój i zmierzch ludzkiej cywilizacji. Kurczą się obszary użyteczne rolniczo, ubywa zapasów pożywienia w morzach i innych naturalnych produktów, zmniejsza się zdolność środowiska do absorbcji odpadów. Coraz więcej ludzi z coraz większą siłą konkuruje o malejącą ilość zasobów.
Osiągnęliśmy poziom zniszczenia, w którym dalsza degradacja środowiska będzie trwała dziesiątki lat nawet bez udziału człowieka. Populacje wielu gatunków spadły do poziomu, z którego nie mogą się już odrodzić. Ten pesymistyczny pogląd przedstawił ponad sto lat temu (1912 r.) w cynicznej wypowiedzi holenderski odkrywca i profesor Artur Wichmann (autor monumentalnego traktatu o eksploracji Nowej Gwinei). Przeanalizował wszystkie dostępne źródła informacji o Nowej Gwinei (od najstarszych doniesień przenikających poprzez Indonezję do raportów wielkich ekspedycji XIX i XX wieku). Analizując informacje z tak różnych okresów historycznych zaobserwował, że kolejni odkrywcy popełniali wciąż od nowa te same absurdalne błędy, a ich bezpodstawna pycha z powodu przesadnie ocenianych dokonań, odmowa przyjęcia do wiadomości katastrofalnych niedopatrzeń, ignorowanie doświadczeń poprzednich badaczy, owocowały powtarzaniem takich samych błędów. Wichmann nie łudził się - przewidywał, że kolejni eksploratorzy będą popełniali stare błędy („Żadnej nauczki, wszystko poszło w niepamięć!”).
Diamond próbuje uwolnić się od tak katastroficznego myślenia - przywołuje widmo zagłady nuklearnej towarzyszące nam od lat, ale jednak widmo niespełnione. Pisze o naszej osobistej odpowiedzialności, wierząc, że potrafimy oprzeć się pokusie kupna futra z wymierających dzikich kotów, albo zjedzenia steku z wieloryba, czy zupy z płetwy rekina.
Czy optymizm Autora jest uzasadniony? Nie sądzę. Książka powstała kilkadziesiąt lat temu a ospałe decyzje rządów i korporacji pokazują, że pazerność i bezmyślność nadal pozostają domeną naszego gatunku. Pozostaje z radością dać się porwać znakomitej narracji i niezwykle przystępnego omówienia procesów ewolucji i rozwoju cywilizacji. Nawet jeśli już niewiele pokoleń będzie mogło wypierać się pokrewieństwa ze zwierzętami.
Dzielimy aż 98 procent genów z szympansami, a jednak tylko my jesteśmy dominującym gatunkiem na Ziemi, podczas gdy tak bliskie nam genetycznie szympansy, pozostają pod wieloma względami równie nam odległe jak wszystkie inne naczelne. Ta kwestia jest nadrzędnym pytaniem, które towarzyszy nam w czasie lektury absolutnie fascynującej książki Jareda Diamonda. Książki tyleż...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toFantastyczna książka o ewolucji Homo sapiens i o tym, jak niewiele nas (rodzaj Homo) dzieli od rodzaju Pan w zakresie genów, ale jak wiele nas dzieli w zakresie rozwoju społecznego. Świetna lektura.
Fantastyczna książka o ewolucji Homo sapiens i o tym, jak niewiele nas (rodzaj Homo) dzieli od rodzaju Pan w zakresie genów, ale jak wiele nas dzieli w zakresie rozwoju społecznego. Świetna lektura.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to