#czytamwdomu – książki poleca Katarzyna Berenika Miszczuk

LubimyCzytać
26.03.2020

Może pochwalić się gronem wiernych fanów, a na koncie ma sporo nagród, w tym aż cztery statuetki Książki Roku lubimyczytać.pl. Dlaczego Katarzyna Berenika Miszczuk – z wykształcenia lekarka – w czasie epidemii sięga po powieści postapokaliptyczne? Przeczytajcie, które książki autorka cyklu „Kwiat paproci” poleca do czytania w czasie kwarantanny!

#czytamwdomu – książki poleca Katarzyna Berenika Miszczuk

Uwielbiam powieści, w których bohaterowie muszą zmierzyć się z zupełnie nową dla siebie rzeczywistością. Nieważne, czy jest to Robinson Cruzoe, który musi przeżyć na tropikalnej wyspie, czy młokos Artem, który podróżuje moskiewskim metrem po ataku nuklearnym. Zaczytując się w postapokaliptycznych powieściach, za każdym razem zastanawiam się, jak ja bym poradziła sobie w danej sytuacji.

Nie sądziłam, że dożyję momentu, w którym świat dosłownie zatrzyma się w obliczu pandemii, że nie będę mogła wychodzić z domu, że będę zamartwiać się o męża, który jest lekarzem i może pewnego dnia nie wrócić do domu, bo skoszarują go w pracy albo się zarazi. Byłam przekonana, że prędzej ktoś niechcący wciśnie w piwnicy czerwony guzik Wielkiej Zagłady. Przyznaję teraz szczerze, że jednak zdecydowanie wolałam czytać o kataklizmach i zagładzie, niż nieoczekiwanie stać się bohaterką takich niezbyt miłych wydarzeń.

Napisałam Wam już o „Robinsonie Crozoe” i o „Metrze 2033”, ale jeszcze bardziej chciałabym Wam polecić „Bastion” Stephena Kinga. To gruba książka, do której zabierałam się kilka lat, a przeczytałam dopiero w zeszłym roku. W telegraficznym skrócie: King opisał, jakby mógł wyglądać świat, gdyby z jednego z wojskowych laboratoriów wydostał się zabójczy wirus. Pierwsza część powieści opisuje rozprzestrzenianie się infekcji. Autor zrobił to bardzo dokładnie. Widać, że świetnie się przygotował merytorycznie. Jego scenariusz jest jak najbardziej prawdopodobny (być może nawet obserwujemy go właśnie na żywo…). W dalszej części powieści King robi to, co umie najlepiej – miesza rzeczywistość z naszymi największymi strachami. Pojawiają się wysłannicy dobra oraz wysłannicy zła. A bohaterów czeka epicka walka.

Jeśli tak jak ja utknęliście w domu, to gorąco polecam Wam zapoznanie się z „Bastionem”. Nie tylko dlatego, że pasuje tematycznie do naszej aktualnej sytuacji, ale też dlatego, że jest to powieść, która wystarczy Wam spokojnie na dwa tygodnie kwarantanny, a może nawet dłużej ;).

Katarzyna Berenika Miszczuk

Katarzyna Berenika Miszczuk (ur. 1988) – z wykształcenia jest lekarką. To wszechstronna pisarka, której znakiem rozpoznawczym jest nieoczywista mieszanka literackich światów, niezmiennie doprawiona dużą dawką humoru. Chętnie sięga po fantasy, science fiction, a także kryminał i powieść obyczajową. Największe uznanie czytelników przyniosła jej seria diabelsko-anielska: „Ja, diablica” (2010), „Ja, anielica” (2011) oraz „Ja, potępiona” (2012). Na jej ostatni bestsellerowy cykl „Kwiat paproci” składają się: „Szeptucha” (2016, Książka Roku 2016 w plebiscycie lubimyczytać.pl), „Noc Kupały” (2016), „Żerca” (2017, Książka Roku 2017 w plebiscycie lubimyczytać.pl), „Przesilenie” (2018, Książka Roku 2018 w plebiscycie lubimyczytać.pl) oraz „Jaga” (2019, Książka Roku 2019 w plebiscycie lubimyczytać.pl). W 2017 roku powieścią „Obsesja” autorka rozpoczęła kolejny cykl – „W lekarskim fartuchu”. Rok później ukazała się jej kontynuacja – „Paranoja”. Już niebawem premierę będzie miała jej nowa komedia kryminalna pt. „Ja cię kocham, a ty… miau”.

Akcja #czytamwdomu #kupujeksiazki

Reklama

Książki są ważne – szczególnie w trudnych czasach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. Nie można jednak zapominać, że branża książki – podobnie jak cała kultura – może już wkrótce zmierzyć się z zapaścią ekonomiczną. Przełożone wydarzenia literackie i targi książki, odwołane festiwale i spotkania autorskie, opóźnione premiery – wszystko to sprawia, że nad czytelniczą przyszłością zbierają się czarne chmury. Ile książek nie ukaże się z powodu strat poniesionych w wyniku pandemii? Jak wielu pisarzy nie otrzyma wynagrodzenia? Które księgarnie zostaną zamknięte? Jako społeczność czytelników lubimyczytać.pl chcemy pomóc branży książki, a więc wszystkim ludziom zawodowo związanym z literaturą: pisarzom, redaktorom, tłumaczom, grafikom, księgarzom, wydawcom. Mamy bowiem świadomość tego, że tylko czytając i kupując książki, możemy wpłynąć na ich przyszłość.

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki będziemy regularnie publikować wypowiedzi pisarzy, aktywistów ze świata kultury i redaktorów lubimyczytać.pl. Będą oni polecać wybraną przez siebie publikację, która ich zdaniem świetnie nada się na nadchodzące czasy. Na naszym profilu na Instagramie znajdziecie szablon, dzięki któremu także możecie pokazać, po jakie książki waszym zdaniem warto sięgnąć podczas przymusowego pozostania w domu.

Przeczytaj wszystkie polecenia w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki

Zdjęcie Katarzyny Bereniki Miszczuk: Wojciech Biały

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2552
4
26.03.2020 11:40

Zapraszamy do dyskusji.


2752
609
26.03.2020 18:41

Dziękuję. Nareszcie ciekawa wypowiedź której mogę zaufać. Chyba skuszę się na przeczytanie "Bastionu".


66
11
27.03.2020 10:50

ja na okres kwarantanny serdecznie polecam "Hrabia Monte Christo" Aleksandra Dumasa. Ma ponad 1000 stron więc powinna starczyć :)


969
125
28.03.2020 18:14

To ulubiona książka mojej chrzestnej, która przestała czytać książki jak tylko skończyła szkołę !!! A sięgnęła po nią pod wpływem filmu.
Niestety ciocia w okresie pandemii zamiast czytać książki to szyje maseczki w swoim zakładzie.


0
0
29.03.2020 15:01

1000 stron? dwa dni i przeczytane :/ ale Dumas napisał więcej książek, trzej muszkieterowie , Dwadzieścia lat później, Wicehrabia de Bragelonne, Anioł Pitou... i wiele innych, które również warto przeczytać :)


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

zgłoś błąd