Okładka książki Obsesja Katarzyna Berenika Miszczuk Patronat Logo

A ty wziąłeś już swoje lekarstwo?

Kryminałek jakich wiele na rynku. Główna bohaterka dość naiwna, nie myśli logicznie. Postaci często przerysowane, nie zachowują się naturalnie. Można przeczytać, ale bez fajerwerków.

Niezwykle wciągający kryminał. Polecam

Niezwykle wciągający kryminał. Polecam

Recenzja
Katarzyna Berenika Miszczuk

Tutaj możemy spotkać się z psychiatrą i jeśli ktoś oczekuję tak jak ja wielu opisów ich pracy czy też wielu wzmianek o nim, to możecie poczuć się rozczarowani.

Nie mówię, że nich nie ma, bo jest jeden opis jak główna bohaterka Joanna Skoczek rozmawia z nowym pacjentem i jednym z czterech miejsc akcji jest właśnie psychiatryk, w którym Skoczek pracuje.

Co mi się spodobało to humor jaki możemy znaleźć w książce. Tego książce nie można ująć humor ma niezły i wielki wpływ na niego ma pewien 'nie patolog'.

W książce możemy spotkać się z mieszanką kilku gatunków, co sprawia,że czyta się ją szybko. Dodatkowo wszystkie tropy jakie Autorka rzucała wydawały mi się dość zbyt oczywiste, aby były tymi odpowiednimi. Idealna dla amatorów.

Najbardziej co mi nie pasowało poza tym, że miałam ochotę poczytać o psychiatrii to charakterystyka głównej bohaterki. Mam wrażenie, że zawiera sprzeczności. Bo jeśli już ktoś podejmuję się pracy jako psychiatra to dlatego, że go to albo fascynuje albo ma chęć pomocy ludzi lub chęć poznania jak działa psychika ludzka. A tutaj nie widać w bohaterce takich pobudek. Traktuje swoją pracę jako przykry obowiązek, jakby coś do czego ją zmuszają. Dodatkowo mi się wydawało, że psychiatrzy tym bardziej mają zboczenie zawodowe, które będzie kazało im analizować czyjeś decyzję, analizować osoby, a tutaj tego nie ma. I opisy jej obowiązków, ona swoich pacjentów traktuje jak przedmioty, które ją zmuszają do pracy. Wszystkich wrzuca do jednego worka, bardzo powierzchownie patrzy.

Morderca jak już wcześniej wspomniałam to miałam przypuszczenia, ale one mi nie pasowały na morderców, miałam rację Mordercą, był ktoś inny.

Kotek sprawił, że czytało mi się jeszcze przyjemniej. A wracając do miejsca akcji to głównym jest psychiatryk oraz jej dom. Książkę wbrew pozorom przeczytałam dość szybko, bo jest wciągająca pomimo tych mankamentów. Są w niej pozytywne strony jak i te mniej pozytywne przez co myślałam o niej przez dłuższy czas.

Recenzja
Katarzyna Berenika Miszczuk

Oba tomy serii „W lekarskim fartuchu” czekały u mnie na półce od dawna, prawdę mówiąc – od kilku lat. Kiedyś coś usłyszałam od kogoś, że ta seria jest słabsza o „Kwiatu paproci”, który bardzo lubię, przez co nie paliłam się jakoś bardzo do czytania 😅 I żałuję, bo pierwszy tom podobał mi się bardzo, a pisząc to, mam już zaczęty drugi.

Joanna Skoczek jest rezydentką na psychiatrii. Pewnego dnia znajduje w swojej szafce w szatni liścik od tajemniczego wielbiciela, ale go ignoruje. Wkrótce liścików pojawia się więcej i każdy kolejny jest bardziej upiorny. Sprawa robi się jeszcze poważniejsza, gdy w szpitalu zostaje zamordowana pacjentka, a wszystko wskazuje na to, że nie jest to pierwsza ofiara mordercy.

Przede wszystkim – od razu można wyczuć, że autorka jest lekarką. W powieść wplecione są takie niuanse ze szpitalnego życia, że czytałam z zainteresowaniem również i z tego względu. Bardzo spodobała mi się scena, w której Joanna robi wykład na temat tego, jak ją należy tytułować i dlaczego to nie jest „doktor” ani „lekarz medycyny” ;)

Fabuła jest z jednej strony dość przewidywalna, a z drugiej – dostajemy na koniec zwrot akcji i zaskoczenie, które wynagradza ewentualny zawód wcześniejszym trzymaniem się schematu. Bardzo byłam ciekawa rozwiązania zagadki i choć nie trafiłam ze swoim typem, to i tak byłam usatysfakcjonowana zakończeniem.

Sama Joanna daje się lubić, choć daleko jej do ideału – jako osobie, nie jako postaci. Jest ludzka, ma wady, irytujące zachowania, ale i takie, z którymi można się utożsamić. Marek, lekarz medycyny sądowej, również od razu budzi sympatię.

Przeczytałam z ciągłym zainteresowaniem i szybko sięgnęłam po kolejny tom – a to coś znaczy ;) Bardzo dobry thriller medyczny!

Joanna Skoczek jest rezydentką na...

W magazynie na odpady medyczne warszawskiego szpitala pracownik firmy zajmującej się utylizacją nieczystości znajduje martwe ciało jednej z pacjentek pośród worków z odpadami. To czwarta ofiara seryjnego mordercy zwanego przez opinię publiczną Okulistą, ponieważ jako pamiątkę swojego czynu wydłubuje i zabiera prawe oko, który po półrocznej przerwie ponownie zaatakował.
Joanna Skoczek od dwóch miesięcy jest rezydentką na Oddziale Psychiatrycznym tego szpitala a od pewnego czasu otrzymuje coraz mniej miłe miłosne liściki od tajemniczego adoratora.
Spokojnie płynąca niespieszna akcja, nieskomplikowana i lekka fabuła, prosty język to cechy idealnej książki dla niewymagających czytelników. I właśnie "Obsesja" autorstwa pani Katarzyny Bereniki Miszczuk wszystko to ma plus ponad sto stron niepotrzebnych wątków obyczajowych.
Przeczytać, zapomnieć i sięgnąć po kolejny kryminał.

Książka była ok. Nie spodziewałam się takiego zakończenia. Szczerze powiedziawszy wolę autorkę w serii Kwiat paproci.

Godny kryminał trzymajacy w napięciu.

Godny kryminał trzymajacy w napięciu.

To pierwszy kryminał Kasi, który przeczytałam, ale bardzo mi się spodobał :)

To pierwszy kryminał Kasi, który przeczytałam, ale bardzo mi się spodobał :)

Czegoś brakuje tej powieści. Nazwałbym to duszą, bo ciągnie się to jakoś bez składu, pewne wątki mam wrażenie wciśnięte na siłę, żeby zyskać na obientości, i nagle ni stąd, ni z owont, bohaterka wchodzi do domu, a tam zabujca już czeka. Nagle, autorka włącza nitro i koniec. Po przeczytaniu "Drugiej szansy", która też działa się w psychiatryku spodziewałem się czegoś więcej. Niestety, książka nie porywa.

Książka super, bardzo przyjemnie i szybko się czytało. Natomiast zakończenie totalnie mnie zaskoczyło.

• 2017

Video