Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach: ,

Cudowna i wzruszająca opowieść o największej gwieździe polskiego baletu w XIX w. Książka tak mnie wciągnęła, że , przeczytałam ją w jeden dzień. Bardzo polubiłam postać głównej bohaterki, dzięki powieści zagłębiłam się w świat baletu.

Cudowna i wzruszająca opowieść o największej gwieździe polskiego baletu w XIX w. Książka tak mnie wciągnęła, że , przeczytałam ją w jeden dzień. Bardzo polubiłam postać głównej bohaterki, dzięki powieści zagłębiłam się w świat baletu.

Pokaż mimo to


Na półkach:

http://wedlugkasi.blogspot.com/
Tematem powieści jest życie kaszubskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych przełomu XIX i XX w. Mamy tutaj sylwetki silnych kobiet, które muszą walczyć z przeciwnościami losu i podejmować trudne decyzje. Okazuje się, że ten Nowy Świat wcale nie jest taki piękny i kolorowy, jakim go sobie wymarzyły. Autorka porusza tematy takie jak emancypacja kobiet, przemoc domowa, różnice etniczne. Mnogość bohaterów, wielowątkowość akcji oraz piękny język to tylko niektóre cechy charakteryzujące tę pozycję. To piękna, wartościowa i warta polecenia powieść pióra polskiej autorki. Moje pierwsze spotkanie z twórczością Hanny Cygler okazało się wspaniałym doświadczeniem i na pewno sięgnę po inne powieści tej autorki.

http://wedlugkasi.blogspot.com/
Tematem powieści jest życie kaszubskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych przełomu XIX i XX w. Mamy tutaj sylwetki silnych kobiet, które muszą walczyć z przeciwnościami losu i podejmować trudne decyzje. Okazuje się, że ten Nowy Świat wcale nie jest taki piękny i kolorowy, jakim go sobie wymarzyły. Autorka porusza tematy takie jak ...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://wedlugkasi.blogspot.com/
To powieść o kobiecie, która po śmierci męża w wypadku traci wszystko, gdyż nie zaktualizował on swojego testamentu. Majątek przechodzi na rzecz jej pasierbic, delikatnie mówiąc, nie darzących jej ciepłymi uczuciami. Sydney próbuje na nowo poukładać swoje życie, jednak pada ofiarą oszusta poznanego podczas podróży samolotem. W zaistniałej sytuacji wielkim wsparciem okazują się dla niej nowo poznani przyjaciele oraz dwie córki. Czy Sydney uda się przetrwać tę trudną życiową próbę i wyjdzie na prostą? Tego nie zdradzę, ale zapewniam Was, że"nie wszystko stracone" jest bardzo emocjonująca i poruszającą lekturą, która przypomina nam o sile przyjaźni i o tym, jak bardzo nieprzewidywalne jest ludzkie życie.

http://wedlugkasi.blogspot.com/
To powieść o kobiecie, która po śmierci męża w wypadku traci wszystko, gdyż nie zaktualizował on swojego testamentu. Majątek przechodzi na rzecz jej pasierbic, delikatnie mówiąc, nie darzących jej ciepłymi uczuciami. Sydney próbuje na nowo poukładać swoje życie, jednak pada ofiarą oszusta poznanego podczas podróży samolotem. W zaistniałej...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://wedlugkasi.blogspot.com/
Jest to wspaniała wielowątkowa powieść o rodzinnych tajemnicach i poszukiwaniu swoich korzeni. Miejscem akcji jest malowniczy Kraków. Główna bohaterka- Kamelia, razem z babcią prowadzi odziedziczone po ciotce dobrze prosperujące atelier z kapeluszami. Pewnego dnia otrzymuje ona od starszej kobiet broszkę. Dziewczyna, zmartwiona dziwnym, od pewnego czasu, zachowaniem babci, próbuje na własną rękę poszukać rozwiązania zagadki sprzed lat.
Powieść czyta się bardzo szybko. Akcja na początku toczy się nieśpiesznie, by potem nabrać tempa wraz z każdą przewracana kartką. Autorka posługuje się niezwykle plastycznym stylem pisania i potrafi stworzyć niezwykły klimat. Bardzo polecam tę książkę wszystkim miłośniczkom powieści obyczajowych pełnych rodzinnych sekretów i nietuzinkowych emocji.

http://wedlugkasi.blogspot.com/
Jest to wspaniała wielowątkowa powieść o rodzinnych tajemnicach i poszukiwaniu swoich korzeni. Miejscem akcji jest malowniczy Kraków. Główna bohaterka- Kamelia, razem z babcią prowadzi odziedziczone po ciotce dobrze prosperujące atelier z kapeluszami. Pewnego dnia otrzymuje ona od starszej kobiet broszkę. Dziewczyna, zmartwiona dziwnym, od...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

https://kuferekkatarzyny.blogspot.com/
Zawsze myślałam, że thrillery i sensacje to nie moja "bajka", jeśli chodzi o literaturę. Po lekturze "Szpiega na Boże Narodzenie" jestem jednak zmuszona zrewidować moje poglądy w tym temacie:)
Głównym bohaterem powieści jest Paul Kagan, znany również jako Piotr - podwójny agent pracujący dla amerykańskiego wywiadu. Jest wigilia Bożego Narodzenia, lecz niestety, nasz bohater nie ma zbyt wielu powodów do radości. Postrzelony w ramię, ucieka przed depczącą mu po piętach rosyjską mafią, którą zdradził. W rękach Paula znajduje się niewielkie zawiniątko z dzieckiem, które jest kluczem do pokoju na środkowym Wschodzie.
Bohater znajduje schronienie i sprzymierzeńców w stojącym na przedmieściach domu. Jego mieszkańcy - Meredith i jej syn ukrywają się przed alkoholikiem Tedem - głową rodziny, mężem kobiety i ojcem Cole'a., który wyszedł z domu po tym, jak uderzył swoją żonę. Paul opowiada im własną wersję historii Bożego Narodzenia, a w międzyczasie prowadzi działania mające na celu przygotować ich na atak Rosjan.
Wydarzenia w książce "Szpieg na Boże Narodzenie" rozgrywają się w przeciągu jednego dnia. Akcja powieści jest bardzo dynamiczna, a autor już od pierwszych stron trzyma czytelnika w napięciu. Pomimo tego, że jest to książka niezbyt obszerna objętościowo, mamy tutaj do czynienia ze sprawnie i mocno zarysowanymi sylwetkami bohaterów. D. Morrell porusza ważne tematy, jak przemoc domowa, alkoholizm, ale także mówi o tym, jak ważne są takie wartości jak przebaczenie, poświęcenie i nadzieja. I wydaje mi się, że właśnie taką nadzieję daje nam autor na końcu powieści:)

https://kuferekkatarzyny.blogspot.com/
Zawsze myślałam, że thrillery i sensacje to nie moja "bajka", jeśli chodzi o literaturę. Po lekturze "Szpiega na Boże Narodzenie" jestem jednak zmuszona zrewidować moje poglądy w tym temacie:)
Głównym bohaterem powieści jest Paul Kagan, znany również jako Piotr - podwójny agent pracujący dla amerykańskiego wywiadu. Jest wigilia Bożego...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Sarah wydaje się być szczęśliwą osobą: otaczają ją bliscy, ma męża, z którym udało jej się przezwyciężyć jego chorobę nowotworową, żyje w dostatku, a praca, którą wykonuje, daje jej satysfakcję. Jedyną bolączka Sarah jest to, ze nie może zajść w ciążę. Pewnego dnia po kolejnej wizycie w klinice leczenia bezpłodności zastaje swojego męża z inną kobietą. Jak potoczą się dalsze losy bohaterki? Czy uda jej się "pozbierać" po tym wydarzeniu? "Obudzić szczęście" jest ciepłą powieścią o relacjach międzyludzkich, ale też o dążeniu do szczęścia. Mówi, że tylko wtedy, kiedy porzucimy życie pod dyktando i oczekiwania innych ludzi, możemy odnaleźć prawdziwych siebie. Szczęścia nie da nam bogactwo i luksusy, ale znajdziemy je w zwykłych drobiazgach, w relacjach z innymi, o czym często zapominamy.

Sarah wydaje się być szczęśliwą osobą: otaczają ją bliscy, ma męża, z którym udało jej się przezwyciężyć jego chorobę nowotworową, żyje w dostatku, a praca, którą wykonuje, daje jej satysfakcję. Jedyną bolączka Sarah jest to, ze nie może zajść w ciążę. Pewnego dnia po kolejnej wizycie w klinice leczenia bezpłodności zastaje swojego męża z inną kobietą. Jak potoczą się...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Przyznaję, że podchodziłam do tej książki z pewnymi uprzedzeniami, kojarząc jej autorkę z ckliwymi romansidłami. Jakże się myliłam😀 "Życie na sprzedaż" to idealnie wyważona mieszanka powieści obyczajowej, sensacji z elementami kryminału i romansu. Szybkie tempo akcji i interesująca, pełna napięcia fabuła sprawiają, że od lektury po prostu nie można się oderwać. Wyraziste, barwne postaci oraz umiejscowienie akcji w latach 60., 70. i 80. to dodatkowe atuty tej książki. Śledzimy życie Emmy, córki słynnego muzyka rockowego oraz otaczających ja ludzi. Nora Roberts podjęła się ukazania trudnych tematów, takich jak m.in. przemoc i narkomania. Możemy też "podejrzeć", jak wygląda życie sław za kulisami, kiedy zgasną reflektory. Ciekawe portrety psychologiczne bohaterów to kolejny niezaprzeczalny atut tej książki.

Przyznaję, że podchodziłam do tej książki z pewnymi uprzedzeniami, kojarząc jej autorkę z ckliwymi romansidłami. Jakże się myliłam😀 "Życie na sprzedaż" to idealnie wyważona mieszanka powieści obyczajowej, sensacji z elementami kryminału i romansu. Szybkie tempo akcji i interesująca, pełna napięcia fabuła sprawiają, że od lektury po prostu nie można się oderwać. Wyraziste,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Właśnie skończyłam czytać bardzo interesującą książkę, a mianowicie "Beduinki na Instagramie" autorstwa Aleksandry Chrobak. Autorka - absolwentka religioznawstwa i polonistyki oraz była studentka iranistyki - zabawnie i ze swadą opisuje życie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. A życie to jest bardzo barwne oraz pełne kontrastów. Poznajemy tajniki życia tamtejszych obywateli. Autorka w szczególności skupiła się na opisie sytuacji kobiet, tak przecież odmiennej od tej europejskiej. ZEA to państwo, które na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat przeszło ogromną metamorfozę, w książce nakreslone jest także tło polityczne i społeczne tych zmian. Pozycję tę czytalam z dużą przyjemnością, ponieważ jej autorka płynnie prowadzi nas przez meandry odmiennej mentalności, kultury i tradycji.

Właśnie skończyłam czytać bardzo interesującą książkę, a mianowicie "Beduinki na Instagramie" autorstwa Aleksandry Chrobak. Autorka - absolwentka religioznawstwa i polonistyki oraz była studentka iranistyki - zabawnie i ze swadą opisuje życie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. A życie to jest bardzo barwne oraz pełne kontrastów. Poznajemy tajniki życia tamtejszych...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://lorelei23.pinger.pl/m/27599413

"Przyzwoitka" L. Moriarty to powieść inspirowana życiem gwiazdy niemego kina Louise Brooks. Jednak to nie ona jest w tej książce główną bohaterką. Rola ta przypadła Corze Carlise, trzydziestosześcioletniej sąsiadce młodej kobiety, która wyrusza z Louise z Wichita w stanie Kansas do Nowego Jorku w charakterze jej przyzwoitki.
Wyraźnie zarysowany mamy tutaj kontrast charakterów głównych bohaterek: szacownej i statecznej Cory oraz szalonej i aroganckiej Louise. Jednak z biegiem powieści charaktery te podlegają ewolucji; możemy obserwować, jak zdarzenia i przemiany społeczne odciskają piętno na poglądach i zachowaniu kobiet.
Dowiadujemy się, że Cora nie podjęła się opieki nad rozkapryszoną Louise tylko z pobudek finansowych, Bowiem w wyjeździe do Nowego Jorku miała ona też swój "interes".
Autorka zastosowała liczne retrospekcje, aby przybliżyć czytelnikowi życie bohaterki przed momentem w którym ją poznajemy, tzn. jako oddaną żonę wziętego prawnika i kochającą matkę swoich dzieci. A życie to wcale nie było usłane różami...
Tłem wydarzeń są burzliwe lata 20.- okres prohibicji i gwałtownych zmian społecznych. Autorce udało się oddać mentalność ludzi tamtego okresu, ich wątpliwości i nadzieje.
W książce podejmowana jest także tematyka tzw. "sierocych pociągów", którymi wysyłano osierocone lub porzucone dzieci do nowych rodzin, jednak w praktyce często trafiały one do ludzi, u których musiały ciężko pracować na swoje utrzymanie.
Końcowe rozdziały książki to taki jakby kalejdoskop dalszego życia bohaterów. Autorka na kilkudziesięciu stronach oddała dalszy przebieg zdarzeń.
Powieść ta bardzo mi się podobała. Mogę powiedzieć, że skłania ona czytelnika do przemyśleń m.in. nad tym, jak otoczenie, kontekst społeczny, wpływa na zachowanie i poglądy jednostki. Od głównej bohaterki możemy nauczyć się wytrwałości oraz odwagi w dążeniu do celu. Polecam!;)

http://lorelei23.pinger.pl/m/27599413

"Przyzwoitka" L. Moriarty to powieść inspirowana życiem gwiazdy niemego kina Louise Brooks. Jednak to nie ona jest w tej książce główną bohaterką. Rola ta przypadła Corze Carlise, trzydziestosześcioletniej sąsiadce młodej kobiety, która wyrusza z Louise z Wichita w stanie Kansas do Nowego Jorku w charakterze jej przyzwoitki.
Wyraźnie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://lorelei23.pinger.pl/

Dziś kilka słów o książce, którą skończyłam wczoraj czytać, a mianowicie o "Sheepwrecked" autorstwa Jackie Moffat. Powieść tę można określić jako relację z roku życia autorki i jej rodziny na farmie. Życie to toczy się w rytmie następujących po sobie pór roku. Pani Moffat opisuje chwile radosne, ale zdarzają się też te pełne smutku, jak to zwykle w życiu bywa. Wydarzenia relacjonowane są z dużym poczuciem humoru.
Jest to lektura przyjemna, chociaż są w niej też momenty, przed którymi muszę ostrzec tzw. "wrażliwców" - w książce opisane są sceny uboju zwierząt.
"Sheepwrecked" przeczytałam z przyjemnością(no, może pomijając wspomniane momenty), ale nie jest to pozycja, która wniosłaby coś ważnego do mojego życia.

http://lorelei23.pinger.pl/

Dziś kilka słów o książce, którą skończyłam wczoraj czytać, a mianowicie o "Sheepwrecked" autorstwa Jackie Moffat. Powieść tę można określić jako relację z roku życia autorki i jej rodziny na farmie. Życie to toczy się w rytmie następujących po sobie pór roku. Pani Moffat opisuje chwile radosne, ale zdarzają się też te pełne smutku, jak to...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://lorelei23.pinger.pl/m/27289408
Książka Josepha Murphy'ego jest drugą pozycją tego autora, którą miałam przyjemność przeczytać
(pierwsza to najbardziej znana "Potęga podświadomości"), i muszę powiedzieć, że do tej pory najlepszą.
Zmarły w 1981 r. autor był irlandzkim filozofem,
nauczycielem,pisarzem oraz oczywiście słynnym prekursorem i krzewicielem pozytywnego myślenia.
Tematyka książki oscyluje właśnie wokół tego pozytywnego nastawienia do życia. Murphy uważa, że źródłem i początkiem wszelkiej materii jest Bóg (źródło energii kosmicznej). Autor przedstawia liczne medytacje i modlitwy, których "wklepanie" w podświadomość ma się przyczynić do naszego ogólnego dobrostanu. Twierdzi, że aby osiągnąć szczęście i "podłączyć się" do właściwych fal energii kosmicznej, należy wyzbyć się wszelkiego rodzaju negatywizmu, depresyjnych i destrukcyjnych myśli.
Teorię tę można podsumować jego własnymi słowami: "Jak człowiek myśli, taki jest". Spodobał mi się też jeszcze jeden cytat z tej książki, a mianowicie: "Fantazja jest kuźnią Boga". Jako ciekawostkę dodam, że ostatni rozdział "Energii z kosmosu" poświęcony jest zjawiskom parapsychicznym.
Książka bardzo mi się podobała. Wydaje mi się, że może być ona doskonałą pozycją dla kogoś, kto ma problemy natury depresyjnej, lub po prostu ma tzw. "doła":) Polecam też jako świetną lekturę na sezon jesienno - zimowy.

http://lorelei23.pinger.pl/m/27289408
Książka Josepha Murphy'ego jest drugą pozycją tego autora, którą miałam przyjemność przeczytać
(pierwsza to najbardziej znana "Potęga podświadomości"), i muszę powiedzieć, że do tej pory najlepszą.
Zmarły w 1981 r. autor był irlandzkim filozofem,
nauczycielem,pisarzem oraz oczywiście słynnym prekursorem i krzewicielem pozytywnego...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Skończyłam właśnie czytać tę książkę i jestem pod takim wrażeniem, że nie wiem, co napisać;) Może zacznę od tego, że jest to powieść przepiękna i ... pachnąca. Pachnąca jak pola różane i kwiaty jaśminu.
Przenosimy się do dziewiętnastowiecznego amerykańskiego miasta Colden.
Tutaj w pięknej willi mieszka profesor Sawyer razem z córką Libby. W czasie wakacji, kiedy bohaterowie tymczasowo zatrzymują się w posiadłości syna profesora, do ich domu wprowadza się rumuńska rodzina Dobrescau, której głową jest mężczyzna o imieniu Michael. Twierdzi on, że zgodnie z prawem dom należy do niego, co staje się powodem dla zaistnienia procesu sądowego.
W międzyczasie Michael i Libby coraz lepiej się poznają i rozwija się między nimi uczucie.
W książce urzekło mnie ukazanie świata barw i zapachów przez autorkę. Również postacie, które stworzyła,są bardzo realistyczne, a czytelnik bardzo się z nimi "zżywa" w trakcie lektury.
Jak najbardziej aktualna wydaje się też być tematyk powieści. E. Camden dotyka takich spraw jak tolerancja, akceptacja, poświęcenie.
Czyni to jednak w sposób nienachalny i niemoralizatorski.
Bardzo przypadła mi też do gustu główna bohaterka powieści, Libby. Jest to kobieta inteligentna i odważna, a jednak w głębi ukrywająca swoją delikatność i poczucie niższości spowodowane swoim analfabetyzmem.
Książkę bardzo polecam, Po prostu nie można się od niej "oderwać";)

Skończyłam właśnie czytać tę książkę i jestem pod takim wrażeniem, że nie wiem, co napisać;) Może zacznę od tego, że jest to powieść przepiękna i ... pachnąca. Pachnąca jak pola różane i kwiaty jaśminu.
Przenosimy się do dziewiętnastowiecznego amerykańskiego miasta Colden.
Tutaj w pięknej willi mieszka profesor Sawyer razem z córką Libby. W czasie wakacji, kiedy bohaterowie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

"Ostatnie fado" I. Słabuszewskiej - Krauze jest powieścią o przyjaźni i miłości i muzyce z tajemnicą z przeszłości w tle.
Główna bohaterka - Alicja - to Polka mieszkająca w Dublinie. Pewnego dnia, będąc gościem u kuzyna Dominika, natrafia na schowany w starym kufrze list od tajemniczej Rosy. Poruszona jego treścią, postanawia wyruszyć do Lizbony i odnaleźć tajemniczą śpiewaczkę. Czy to zadanie jej się powiedzie?
W powieści przewija się kilka sylwetek mieszkańców tego miasta muzyki i poezji. Razem z Alicją spacerujemy uliczkami starego miasta, oglądamy jej oczami kamienice, które lata świetności mają już dawno za sobą. W powietrzu unosi się atmosfera tajemnicy i nierozwiązanej zagadki sprzed lat.
Książka pani Słabuszewskiej - Krauze nie należy do tych, w których akcja toczy się szybko. Tutaj wszystko dzieje się spokojnie, czytelnik bez pośpiechu śledzi klimatyczne opisy Lizbony.
Nie jest to książka, która spodoba się osobom, które lubią, gdy na stronach powieści wiele się dzieje, natomiast trafi w gusta tych, którzy cenią sobie nieśpieszny tok zdarzeń, miłośników muzyki i oczywiście Portugalii.

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

"Ostatnie fado" I. Słabuszewskiej - Krauze jest powieścią o przyjaźni i miłości i muzyce z tajemnicą z przeszłości w tle.
Główna bohaterka - Alicja - to Polka mieszkająca w Dublinie. Pewnego dnia, będąc gościem u kuzyna Dominika, natrafia na schowany w starym kufrze list od tajemniczej Rosy. Poruszona jego treścią, postanawia...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

Powieść Megan Maxwell możemy zaliczyć do gatunku chic lit, czyli tzw. lekkiej literatury kobiecej. I faktycznie, jest to książka idealna na krótkie oderwanie się od rzeczywistości i odpoczynek pomiędzy bardziej wymagającymi lekturami.
Montse, Julia i Juana to trzy przyjaciółki narodowości hiszpańskiej, lecz mieszkające w Londynie. Kiedy zaczyna dokuczać im szara codzienność, a także aby pomóc Montse pozbierać się po rozstaniu z niewiernym narzeczonym, wyruszają w babską podróż do Szkocji. Tutaj skrupulatnie zaplanowany przez nie grafik podróży nie zostanie jednak zrealizowany. Przyjaciółki za sprawą wróżki przenoszą się w czasie do siedemnastowiecznej Szkocji, gdzie dwie z nich poznają miłość swojego życia.
Megan Maxwell snuje swoją opowieść prostym i zrozumiałym językiem. Książka podzielona jest na krótkie rozdziały. Czyta się ją bardzo szybko. Czytelnik przewraca kartki z ciekawością, co się wydarzy w następnym rozdziale.
W książce podobał mi się stworzony przez autorkę klimat dawnej Szkocji oraz jej poczucie humoru, kiedy słowa z języka potocznego wypowiadane były przez bohaterki (głównie Montse) do nierozumiejących ich mieszkańców.
Akcja powieści jest niestety łatwa do przewidzenia, czyta się ją jednak przyjemnie. Jedyną rzeczą, która mnie drażniła podczas czytania, był sposób ukazania głównej bohaterki jako istoty niemal pozbawionej wszelkich wad.
Książkę przeczytałam w języku hiszpańskim i z tego, co się orientuję, do tej pory nie ukazało się jej polskie wydanie. Jak już wspominałam, napisana jest prostym językiem; trudność mogą sprawić wyrażenia z języka potocznego.

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

Powieść Megan Maxwell możemy zaliczyć do gatunku chic lit, czyli tzw. lekkiej literatury kobiecej. I faktycznie, jest to książka idealna na krótkie oderwanie się od rzeczywistości i odpoczynek pomiędzy bardziej wymagającymi lekturami.
Montse, Julia i Juana to trzy przyjaciółki narodowości hiszpańskiej, lecz mieszkające w Londynie....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

Dzisiaj kilka słów na temat wakacyjnego wydania magazynu dla uczących się języka niemieckiego Deutsch Aktuell.
Jak zwykle na początku czasopisma znajduje się strona z ciekawostkami i wiadomościami z różnych dziedzin opisanych w zwięzły sposób (In der Kurze liegt die Wurze). Następnie zamieszczone są krótkie recenzje ze świata kultury, tj. filmu, literatury i muzyki oraz kartka z kalendarza (Kalenderblatt) z najważniejszymi wydarzeniami. Dalej znajduje się krótki komiks (Die Abenteuer von Olga und Stefan), którego tematem przewodnim są wyrażenia idiomatyczne ze słowem Teufel (diabeł).
Dalszy ciąg stanowi artykuł na temat Bruno Ganza, pochodzącego ze Szwajcarii aktora i reżysera, który w 2004 r. zagrał główną rolę w niemieckim filmie o ostatnich dniach Adolfa Hitlera ( Upadek).
Chyba najbardziej ze wszystkich artykułów w tym numerze zainteresował mnie wywiad z niemiecką pisarką Sarah Lark, która na miejsce akcji swoich powieści wybrała Nową Zelandię.
Następny artykuł dotyczy Currywurst, jedno z typowych niemieckich dań zaliczanych do tzw. fast foodów. Jest to zwykle podawana na gorąco grillowana, pieczona lub rzadziej gotowana kiełbasa wieprzowa posypana duża ilością przyprawy curry i polana specjalnym sosem, którego bazą jest koncentrat pomidorowy.
"Liebe ohne Grenzen" porusza natomiast temat związków międzynarodowych. Autor(ka) przedstawia wady i zalety takich relacji oraz funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy ich dotyczące.
W dziale Politik znajdziemy m.in. artykuł pt. Integration in Deutschland – gelungen oder gescheitert?, mówiący o kryzysie uchodźczym, który nasilił się w 2015 r.
Artykuł Ein einmaliges Treffen, das zur Tradition wurde… podejmuje temat Światowych dni młodzieży, mówi o ich genezie i o tym, jak wyglądają one współcześnie.
W dziale Reise znajdziemy też ostatni już artykuł o mieście Drezno, które jak magnes przyciąga turystów ze wszystkich stron świata.

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

Dzisiaj kilka słów na temat wakacyjnego wydania magazynu dla uczących się języka niemieckiego Deutsch Aktuell.
Jak zwykle na początku czasopisma znajduje się strona z ciekawostkami i wiadomościami z różnych dziedzin opisanych w zwięzły sposób (In der Kurze liegt die Wurze). Następnie zamieszczone są krótkie recenzje ze świata...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

"Madame Hemingway" jest opowieścią o losach związku słynnego Noblisty i jego pierwszej żony, Hadley Richardson. Związku burzliwego, pełnego wzlotów i upadków.
Autorka przenosi nas do szalonego Paryża lat 20., gdzie po przypadkowym spotkaniu, okresie zalotów i zawartym ślubie, wyjeżdżają pisarz i tytułowa bohaterka. Dołączają oni do skupionego w tym mieście grona amerykańskich literatów tzw. Straconego Pokolenia. Należą do niego m.in. Scott i Elza Fitzgeraldowie, Ezra Pound oraz Gertruda Stein.
Podczas gdy Hemingway próbuje odnaleźć swoją literacką drogę, Hadley usiłuje pogodzić obowiązki żony, muzy i przyjaciółki pisarza. Paula McLain duży nacisk w powieści kładzie na charakterystykę postaci i aspekt psychologiczny. Narratorką jest główna bohaterka powieści.
Autorka ukazuje także obraz paryskiej bohemy, jej hulaszcze i beztroskie życie oraz rozwiązłość. Powieść jest dobrym i ciekawym źródłem wiadomości na jej temat.
Paula McLain pisze językiem prostym, ale plastycznym i niebanalnym. Opowiadana przez nią historia nie jest wesoła. Stajemy się świadkami przemiany bohaterów, kryzysu ich związku i w końcu jego rozpadu.
Książkę polecam wszystkim tym, których interesują losy małżeństwa wielkiego pisarza oraz zainteresowanym życiem paryskiej bohemy.

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

"Madame Hemingway" jest opowieścią o losach związku słynnego Noblisty i jego pierwszej żony, Hadley Richardson. Związku burzliwego, pełnego wzlotów i upadków.
Autorka przenosi nas do szalonego Paryża lat 20., gdzie po przypadkowym spotkaniu, okresie zalotów i zawartym ślubie, wyjeżdżają pisarz i tytułowa bohaterka. Dołączają oni do...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

Książka Julii Raczko opowiada o sześciomiesięcznej samotnej podróży dookoła świata, w którą wybrała się autorka. Jak się okazuje, nie była to jednak tak samotna podróż - po drodze Julia zawiera multum nowych znajomości, a nawet poznaje swojego przyszłego chłopaka.
Autorka książki jest trzydziestolatką pochodzącą z podwarszawskiego Milanówka. Dziś mieszka w Brisbane w Australii; jest autorką opowiadań i reportaży o podróżach. Pisze bloga podróżniczo - lifestylowego pod nazwą Where is Juli + Sam.
Julia postanawiana na jakiś czas zawiesić swoje dotychczasowe życie i wyruszyć w podróż.
Odwiedza Tajlandię, Malezję, Indonezję, Australię, Nową Zelandię, Polinezję Francuską, Chile, Peru, Kubę oraz Meksyk.
Książka jest zbiorem przemyśleń Julii na temat zwiedzanych zakątków świata i ich mieszkańców. Autorka raczej unika oklepanych turystycznych ścieżek i zabiera nas w miejsca bardziej oryginalne, w których możemy przyjrzeć się jak wygląda prawdziwe życie tubylców. To właśnie w miejscach takich jak targowiska czy knajpy nienastawione na turystów można poczuć duszę danego miejsca.
Jako niedoświadczona turystka, Julia popełnia kilka błędów, z których jednak szybko wyciąga wnioski.
Treść książki została uzupełniona o zapiski Julii z podróży. Znajdziemy w niej także wiele praktycznych porad dotyczących m.in. transportu, ubezpieczeń, bagażu i bezpieczeństwa.
Na końcu książki znajduje się kilkanaście stron z pięknymi zdjęciami.
Pozycja ta jest pełna wrażeń, emocji oraz pięknych krajobrazów. Czytając ją, na pewno nie będziemy się nudzić:)

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

Książka Julii Raczko opowiada o sześciomiesięcznej samotnej podróży dookoła świata, w którą wybrała się autorka. Jak się okazuje, nie była to jednak tak samotna podróż - po drodze Julia zawiera multum nowych znajomości, a nawet poznaje swojego przyszłego chłopaka.
Autorka książki jest trzydziestolatką pochodzącą z podwarszawskiego...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

Franceska Campanile jest starszą kobietą, której dzieci zdążyły już się usamodzielnić i zamieszkać w różnych zakątkach Ameryki. Mieszka z nią tylko syn Joey, z którego nie ma ona zbyt wiele pociechy, ponieważ najczęściej jest on gościem w swoim domu. Kobiecie coraz bardziej dokucza tęsknota za dziećmi oraz za nieżyjącym już mężem. Pani C. nie poddaje się jednak przygnębieniu i melancholii. Cechuje ją pracowitość, energiczność oraz potrzeba nieustannego rozwoju. Franceska regularnie odwiedza bibliotekę oraz uczy się języka wietnamskiego. Coś jednak wciąż nie daje jej spokoju i coraz trudniej przychodzi jej pogodzenie się z odczuwaną samotnością.
Bohaterka wpada na pomysł podjęcia jakiejś dorywczej pracy, która pomogłaby jej zabić czas
i wreszcie poczuć się komuś potrzebną. Trafia do domu Loretty - sympatycznej samotnej matki
próbującej pogodzić wychowanie dwójki dzieci z pracą na cały etat w kancelarii prawniczej.
Młoda kobieta nie radzi sobie z prowadzeniem domu i zatrudnia Franceskę jako opiekunkę do swoich latorośli.
Obie, przecież tak różne kobiety,połączy przyjaźń. Franceska wniesie do domu Simmonsów ciepło domowego ogniska. Czytając o potrawach przyrządzanych przez bohaterkę, czytelnik dosłownie czuje zapach świeżo upieczonego bochenka chleba lub aromatycznego sosu pomidorowego. Pani C. przyczyni się też do innej istotnej zmiany w życiu Loretty i jej dzieci.
Książka Petera Pezzellego jest idealnym lekiem na chandrę. Pozwala optymistycznie spojrzeć na życie i uwierzyć, że każdego z nas czeka w nim coś dobrego. Hołduje tradycyjnym zasadom i wartościom. Mimo kilku wad, Franceska jest postacią, której od początku nie da się nie lubić.
Drobnym mankamentem tej powieści jest przewidywalność zdarzeń, która jednak nie psuje czytelnikowi radości z dobrej lektury, a wręcz dodaje jej uroku.
Autor książki urodził się i dorastał w Rhode Island, w USA, w rodzinie o włoskich korzeniach. Jego książki bardzo szybko zyskały miano bestsellerów.

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

Franceska Campanile jest starszą kobietą, której dzieci zdążyły już się usamodzielnić i zamieszkać w różnych zakątkach Ameryki. Mieszka z nią tylko syn Joey, z którego nie ma ona zbyt wiele pociechy, ponieważ najczęściej jest on gościem w swoim domu. Kobiecie coraz bardziej dokucza tęsknota za dziećmi oraz za nieżyjącym już mężem....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

Dzisiaj skończyłam czytać książkę, która rozwaliła mnie na łopatki - "Tańcząc na rozbitym szkle" Ka Hancock. Jest to historia związku cierpiącego na chorobę dwubiegunową Mickey'a i jego żony Lucy, w rodzinie której kobiety chorują na raka piersi. Załamani nawrotem choroby bohaterki, oboje podejmują decyzję, że nigdy nie będą mieć dzieci. Los jednak chce inaczej i Lucy zachodzi w ciążę.
Nie będę opisywać tego, co dzieje się później, ponieważ zdradziłabym ważne elementy fabuły. Jedno jest pewne: czytelnik z jednej strony śledzi wydarzenia z zapartym tchem, z drugiej - chce emocjonalnie odpocząć od lektury. Rozmiary dramatu, jaki przydarza się dwójce bohaterów są ogromne; autorka potrafi grać na emocjach czytelnika. Ka Hancock jest pielęgniarką, ale też dyplomowanym psychologiem. Treść powieści oparła o historie swoich pacjentów.
Wydarzenia śledzimy na przemian z perspektywy Lucy i Mickey'a. Autorka zastosowała liczne retrospekcje, posługuje się prostym, a zarazem barwnym językiem. Kreśli wyraźne zarysy psychologiczne postaci.
Na pewno nie jest to książka po którą można sięgnąć w ramach popołudniowego relaksu. Niesie ona ze sobą ogromny ciężar emocjonalny. Zmusza do refleksji nad ludzkim cierpieniem, kruchością i ulotnością życia. Ale daje także nadzieję: wiarę w solidarność ludzką, siłę miłości i więzów rodzinnych.
Jako ciekawostkę dodam, że na okładce widnieje blurb Salt Lake City Weekly, głoszący, że jest to urzekający debiut godnej następczyni Nicholasa Sparksa.

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/

Dzisiaj skończyłam czytać książkę, która rozwaliła mnie na łopatki - "Tańcząc na rozbitym szkle" Ka Hancock. Jest to historia związku cierpiącego na chorobę dwubiegunową Mickey'a i jego żony Lucy, w rodzinie której kobiety chorują na raka piersi. Załamani nawrotem choroby bohaterki, oboje podejmują decyzję, że nigdy nie będą mieć...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/2016/08/nad-rzeka-marzen-lin-stepp.html

Niech Was nie zmyli okładka z sielskim widokiem na rzekę. Książka Lin Stepp nie jest kolejną banalną opowieścią o przeprowadzce z gwarnego miasta na prowincję.
Główna bohaterka, Grace, jest kobietą w średnim wieku, która całe swoje dotychczasowe życie poświęciła rodzinie, wychowaniu dzieci i obowiązkom domowym. Zrezygnowała ze swoich ambicji i kariery na rzecz innych. Po śmierci męża nadchodzi jednak moment, kiedy Grace postanawia podjąć próbę realizacji swoich marzeń i podejmuje impulsywną decyzję o kupnie posiadłości, która dotychczas pełniła funkcję pensjonatu. Jak łatwo możemy się domyśleć, postępek bohaterki spotyka się z protestami i niechęcią ze strony członków rodziny, którzy najchętniej widzieliby ją jako mieszkankę ekskluzywnego osiedla dla emerytów.
W pewnych niefortunnych okolicznościach Grace poznaje Jacka - agenta nieruchomości, który pośredniczy w sprzedaży pensjonatu Oaksville. Jak się okazuje, nie bez powodu przylgnęła do niego etykietka kobieciarza i podrywacza. Grace od początku zdaje sobie sprawę z tego, jakim typem mężczyzny jest Jack, ale pomimo tego wyczuwa się chemię pomiędzy dwójką bohaterów.
W międzyczasie Grace coraz lepiej powodzi się w Townsend. Prowadzi pensjonat i otwiera sklepik z samodzielnie wykonywanym rękodziełem. Poprawiają się także jej relacje z córką Margaret, która wraz z nią zamieszkuje w Mimozie, jak Grace nazwała swój pensjonat.
Tymczasem bolączką mieszkańców miasteczka stają się lakoniczne wiadomości z ostrzeżeniami, jakie pozostawia tajemniczy nieznajomy, zwany przez nich szaleńcem. Autorka zadbała więc także o element napięcia;)
Książka Nad rzeką marzeń jest powieścią złożoną, wielowątkową i poruszającą wiele istotnych tematów. To opowieść o skomplikowanych relacjach międzyludzkich, przyjaźni, wierze i miłości, a także o uniwersalnych wartościach. Czytelnik zżywa się z barwnymi postaciami zapełniającymi strony książki, a kiedy lektura się kończy, żałuje, że musi rozstać się z nimi i malowniczym Townsend.
Kolejne, mam nadzieję, że równie udane spotkanie, będzie miało miejsce, jak tylko uda mi się wypożyczyć w bibliotece drugi tom serii, a mianowicie Stał się cud. Książka Nad rzeką marzeń jest bowiem pierwszą częścią cyklu Opowieści ze Smoky Mountain.

http://kuferekzksiazkami.blogspot.com/2016/08/nad-rzeka-marzen-lin-stepp.html

Niech Was nie zmyli okładka z sielskim widokiem na rzekę. Książka Lin Stepp nie jest kolejną banalną opowieścią o przeprowadzce z gwarnego miasta na prowincję.
Główna bohaterka, Grace, jest kobietą w średnim wieku, która całe swoje dotychczasowe życie poświęciła rodzinie, wychowaniu dzieci i...

więcej Pokaż mimo to