Szpieg na Boże Narodzenie

Tłumaczenie: Maria Frąc
Wydawnictwo: Albatros
The spy who came for Christmas
Szyszynka

Przewrotny, napisany z poczuciem humoru thriller wykorzystujący motyw Bożego Narodzenia oraz związane z nim opowieści. Santa Fe, Nowy Meksyk. Na przystrojonych odświętnie ulicach kłębi się tłum przechodniów, w powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Paul Kagan, znany również jako Pyotyr (Piotr), znakomity szpieg, podwójny pracujący dla Stanów Zjednoczonych, nie ma powodów do radości. Po piętach depcze mu rosyjska mafia, którą niedawno zdradził. W rękach Paula znajduje się klucz do pokoju na Środkowym Wschodzie, niewielkie zawiniątko, od którego mogą zależeć losy świata. Uciekając przed prześladowcami, Kagan trafia do opuszczonego, stojącego na przedmieściach budynku. Okazuje się, że nie jest jedynym człowiekiem szukającym schronienia w tym miejscu. Meredith ukrywa się tutaj przed Tedem Brodym, alkoholikiem oraz brutalem, swoim mężem oraz ojcem dwunastoletniego Cole'a. By uspokoić kobietę i chłopca, Kagan snuje własną wersję historii Bożego Narodzenia.

Aaron | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

David Morrell to znakomity pisarz, który ma na świecie wielu fanów.
"Szpieg na Boże Narodzenie" to kolejna udana książka tego autora.
Głównym bohaterem jest podwójny szpieg, Paul Kagan, który w Boże Narodzenie musi uciekać przed rosyjską mafią, ponieważ ją zdradził a do tego wykradł dziecko. Ranny od postrzału w rękę postanawia skryć się w Santa Fe w Nowym Meksyku.
Niemowlę, które uratował jest synem chirurga Ahmada Hasana, pomagającego Palestyńczykom rannym w skutek starć z Izraelczykami. Od pewnego czasu lekarz zaczął odbierać także porody i przemawiać na temat wojny. Zyskał wielu zwolenników, ale i przeciwników. Stał się w pewien sposób przywódcą religijnym, który nakazuje swoim wyznawcom wybierać życie i nadzieję zamiast śmierci i nienawiści. On i jego uczniowie wierzą, że ma nadprzyrodzone wizje. Gdy dowiaduje się, że jego żona jest w ciąży w obawie o jej bezpieczeństwo postanawia wysłać ją do Stanów Zjednoczonych, gdzie ma urodzić potomka. Hasan planuje wrócić do Strefy Gazy,...

lacerta | 2015-01-21
Na półkach: Przeczytane, Magia Świąt, 2015
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Początek lekko poplątany, ale zapowiadał ciekawą akcję. W sumie jestem troszkę rozczarowana bo spodziewałam się lepszej atmosfery, a niestety nie odczułam nastroju thrillera. Spodobało mi się za to wplecenie do akcji opowieści o narodzinach Jezusa - ciekawe i interesujące.
"Szpieg na Boże Narodzenie" to dobra pozycja i myślę, że warto się z nią zapoznać. Ale nie sądzę, żebym jeszcze kiedyś do niej wróciła.

Paco | 2015-03-10
Na półkach: Przeczytane, Morrell
Przeczytana: 2014 rok

Dziwna,inna,ale...optymistyczna :)

eduko7 | 2014-05-26
Przeczytana: 09 grudnia 2012

Trzymająca w napięciu, współczesna wersja historii Bożego Narodzenia. Porachunki mafijne, przemoc domowa, ucieczka i pościg - różne, przeplatające się wątki. Autor odpowiednio dawkuje nam emocje. Początkowo akcja rozwija się powoli, z czasem dynamizuje się, coraz bardziej zaciekawia i sprawia, że trudno przerwać lekturę. Dlatego warto zostawić ją sobie na jesienne lub zimowe wieczory, chyba, że możemy poświęcić kilka godzin snu.

Marysieńka | 2011-05-23
Przeczytana: 2009 rok

Zaczynałam czytać tę książkę z nadzieją na coś fajnego. Po lekturze tych przeczytanych do tej pory miałam rozbudzony apetyt na dobrą książkę...Ale każdemu autorowi zdarza się słabsza pozycja i taka jest własnie ta powieść w moim odczuciu, oczywiście...Natomiast każdy powinien daną pozycje ocenić sam, bo nie wszystko co podoba się mnie musi spodobać się innym i na odwrót....

Sonny | 2015-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Kiedyś czytałem "Pierwszą krew" i byłem zafascynowany, nie wiem czy to z racji młodego wieku czy miłości do Sylvestra Stallone i jego Rambo. W każdym razie wszystkie części o weteranie wojny w Wietnamie pochłaniałem jak smok dziewice. Na "Szpiega w Boże Narodzenie" natrafiłem niedługo przed tegorocznym Bożym Narodzeniem i chciałem przeczytać coś innego Davida Morrela niż Rambo i na tej książce trochę się zawiodłem. Mianowicie mimo fajnego pomysłu na scenariusz czyli w tym wypadku treść, książka była napisana banalnie i bardzo krótkimi zdaniami, jakby autor chciał trafić do najmniej rozgarniętych czytelników. Cenię tego pisarza jednak za Rambo i czeka na mnie jeszcze inna książka tego pisarza, więc mam nadzieję, że moje wrażenia po jej przeczytaniu będą bardziej pozytywne:)

Seweryn95 | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Po trzech książkach z rzędu, których łącznia ilość stron wynosiła ponad 2800 postanowiłem przeczytać coś szybszego. Ta książka była bardzo szybka i całkiem udana :) Nie jest to opowieść która wciąga nas bez reszty, ale jest to coś przy czym można spokojnie odpocząć :)

magdalena | 2013-03-27
Przeczytana: 27 marca 2013

Spodziewałam się czegoś dużo lepszego, po tym jak poleciła mi ją koleżanka. Zupełnie nie wciąga, akcja wydaje się z góry przewidywalna. Przeczytałam bo nie lubię zostawiać książek w połowie, ale czytałam od niechcenia.

soyowy | 2011-08-06
Przeczytana: 2011 rok

BArdzo fajna ksiazka. Szczegolnie szpiegowska historia o narodzinach Jezusa,

Marta K | 2011-12-28
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Warto przeczytać. Szczególnie przed Bożym Narodzeniem.