Dama

Agnieszka Brodzik

Evelyn Skye @evelyn_skye
"Dama"
@odyseya.books

* "Nie wszystkim historiami trzeba się dzielić. Każdy ma prawo do sekretów."

* "Zawsze będzie jakaś niepewność, jednak stawiało się jej czoła wspólnie, bo we dwoje ma się więcej siły niż w pojedynkę."

* " - Nie. Jesteś tylko człowiekiem. Robimy, co musimy, żeby przetrwać. Życie nie jest tak oczywiste, jak dobro i zło. Głównie toczy się gdzieś pomiędzy."

Poznamy Elodie, księżniczkę Inophe. Mieszkającej w krainie jałowej, trudnej do przetrwania, bo gdy reszta świata rozwija się do przodu ona osuwa się w przeszłość. Elodie zrobi wszystko dla swojego ludu i krainy.

Fabuła jest niczym niezdobyta góra, którą odkrywamy kawałek po kawałku. Zachwycałam się jej pięknem i jednocześnie obawiałam się tego co skrywa. Lecz kiedy już odnajdzie się w sobie determinację i siłę, to nawet w niebezpieczeństwie odnajdzie się piękno, a zdobycie góry i wejście na szczyt będzie najlepszym co można zrobić. I cała droga okaże się słuszna, wszystko to co przeżyliśmy po drodze okaże się spełnieniem.

Akcja powieści jest jak zwierzę, które szykuje się do ataku, czai się, obserwuje i czeka na odpowiedni moment. A Ty czujesz, że coś się zbliża. Twój zmysł próbuje Cię ostrzec, przed niebezpieczeństwem, które tylko czeka, aż przekroczysz granice. I nagle rozpoczyna się atak, który nie trwa chwilę i koniec. Zwierzę bawi się Tobą, droczy się, rani, doprowadza na skraj załamania, bo nie wiesz kiedy to się skończy. Wykańcza Cię fizycznie i psychicznie, a Ty nadal masz nadzieję i starasz się przetrwać. Lecz kiedyś ten koniec nadejdzie, jak zawsze w najgorszym momencie, a może i w najlepszym.

Bohaterowie wykreowani są w naprawdę ciekawy sposób. Są różni, charakterni, indywidualni i żywi! Tutaj to uczucie jest naprawdę intensywne, że to mogło mieć miejsce i, że oni mogli żyć na prawdę! Tutaj każdy z bohaterów nie ważne czy głównych, drugoplanowych czy jeszcze dalszych, wnosi cząstkę siebie do historii. Poznajemy każdego i możemy się utożsamić, bądź w każdym znaleźć odrobinę siebie. Niesamowite.

Opisy są dopracowane, realistyczne. Widać, że autorka włożyła sporo serca, aby ta historia mogła odżyć w Naszej wyobraźni. Dla mnie opisy były idealnie wyważone między dialogami, a przemyśleniami głównej bohaterki, jak i innych, z których perspektywę też poznamy. Cudownie czytało się o miejscach, potrawach i przeżyciach. Nie trudno o wyobrażenie sobie tego wszystkiego i przeżycie!

Emocje po prostu ze mnie wypływały, nie potrafiłam nie przeżywać całej historii! Płakałam, śmiałam się, złościłam i cieszyłam wraz z główną bohaterką! Chociaż historie poznałam z różnych perspektyw i w każdej przeżywałam to co się działo, ale nie aż tak bardzo. Zżyłam się z bohaterką, miałam wrażenie, że ja też to przeżywam i uczestniczę w tej historii. Tutaj emocje wylewają się nie tylko z kartek historii, ale i z czytelnika, w którego ta historia uderzy!

Styl i język autorki jest lekki, przyjemny, przejrzysty i mimo trudnych tematów delikatny. Taki, którego chce się czytać bez końca. Autorka potrafi wzbudzić emocje, zaangażować czytelnika w fabułę i stworzyć więź między bohaterami, a czytelnikiem. Sprawić, że ta historia jest częścią naszej historii. Świat wykreowany został bardzo realistycznie. Jest on bowiem pełen niebezpieczeństw i brutalności dnia codziennego, z którym bohaterowie muszą się zmagać.

Podsumowując "Dama" to opowieść o pokonywaniu siebie, podejmowaniu trudnych decyzji. To historia dla tych co lubią emocje, fabułę pełną wrażeń i smoki! To typowa fantastyka, którą warto przeczytać!

Perun uważa, że ta historia jest dla każdego, kto chociaż trochę lubi smoki! I lubi się w dobrych opisach, które nie raz postawią włosy na karku z emocj!

Evelyn Skye @evelyn_skye
"Dama"
@odyseya.books

* "Nie wszystkim historiami trzeba się dzielić. Każdy ma prawo do sekretów."

Dziś mam Wam do polecenia książkę, która bardzo mi się podobała i zapewniła wspaniałą przygodę. Mowa o „Damie” autorstwa Evelyn Skye.

Na dużą uwagę zasługuje tutaj kreacja bohaterów. Żaden z nich nie jest jednoznaczny, przez co każdy z nich może nas niejednokrotnie zaskoczyć swoim zachowaniem, motywacjami czy osobowością. Już dawno nie trafiłam na książkę, która miałaby tak ciężkich do zaszufladkowania bohaterów, a to ogromny plus!

Szczególnie polubiłam się z główną bohaterką, która wykazała się naprawdę ogromnym hartem ducha i odwagą. Podjęła się walki, mimo że miała bardzo małe szanse na wyjście cało z opresji. Jednoczenie nie przypominała herosa, któremu wszystko zawsze się udaje. Nadal zachowała swoją ludzką naturę z różnymi słabościami, co dodało jej realności.

Sama historia jest bardzo ciekawa i wciągająca. Zazwyczaj nie lubię czytać papierowych książek, bo jest to dla mnie niekomfortowe. Tutaj jednak zagłębiałam się w świat i opowieść tak bardzo, że zarwałam noc i w ogóle nie odczułam niedogodności wynikających z braku wersji elektronicznej.

Bardzo podobało mi się też to, że mamy tutaj bardzo wiele dylematów moralnych. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, kto jest dobry a kto zły. Każdy z bohaterów musi podejmować trudne decyzje. Z biegiem czasu poznajemy coraz więcej motywatorów poszczególnych zachowań, dzięki czemu lepiej rozumiemy postaci. Szalenie mi się to podobało.

Jeśli chodzi o światotworstwo było dość proste, ale i tak okazało się godne uwagi. Mamy różne królestwa, z których jedno obfituje we wszelakie dobra, drugie cierpi głód i biedę. To pierwsze zawdzięcza wszystko magii, która ma bardzo ciekawe podłoże. Wszystko zostało doskonale opisanej dzięki czemu nie miałam problemu z wyobrażeniem sobie otoczenia opisanego w książce i czułam się, jakbym się do niej przeniosła.

Serdecznie polecam Wam tę książkę, a sama nie mogę doczekać się obejrzenia jej ekranizacji. Mam nadzieję, że będzie równie dobra.

Słyszałam wiele pozytywnych opinii o książce jak i adaptacji filmowej , jednak najpierw skusiłam się na książkę , gdyż wiele ekranizacji na podstawie powieści niestety bardzo odbiega od pierwotnej wersji i później czujemy wielki zawód.
Książka opowiada historię Elodie ,która jest księżniczką Inophe.
Kraj Inophe jest bardzo zacofany , ocieka biedą, panują tam straszne warunki. Elodie by poprawić byt mieszkańcom swojego królestwa godzi się na propozycje Aurea - księcia którego kraj opływa w bogactwo. Przyjmuje jego zaręczyny z wielką nadzieją że to wszystko polepszy , jednak dziewczyna bardzo się myliła. Na jej drodze pojawia się smok , który bestialsko traktuje swoje ofiary. Elodie zaczyna walkę o siebie oraz swoje królestwo.

Książka to wspaniała współpraca autorki Evelyn Skype z zespołem odpowiedzialnym za filmową produkcje.
Już od samego początku ta historia mnie pochłonęła, nigdy wcześniej nie sięgałam po tego typu książki , ale już wiem że na tej książce nie poprzestanę.
Były momenty, że na mojej skórze pojawiały się ciarki , chyba najwięcej podczas walk ze smokiem. Elodie pokazała wielką siłę walki , odwagę oraz to że los mieszkańców jej kraju nie jest jej obojętny.
Akcja książki jest bardzo dynamiczna , dużo się dzieje przez co nie ma momentu w którym ktoś mógłby się nudzić przy czytaniu!
Cała historia została pokazana Nam w bardzo interesujący sposób - ten świat fantasy bardzo mnie zafascynował.
Elodie jest postacią godna naśladowania kobieca , odważna , z wielką wolą walki . Wiele osób powinno brać z niej przykład.
Jeśli lubicie gatunek fantasy lub jeszcze nigdy nie mieliście okazji takiego czytać to ogromnie polecam do poznania "Damy" będziecie zachwyceni , obiecuje !

Książka opowiada historię Elodie ,która jest księżniczką Inophe.
Kraj Inophe jest bardzo zacofany , ocieka biedą, panują tam straszne...

Oczekiwałam, że książkowa Dama lepiej wyeksponuje potencjał drzemiący w filmie Netflixa, ale niestety się zawiodłam. Rozwinięcie psychologiczne niektórych postaci nie rekompensuje płytkości i słabego przedstawienia samej historii. Szkoda, bo pomysł jest naprawdę ciekawy. Zawiodła ekspozycja. Nie wystarczy stworzyć fantastycznego świata; trzeba również zadbać o aspekt realistyczny, który pozwoli się w fabułę wczuć.

Cała recenzja do przeczytania tutaj: https://popkulturowcy.pl/2024/04/14/dama-recenzja-ksiazki-ujdzie/

"Dama" Evelyn Skye od Wydawnictwa Odyseya to książka, po którą zdecydowałam się sięgnąć po tym jak zobaczyłam fragment trailera serialu o tym samym tytule od Netfix. Tak jak dany fragment mnie zaciekawił, to potem żałowałam, że go zobaczyłam. Mimo wszystko książka spełniła moje oczekiwania.

Główna bohaterka, Elodie, przybywa do Aurei razem ze swoją rodziną na swój, zaaranżowany przez jej ojca, ślub z księciem Henrym. Dziewczyna pochodzi z ubogiego królestwa, gdzie poddani jej ojca cierpią głód i nędzę. Jej małżeństwo z księciem, bogatego i obfitującego w plony kraju jakim jest Aureia, ma przynieść korzyści jej rodakom. Dziewczyna zgadza się, leży jej na sercu dobro ludzi, jednak szybko zaczynają docierać do niej sygnały, że coś jest nie tak. Właśnie zaczyna się jej najgorszy koszmar.

Książkę czyta się szybko. Jest napisana bardzo lekko choć monety wypowiedzi smoka, które nie były tłumaczone, trochę utrudniały mi odbiór. Pomimo to książka trzyma w napięciu. Akcja z każdą stroną nabiera rozpędu. Jest ciekawie i niebezpiecznie. Świat został świetnie wykreowany. Podoba mi się ukazany kontrast miedzy królestwami. Główna bohaterka to inteligentna i silna kobieta. Da się ją lubić i z chęcią się jej kibicuje. Nie ma tutaj wątku romantycznego. Widać, że i bez tego może powstać świetna fantastyka. Jednak są również momenty takie trochę nielogiczne🤔 Jednak ogólnie książkę odbieram bardzo dobrze i polecam, zwłaszcza jeśli lubicie smoki😉

Główna bohaterka, Elodie, przybywa do Aurei razem ze swoją rodziną na swój,...

Książka "Dama" autorstwa Evelyn Skye miała premierę dwa dni temu, 📚 zaś jej ekranizacja, z Millie Bobbie Brown w roli głównej, pojawiła się na Netflixie dokładnie tydzień przed tym wydarzeniem. 🎬 Ja miałam okazję przeczytać książkę przed obejrzeniem filmu i powiem Wam, że usatysfakcjonowała mnie zarówno jedna, jak i druga forma. Jeśli chcecie dowiedzieć się o "Damie" nieco więcej, zapraszam na recenzję❗️☺️

Elodie, księżniczka cierpiącej biedę surowej krainy Inophe, mając na względzie dobro swego ludu, decyduje się na wielkie poświęcenie – małżeństwo z opływającym w bogactwa księciem królestwa Aurea. 👰🤵‍♂️ Ta historia brzmi jak bajka, ale Elodie zaraz po ślubie przekonuje się, że jej świeżo upieczony mąż zgotował jej istny koszmar. 😲 Czy dziewczyna znajdzie w sobie siłę, aby go przetrwać❓️

Choć przez pierwszych kilkadziesiąt stron opowieść toczy się łagodnie, to jednak łatwo wyczuć, że coś złego wisi w powietrzu. 🫣 I faktycznie, po kilku spokojnych rozdziałach pojawia się dynamiczna akcja, która zdaje się nie mieć końca! 🤩 Od tej chwili czuć tylko narastające napięcie, które nie opuszcza nas do ostatnich stron. Przez cały czas żywo kibicowałam Elodie, nie tracąc nadziei, że uda jej się uratować z opresji. Autorka wykreowała tę postać znakomicie, nadając jej cechy, dzięki którym nie sposób jej nie lubić. 🤷‍♀️ To waleczna, mądra i bezgranicznie oddana swoim bliskim dziewczyna. Więź, która łączy ją z młodszą siostrą Florią, jest przepiękna i chwytająca za serce. ❤️

"Dama" to utrzymana z baśniowym klimacie opowieść o walce, przetrwaniu, sile woli, ale też o bólu i zdradzie. To poruszająca, skłaniająca do refleksji historia, którą zdecydowanie warto poznać. 👍 Gorąco polecam zarówno książkę, jak i film - w obu przypadkach nie będziecie się w stanie od nich oderwać❗️☺️

🐲 Przyznam się, że to było moje pierwsze stracie z fantastyką (po prostu za nią nie przepadam) a „Dama” to książka, która przyciąga od pierwszego zdania swoim magicznym światem i niezwykłymi bohaterami. Autorka, Evelyn Skye, wraz z zespołem filmowym odpowiedzialnym za produkcję Netflixa, stworzyła opowieść pełną tajemnic, intryg i emocji. 🐲

🏰 Akcja rozgrywa się w jałowym królestwie Inophe, które stoi na krawędzi zagłady. Księżniczka Elodie, decyduje się wyjść za mąż za księcia Aurei, aby uratować swoje królestwo przed upadkiem. Jednak szybko orientuje się, że nie wszystko jest takie, jak się wydaje. Kiedy odkrywa mroczną tajemnicę królestwa Aurea, musi stawić czoła niebezpieczeństwom i smokowi, by uratować siebie i innych. 🏰

🧐 Opis smoka jest przerażający i w sposób doskonały oddaje jego groźną naturę. Jego fioletowe oczy, ostre zęby i szybko poruszający się język budzą strach i napięcie u czytelnika. Elodie musi zmierzyć się z tą bestią, co sprawia, że historia staje się jeszcze bardziej ekscytująca. 🧐

👑 „Dama” to nie tylko romantyczna opowieść o księżniczce i smoku. To również historia o sile, determinacji i odwadze, która jest niezbędna do przezwyciężenia trudności i pokonania przeciwności losu. Autorka wplata w fabułę wiele niespodzianek i zwrotów akcji, które trzymają czytelnika w napięciu do ostatniej strony. 👑

✨ Jeśli jesteś miłośnikiem powieści takich jak Szklany tron czy Rywalki, z pewnością pokochasz tą książkę. To historia, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony i pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury. Zdecydowanie polecam tę książkę wszystkim miłośnikom magii, przygód i emocji. ✨

🏰 Akcja rozgrywa się w jałowym...

Elodie jest księżniczką Inophe, w którym nie dzieje się najlepiej. Susza i brak wody spowodowały, że mieszkańcom ciężko jest żyć. Kiedy książę opływającego w bogactwo królestwa oświadcza się Elodie, dziewczyna zgadza się bez wahania. Dzięki małżeństwu będzie mogła pomóc swojemu ludowi i uratować Inophe. Nie wie jednak co tak naprawdę stoi za propozycją małżeństwa. Dziewczyna będzie musiała walczyć nie tylko o życie swoich poddanych, ale także o swoje. Musi stawić czoła smokowi, który jest bezlitosny dla swoich ofiar...

Książka została napisana na podstawie scenariusza Dana Mazeau. Jest efektem współpracy autorki i zespołu odpowiedzialnego za produkcję filmową. I to efektem naprawdę dobrym! Muszę przyznać, że początek trochę mi się dłużył i nie od razu wciągnęłam się w fabułę. Jednak po kilku rozdziałach już trudno było mi się od niej oderwać. Najbardziej emocjonujące i ciekawe okazały się rozdziały, w których główna bohaterka musi poradzić sobie ze smokiem i w których przebywa w jego jaskini. Czytałam o jej poczynaniach z dużym zainteresowaniem i do samego końca nie potrafiłam przewidzieć jak się zakończy ta historia. Bardzo mi się podoba pomysł na fabułę i wykonanie, naprawdę świetnie się bawiłam podczas lektury. Książka opowiada głównie o walce Elodie ze smokiem, który jak się okazało, nie jest tylko legendarnym stworzeniem. Aureańska rodzina królewska chciała nakarmić smoka młodą księżniczką, która musi walczyć o przetrwanie. Nie spodziewałam się takiego zakończenia, które mocno mnie zaskoczyło. Sporo się tutaj dzieje, akcja z każdym rozdziałem przyspiesza. Ciekawym pomysłem jest tutaj wprowadzenie smoczego języka, który wymyśliła trzynastoletnia córka autorki. Małym minusem jest brak tłumaczenia niektórych słów w książce, dopiero na końcu znajduje się słowniczek oraz wyjaśnienie gramatyki i składni, przez co trzeba przerzucać kartki, aby coś sobie przetłumaczyć. Nie ma tego jednak zbyt wiele, więc nie musiałam często korzystać z tego sposobu. ;) Książka zapewniła mi sporo wrażeń i naprawdę dobrze spędziłam z nią czas. Autorka stworzyła interesujący fantastyczny świat, o którym czyta się z dużym zaciekawieniem. Jeśli lubicie takie klimaty to polecam tę opowieść. Potrafi wciągnąć, ale też i zaskoczyć.

Główna bohaterka to młoda księżniczka, która pragnie pomóc swojemu popadającemu w nędzę królestwu. Elodie nie jest stereotypową księżniczką. Jest charakterna, nie boi się wyzwań i pobrudzić sobie rąk pracą. Dla swojego ludu jest w stanie znieść wiele cierpień i niedogodności. Liczy na to, że małżeństwo z księciem bogatego i urodzajnego królestwa pomoże odbudować Inophe. Przeczuwa, że coś jest nie tak, ale w najgorszych koszmarach nie mogłaby sobie wyobrazić tego, co przygotowała dla niej rodzina królewska. Wydawało się, że bogate królestwo Aurei to miejsce idealne, ale okazuje się, że skrywa mroczną i przerażającą tajemnicę, w której najważniejszą rolę odgrywa smok. I zawarty z nim układ. Główna bohaterka musi zmierzyć się z wieloma trudnościami. Z zainteresowaniem czyta się o jej zmaganiach w jaskini, o przerażającym smoku, który pragnie jej krwi. Podoba mi się sposób przedstawienia przez autorkę smoka, jego otoczenia i języka. Wszystko to sprawia, że książka jest jeszcze bardziej interesująca. Mamy tutaj również kilku ciekawych bohaterów pobocznych, o których też chce się czytać. Muszę przyznać, że historia bohaterki pozytywnie mnie zaskoczyła i dalam się jej wciągnąć i to bardzo. To naprawdę udany i miły powrót do fantastyki. Na pewno obejrzę film, bo jestem bardzo ciekawa jak ta historia została przedstawiona na ekranie.

Styl pisania autorki jest lekki, choć mamy tutaj dość sporo opisów. Mi one nie przeszkadzały, są jak najbardziej potrzebne w tej historii, dzięki nim bez problemu można sobie wszystko łatwo wyobrazić. Narracja jest trzecioosobowa.

"Dama" to książka z gatunku fantasy, która wciąga i zapewnia sporo wrażeń, a także emocji. Świetnie spędziłam z nią czas. Historia głównej bohaterki została bardzo ciekawie przedstawiona, tak jak wykreowany świat fantastyczny. To nie jest typowa opowieść o księżniczce i smoku. To interesująca historia, która potrafi zaskoczyć. Polecam nie tylko fanom takich książek. ;)

Książka czy ekranizacja ?
Co wolicie ?
A może jedno i drugie ?

W tym starciu choć sięgnęłam po jedno i drugie książka wiedzie triumf. Niestety zbyt duża rozbieżność w filmie podziałała na jego niekorzyść.

Być może ,,Dame " poznaliście już z każdej strony i chętnie podzielicie się swoimi wrażeniami.

Z moich czasów ( ta starość 😔) idolkami były księżniczki ewentualnie barbie.
Teraz idolkami są niezależne ,odważne kobiety dające przykład swoją niezłomnością i odwagą.
I szczerze mówiąc bardzo mi się to podoba.

Elodie oprócz wszystkich wyżej wymienionych cech dodatkowo jest bystra , inteligentna i piękna.
I choć ta ostatnia zaleta przyprawi jej troszkę kłopotu ( bo wiadomo książęta chcą pięknych panien ) i w tym przypadku inteligencji nasz kawaler okropnie się pomyli to trzeba przyznać ,że nie jest to słodko urocza historia miłosna dziewczyny wychodzącej za księcia .
To dość mroczna historia o przetrwanie gdzie miłość gra niezwykle zwodniczą stronę historii.

Bohaterka kobieca godna naśladowania, piękno i różnorodność świata fantastycznego , wyraziste postacie drugoplanowe i fabuła pełna zawiłości ,tajemnic odkrywanych kawałek po kawałku.
A co najlepsze zakończenie wbijace w fotel .
Wszystko tworzy napięcie nie do zniesienia więc nie licz na to ,że odłożysz książkę przed końcem historii.

Elodie to księżniczka na miarę naszych czasów.

Książka czy ekranizacja ?
Co wolicie ?
A może jedno i drugie ?

Z moich czasów ( ta starość 😔) idolkami były księżniczki ewentualnie...

Czasy, w których idolkami małych dziewczynek były księżniczki czekające na ratunek przez księcia, bezpowrotnie minęły. Teraz od bohaterek oczekuje się niezłomności, siły, niezależności i odwagi. Taka właśnie jest Elodie. Przehandlowana, zdradzona przez najblizszych... bierze los w swoje ręce. Nie poda się. Nie pokona jej nawet smok... Przygodowa powieść fantasy "Dama" to idealny przykład książki, w której to kobieta odgrywa główną rolę, na jej barkach spoczywa odpowiedzialność i z pewnością nie należy do tych grzecznych księżniczek!
Evelyn Skye w bardzo obrazowy sposób opisuje skrajności życia młodej kobiety. Z pustynnego, morzonego suszą i głodem Inophe, zabiera bohaterów do Aurei, krainy dobrobytu i bogactwa. Te kontrasty robią ogromne wrażenie na bohaterach, ale nikt nie spodziewa się, że to szczęście okupione jest krwią niewinnych - następna jest Elodie. Zamiast celebrować zaślubiny musi walczyć o życie w starciu ze smokiem. Zdradzona, załamana dziewczyna zrobi wszystko, by przetrwać. Kierując się wskazówkami swoich poprzedniczek zaczyna wierzyć, że może uda jej się przeżyć...
Książka obfituje w refleksje głównej bohaterki, a opisy jej starcia ze smokiem, przepełnione sprytem i elokwencją, wciągają czytelnika w wir niesamowitych wydarzeń. "Damę" czyta się fenomenalnie szybko dzięki dynamice powieści, akcja dosłownie pędzi, a każda decyzja bohaterów łączy się z szeregiem mniej lub bardziej bolesnych konsekwencji. Czytałam, a jakbym śledziła seans na wielkim ekranie - Evelyn Skye bardzo plastycznie opisywała przygody Elodie. Eksplorowanie smoczych jaskiń i pokonywanie niemożliwych do pokonania przeszkód, nauka gadziego języka, zanurzenie się w przeszłości oraz finałowa bitwa - wszystko to napisane zostało z rozmachem, wyczuciem i niesamowitą precyzją.
Ważnym motywem powieści jest siostrzeństwo, które pomimo upływu wieków, łączy dziewczęta rzucane na żer smoka. Ten pasjonujący wątek śledziłam z dużym zainteresowaniem, byłam bardzo ciekawa, jak to się rozegra i nie zawiodłam się. Tam, gdzie przeszłość oddziałuje w realny sposób na teraźniejszość, zawsze jest dużo emocji, a Elodie jest żywym przykładem tego, że czerpanie wiedzy z dawnych czasów o uczenie się na błędach innych to mądre posunięcie. "Dama" niesie w sobie uniwersalne przesłanie - dziewczyny nie muszą już czekać na swojego księcia z bajki. Mogą wziąć sprawy w swoje ręce, a przy posługiwaniu się zdrowym rozsądkiem i sprytem pokonają nawet smoka!
Mamy tu smoka, ciekawie skonstruowane universum, silną kobiecą bohaterkę oraz walkę o przetrwanie - "Dama" to świetna powieść fantasy połączona z literaturą przygodową. Z pewnością będzie doskonała dla młodzieży, ale i dorośli znajdą w niej dużo rozrywki. Prawdopodobnie dla wytrawnych fanów fantasy może okazać się niewystarczająca, ale ja spędziłam przy niej pełne emocji chwile i zdecydowanie polecam ten tytuł.

• Kupione
  • Do kupienia