Kamila

Profil użytkownika: Kamila

Gdynia Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 14 godzin temu
504
Przeczytanych
książek
549
Książek
w biblioteczce
204
Opinii
1 362
Polubień
opinii
Gdynia Kobieta
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Jest 22 lutego 1788 roku. W gdańskiej kamienicy przy Heilige-Geist-Gasse 114 (dzisiejsza ul. Świętego Ducha 45/47) rozlega się płacz Arthura Schopenhauera. Wkrótce jedna z osób tam mieszkających i służących jego rodzinie zostanie pozbawiona życia, a wcześniej pohańbiona. Kto jest winien tej zbrodni?

Powieść "Kamienica Schopenhauerów" autorstwa Anny Sakowicz ukazuje miejsce kobiet w ówczesnej rzeczywistości. Świat urządzają tu mężczyźni i to niezależnie czy jest się służącą, kuchmistrzynią, opiekunką, biedaczką z gromadką dzieci i przemocowym mężem czy żoną bogatego kupca. Jednak już powoli widać przebłyski prób wybicia się kobiet ku samodzielnym decyzjom i wyborom. Chęć bycia niezależnymi i decydowania o swoim losie.

Gdański świat pod koniec XVIII w. jest mocno zróżnicowany. Anna Sakowicz ukazuje w powieści codzienność biedoty, dostatnie życie kupców oraz życie łotrzyków i złodziei. Tych ostatnich kuszą spichlerze gdańskie, domy bogaczy i morskie wyprawy, dzięki którym mogliby poprawić swój codzienny byt. Dwór Artusa zaś słynie z pijackich burd i nie cieszy się najlepszą sławą.

W "Kamienicy Schopenhauerów" bywa mrocznie. Do odrzwi pukają awanturnicy. Frieda walczy o posadę kuchmistrzyni, rozsiewając z kuchni zapachy przyrządzanych przez siebie potraw. Robert na schodach grywa na fujarce, a jednooki Ben próbuje skraść całusa dziewczynie i uniknąć stryczka.

Śledztwo w toku. Nadchodzą zmiany społeczne i historyczne, a przez całą opowieść przewija się galeria barwnych, zróżnicowanych bohaterów. Przygoda goni przygodę. W stylizowanym języku narracji i dialogów nie da się nie rozsmakować i aż żal rozstawać się z Friedą, Robertem i Benem.

Oby drugi tom pojawił się jak najszybciej z równie pięknie barwionymi brzegami i przepięknymi rycinami Daniela Mikołaja Chodowieckiego nawiązującymi do czasów, w których rozgrywają się wydarzenia w "Kamienicy Schopenhauerów" Anny Sakowicz.

Jest 22 lutego 1788 roku. W gdańskiej kamienicy przy Heilige-Geist-Gasse 114 (dzisiejsza ul. Świętego Ducha 45/47) rozlega się płacz Arthura Schopenhauera. Wkrótce jedna z osób tam mieszkających i służących jego rodzinie zostanie pozbawiona życia, a wcześniej pohańbiona. Kto jest winien tej zbrodni?

Powieść "Kamienica Schopenhauerów" autorstwa Anny Sakowicz ukazuje miejsce...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

„Odwilż” Zuzanny Gajewskiej to trzeci tom serii o Ewelinie Zawadzkiej, właścicielce domu pogrzebowego w Młynarach. Do miasteczka zawitały marcowe roztopy, wiosna się zbliża, a Ewelina natrafia w Baudzie na topielca. Rusza policyjne śledztwo, w które zaangażowani są Olek i Paweł Fabiańscy. Kim jest topielec? Jaki ma związek z młynarskim klubem sportowym? Czy sam się utopił, czy może ktoś mu w tym pomógł?

Równolegle z toczącym się śledztwem autorka wprowadza czytelnika w narrację o tym, co wydarzyło się WCZEŚNIEJ, w rodzinie Elżbiety Wojtasik. Matki i ofiary przemocy domowej. Na ile śledztwo, topielec i rodzinna historia Wojtasików się łączą, przekonajcie się sami.

Zuzanna Gajewska w tej powieści zaczyna od wody i dziecięcej maskotki, a na matce i jej wyborze kończy. Cała historia jest mocno otoczona tematyką kobiecą, rodzinną i przemocy domowej. Zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Obie pozostawiają trwały ślad w ciele, wspomnieniach i duszach bohaterów. Muszę ostrzec, że sceny w „Odwilży” są bardzo mocne i na długo, boleśnie pozostają w czytelniku.

Poza tym autorka doskonale wplata w narrację różne tematy poboczne. A to o morsowaniu, a to o szacunku i zaangażowaniu, z jakimi Ewelina obchodzi się z ciałami nieboszczyków, by przejść do czasem nie najłatwiejszych relacji rodzicielskich. Zwłaszcza tych związanych z naprzemienną opieką rodzicielską.

Książka mocna, bolesna i niezwykle ważna. Okładka Mariusza Banachowicza świetnie korespondująca z fabułą. A temat śledztwa to tylko przezroczysty woal, spod którego wyłania się dramat rodziny. Polecam i czekam na więcej. Wszak na końcu tej opowieści sparaliżowany zdumieniem czytelnik pozostaje z pytaniem na ustach: Co teraz z Eweliną?

„Odwilż” Zuzanny Gajewskiej to trzeci tom serii o Ewelinie Zawadzkiej, właścicielce domu pogrzebowego w Młynarach. Do miasteczka zawitały marcowe roztopy, wiosna się zbliża, a Ewelina natrafia w Baudzie na topielca. Rusza policyjne śledztwo, w które zaangażowani są Olek i Paweł Fabiańscy. Kim jest topielec? Jaki ma związek z młynarskim klubem sportowym? Czy sam się utopił,...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Lulla La Polaca Wiktor Krajewski, Andrzej Szwan
Ocena 6,6
Lulla La Polaca Wiktor Krajewski, A...

Na półkach:

"Drag to praca, nauka i sztuka, w której trzeba walczyć o to, żeby zaistnieć, pokazać się i przetrwać" - tak stwierdza w jednym z wywiadów Andrzej Szwan, bohater książki "Lulla La Polaca" Wiktora Krajewskiego, czyli Lulla. Nie omieszka też zaskoczyć czytelnika, że zwierciadłem duszy są... dobrze usytuowane i namalowane brwi i doklejone rzęsy. Oczywiście u drag queen, by zwrócić uwagę publiczności na oczy. No i może jeszcze tym, że artysta drag nie musi być omnipotentny. Jak się okazuje damę Lullę maluje nie Andrzej Szwan, a profesjonalna wizażystka Ania Czyżykiewicz lub w jej zastępstwie Ania Piechocka.

Jednak ta opowieść to nie tylko historia Lulli, która na scenie drag zaistaniała w wieku lat siedemdziesięciu czterech i od dwunastu lat daje radę się na niej prezentować, zadając szyku, wzbudzając podziw i obdarzając widzów niespożytą energią. Od czasu do czasu Lulla dopuszcza do głosu Andrzeja. Zdarza się, że w jednej wypowiedzi pojawiają się oboje, naprzemiennie oczywiście. Rzecz o tyle ciekawa, co na początku troszkę irytująca, by wraz z opowieścią stać się zjawiskiem znajomym, czytelniczo oczywistym. Jakby przekomarzało się dwoje bliźniąt ku uciesze i zaciekawieniu odbiorców.

Kiedy czytałam wywiad z Lullą i Andrzejem towarzyszyło mi wiele emocji. Rzekłabym tęcza barw i kolorów. Czułam złość, że Andrzej jako roczny chłopiec zostaje bez rodziców. Radość, kiedy znajduje rodziców wraz z całą ich miłością, czułością, troską i akceptacją w osobach ciotki (siostry biologicznego ojca) i jej męża, a potem kolejnej ciotki (również siostry biologicznego ojca). Ból związany z obcością, brakiem więzi między biologicznymi rodzicami a ich dzieckiem. Ulgę, że Andrzej sobie to umiał na swój sposób wytłumaczyć i bardzo dorośle zaakceptować, bez żalu, z szacunkiem. Dobrą energię, gdy Lulla na przemian z Andrzejem mówią o teatrze, aktorstwie i dragu. Zniesmaczenie pikietami, gromadzeniem się przy grzybkach, dość dosadnym i wulgarnym słownictwem związanym z seksem. To mi nie leżało, ale chyba dobrze oddawało męski świat gejów PRL-u.

Chyba jednak najbardziej podoba mi się w tej opowieści, a właściwie zgrabnie prowadzonym przez Wiktora Krajewskiego wywiadzie, wielopoziomowość. Jest tu siermiężny PRL przeplatany kolorowymi kiecuszkami, makijażami i perukami stworzonymi naprędce, z tego co było pod ręką. Życie Andrzeja pracującego w męskim zawodzie, by na emeryturze wejść na scenę w blasku fleszy jako Lulla, jego kobiece ja. Są związki i rozwiązki. Bycie homoseksualnym chłopakiem, przygodny seks, jednak nie zawsze i nie z każdym. No i najważniejsze - puszczane zadziornie oko pod koniec opowieści. Któż tę historię snuł? Kto jest rozmówcą Wiktora Krajewskiego? Zgaduj zgadula czy to Andrzej, czy drag dama Lulla.

Opowieść Lulli przeciąga czytelnika przez nie jedno łoże, wciąga w blask fleszy na scenę. Kotłujemy się wraz z bohaterem przez czas niełatwych historii i oglądamy zmiany społeczne.

Polecam, chociaż z dopiskiem: OD LAT 18 I DLA LUDZI Z OTWARTYM UMYSŁEM I SERCEM.

"Drag to praca, nauka i sztuka, w której trzeba walczyć o to, żeby zaistnieć, pokazać się i przetrwać" - tak stwierdza w jednym z wywiadów Andrzej Szwan, bohater książki "Lulla La Polaca" Wiktora Krajewskiego, czyli Lulla. Nie omieszka też zaskoczyć czytelnika, że zwierciadłem duszy są... dobrze usytuowane i namalowane brwi i doklejone rzęsy. Oczywiście u drag queen, by...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Kamila M

z ostatnich 3 m-cy
Kamila M
2024-04-28 07:40:24
Kamila M oceniła książkę Kamienica Schopenhauerów na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-28 07:40:24
Kamila M oceniła książkę Kamienica Schopenhauerów na
8 / 10
i dodała opinię:

Jest 22 lutego 1788 roku. W gdańskiej kamienicy przy Heilige-Geist-Gasse 114 (dzisiejsza ul. Świętego Ducha 45/47) rozlega się płacz Arthura Schopenhauera. Wkrótce jedna z osób tam mieszkających i służących jego rodzinie zostanie pozbawiona życia, a wcześniej pohańbiona. Kto jest winien te...

Rozwiń Rozwiń
Kamienica Schopenhauerów Anna Sakowicz
Średnia ocena:
8 / 10
49 ocen
Kamila M
2024-04-25 17:57:59
Kamila M oceniła książkę Odwilż na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-25 17:57:59
Kamila M oceniła książkę Odwilż na
7 / 10
i dodała opinię:

„Odwilż” Zuzanny Gajewskiej to trzeci tom serii o Ewelinie Zawadzkiej, właścicielce domu pogrzebowego w Młynarach. Do miasteczka zawitały marcowe roztopy, wiosna się zbliża, a Ewelina natrafia w Baudzie na topielca. Rusza policyjne śledztwo, w które zaangażowani są Olek i Paweł Fabiańscy. ...

Rozwiń Rozwiń
Odwilż Zuzanna Gajewska
Cykl: Ewelina Zawadzka (tom 3)
Średnia ocena:
7.7 / 10
80 ocen
Kamila M
2024-04-15 21:19:57
Kamila M i do_azot_i_nazot są teraz znajomymi
2024-04-15 21:19:57
Kamila M i do_azot_i_nazot są teraz znajomymi
Kamila M
2024-04-15 20:39:57
Kamila M dodała książkę Lulla La Polaca na półkę i dodała opinię:
2024-04-15 20:39:57
Kamila M dodała książkę Lulla La Polaca na półkę Przeczytane i dodała opinię:

"Drag to praca, nauka i sztuka, w której trzeba walczyć o to, żeby zaistnieć, pokazać się i przetrwać" - tak stwierdza w jednym z wywiadów Andrzej Szwan, bohater książki "Lulla La Polaca" Wiktora Krajewskiego, czyli Lulla. Nie omieszka też zaskoczyć czytelnika, że zwier...

Rozwiń Rozwiń
Lulla La Polaca Wiktor KrajewskiAndrzej Szwan
Średnia ocena:
6.6 / 10
10 ocen
Kamila M
2024-04-15 20:37:18
Kamila M i Artur Bo są teraz znajomymi
2024-04-15 20:37:18
Kamila M i Artur Bo są teraz znajomymi
Kamila M
2024-04-14 10:32:55
Kamila M i Fawaris są teraz znajomymi
2024-04-14 10:32:55
Kamila M i Fawaris są teraz znajomymi
Kamila M
2024-04-14 10:31:34
Kamila M oceniła książkę Krew w piach na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-14 10:31:34
Kamila M oceniła książkę Krew w piach na
8 / 10
i dodała opinię:

Zaczęłam dzień okrutnie, z malwersacjami, kłamstwami i brakiem szacunku do drugiego człowieka, do kobiet. Kończę przerażającą historię o Adamie Szulcu i jego ofiarach, czyli "Krew w piach" autorstwa Katarzyny Bondy.

Historia psychopaty mordującego swoje często wieloletnie kochan...

Rozwiń Rozwiń
Krew w piach Katarzyna Bonda
Średnia ocena:
7.1 / 10
428 ocen
Kamila M
2024-04-13 19:01:17
Kamila M i Beata są teraz znajomymi
2024-04-13 19:01:17
Kamila M i Beata są teraz znajomymi
2024-04-07 13:46:01
Kamila M bierze udział: "Wyzwanie na czytanie 2024"
38 %
Przeczytane 9 z 24 książek
Kamila M
2024-04-07 13:44:48
Kamila M oceniła książkę Wegetarianka na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-07 13:44:48
Kamila M oceniła książkę Wegetarianka na
8 / 10
i dodała opinię:

"Wegetarianka" Han Kang to powieść złożona raptem z trzech rozdziałów. Narracja najpierw jest prowadzona przez męża Yong-hye, potem narrator ukazuje wydarzenia oglądane oczyma jej szwagra - artysty, by pod koniec oddać głos o cztery lata starszej siostrze bohaterki - In-hye. Sama...

Rozwiń Rozwiń
Wegetarianka Han Kang
Średnia ocena:
6.6 / 10
779 ocen

ulubieni autorzy [28]

Nino Haratischwili
Ocena książek:
7,7 / 10
6 książek
1 cykl
205 fanów
Carlos Ruiz Zafón
Ocena książek:
7,5 / 10
13 książek
3 cykle
6697 fanów
Anne Rice
Ocena książek:
6,5 / 10
43 książki
8 cykli
Pisze książki z:
1257 fanów

Ulubione

Antoine de Saint-Exupéry - Zobacz więcej
J.K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny Zobacz więcej
Lucinda Riley Siedem sióstr Zobacz więcej
Doris Lessing O kotach Zobacz więcej
Katarzyna Miller Bez cukru, proszę Zobacz więcej
Magdalena Kordel Anioł do wynajęcia Zobacz więcej
Magdalena Kordel Anioł do wynajęcia Zobacz więcej
Ken Wilber Śmiertelni nieśmiertelni. Prawdziwa opowieść o życiu, miłości, cierpieniu, umieraniu i wyzwoleniu Zobacz więcej
Wisława Szymborska Chwila Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Wisława Szymborska Chwila Zobacz więcej
Leo Buscaglia Miłość. O sztuce okazywania uczuć Zobacz więcej
Piotr Podgórski Trzy razy miłość Zobacz więcej
Piotr Podgórski Trzy razy miłość Zobacz więcej
Piotr Podgórski Trzy razy miłość Zobacz więcej
Artur Urbanowicz Inkub Zobacz więcej
Artur Urbanowicz Inkub Zobacz więcej
Katarzyna Miller Bez cukru, proszę Zobacz więcej
Melchior Wańkowicz Ziele na kraterze Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
504
książki
Średnio w roku
przeczytane
19
książek
Opinie były
pomocne
1 362
razy
W sumie
wystawione
501
ocen ze średnią 7,0

Spędzone
na czytaniu
2 851
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
18
minut
W sumie
dodane
12
cytatów
W sumie
dodane
3
książek [+ Dodaj]