Z Jarmarku

Tłumaczenie: Michał Friedman
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Pisarzy Żydowskich [Wydawnictwo Dolnośląskie]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Funym Jarit
83-7023-022-9
jidysz, autobiografia, Alejchem
Piotr Fras

"Z jarmarku" to chyba ostatnia książka autora, jaką udało mu się napisać przed śmiercią. Pisał ją w czasie choroby i niestety nie dokończył. To bardzo ważny utwór dla autora, ponieważ jest to powieść autobiograficzna, w której Alejchem opisuje swoje życie, rodzinę i przyjaciół. Autor przedstawia także ceremonie i święta, w których uczestniczył.

Boże, czemuś zabrał Szolema Alejchema tak wcześnie?!
Moje żale wynikają z tego, że "Z jarmarku" jest niedokończoną autobiografią. Urywającą się w naprawdę ciekawym momencie, kiedy chyba już, już Szolem miał zostać pisarzem... Tak przynajmniej zdawał się biec tok wydarzeń...
Jeżeli chodzi o twórczość tego pisarza, wcześniej czytałam jedynie "Marienbad" oraz "Dzieje Tewji Mleczarza". Po "Z jarmarku" mam ochotę na wiele, wiele więcej. :)
Polecam - powieść pełna humoru, opisów życia chłopca w sztetlu, napisana cudnym językiem. Nic, tylko czytać :)
Dłuższa opinia tutaj: ---> http://czechozydek.wordpress.com/2014/04/01/szolem-alejchem-z-jarmarku/

Mimo że akcja toczy się raczej niespiesznie, jest tej książce coś, co nie pozwala się od niej oderwać. Wielka szkoda, że autor nie zdążył jej dokończyć.

Marysia | 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

ta książka ma moc porównywalną z książkami z dzieciństwa. miażdży. prawdziwa prostota to majestat i wielkość. tutaj wszystkie zdania są takie. i taki starszny żal że to już koniec.

portos | 2016-09-29
Joe | 2016-04-29