Funym Jarit
jidysz, autobiografia, Alejchem
Piotr Fras

"Z jarmarku" to chyba ostatnia książka autora, jaką udało mu się napisać przed śmiercią. Pisał ją w czasie choroby i niestety nie dokończył. To bardzo ważny utwór dla autora, ponieważ jest to powieść autobiograficzna, w której Alejchem opisuje swoje życie, rodzinę i przyjaciół. Autor przedstawia także ceremonie i święta, w których uczestniczył.

źródło opisu: Okładka

książek: 1986
Wojciech Gołębiewski | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

UWAGA !!! WYBITNE DZIEŁO !!!
„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!

Niedokończona autobiografia twórcy "Dziejów Tewji Mleczarza", na podstawie którego nakręcono arcydzieło - "Skrzypka na dachu". Szolem Alejchem to pseudonim, znaczący „pokój na was!”, odpowiednik arabskiego “sa-alam alai-kum”, najwybitniejszego pisarza w jidysz Salomona Rabianowicza /1859, Perejasław - 1916 NY/

Tytuł autobiografii tłumaczy sam autor:
„..."Z jarmarku" może również znaczyć "z życia", bo życie jest podobne do jarmarku. Każdy jest skory do porównywania ludzkiego życia z czymkolwiek. Pewien stolarz na przykład powiedział kiedyś – człowiek jest jak stolarz. Stolarz żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem. – Od szewca słyszałem że życie podobne jest do pary butów. Kiedy podeszwy są zdarte, to znaczy koniec. Pora głowie do piasku. Zupełnie naturalne będzie, jeśli furman...

Boże, czemuś zabrał Szolema Alejchema tak wcześnie?!
Moje żale wynikają z tego, że "Z jarmarku" jest niedokończoną autobiografią. Urywającą się w naprawdę ciekawym momencie, kiedy chyba już, już Szolem miał zostać pisarzem... Tak przynajmniej zdawał się biec tok wydarzeń...
Jeżeli chodzi o twórczość tego pisarza, wcześniej czytałam jedynie "Marienbad" oraz "Dzieje Tewji Mleczarza". Po "Z jarmarku" mam ochotę na wiele, wiele więcej. :)
Polecam - powieść pełna humoru, opisów życia chłopca w sztetlu, napisana cudnym językiem. Nic, tylko czytać :)
Dłuższa opinia tutaj: ---> http://czechozydek.wordpress.com/2014/04/01/szolem-alejchem-z-jarmarku/

Mimo że akcja toczy się raczej niespiesznie, jest tej książce coś, co nie pozwala się od niej oderwać. Wielka szkoda, że autor nie zdążył jej dokończyć.

Marysia | 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

ta książka ma moc porównywalną z książkami z dzieciństwa. miażdży. prawdziwa prostota to majestat i wielkość. tutaj wszystkie zdania są takie. i taki starszny żal że to już koniec.

Sandra | 2018-03-04
Beti70 | 2018-02-03