gryplan 
status: Czytelnik, dodał: 3 cytaty, ostatnio widziany 8 tygodni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-04-09 14:49:40
Spełnienie miłości tworzy realną więź między mężczyzną i kobietą. Więź ta jest silniejsza niż więź między dzieckiem i rodzicami. To w ogóle najsilniejsza więź. Rozstanie z rodzicami nie przynosi tyle bólu i takiego poczucia winy, jak rozstanie z partnerem, z którym się było związanym. Widać w działaniu, że tak jest.

Niektórzy traktują więzi jak przynależność do stowarzyszenia śpiewaczego, do którego można dowolnie wstępować, i z którego można dowolnie występować. Ale tak się nie da. Kto wszedł, ten jest związany. Nie może wyjść bez bólu i nie może wyjść bez winy. Dotkliwość bólu i poczucie winy świadczą o tym, jak mocna była i nadal jest więź.

Wina osobista stanowi źródło siły, pod warunkiem, że się jej nie wypieram. Gdy przyjmuję swoją winę, nie mam poczucia winy. Poczucie winy pojawia się wtedy, gdy wypieram się swojej winy i nie chcę się do niej przyznać. Kto bierze swoją winę, ma także siłę. Wina okazuje się siłą. Kto neguje swoją winę i unika jej skutków, ma poczucie winy i jest słaby. Przyjęcie winy daje człowiekowi siłę robienia dobrych rzeczy, siłę, której nie miał wcześniej.
 
2018-04-09 14:49:18
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Hellingerowska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
 
2018-04-09 14:48:31
Dodał cytat z książki: Krótki przewodnik po życiu
Wciąż wraca do mnie problem gry. Przemiany cywilizacyjne ostatnich wieków sprawiły, że człowiek stał się graczem w grze, jaką stała się ekonomia, polityka, częściowo nawet nauka. Celem działalności człowieka stała się wygrana w grze. Znakiem wygranej w dziedzinie ekonomii jest zysk, natomiast znakiem wygranej w dziedzinie polityki jest udział we władzy. Także naukę uprawia się po to, aby osiągnąć stopień naukowy, nie chodzi więc już ani o mądrość, ani o prawdę, lecz o wygraną „w naukowej grze”. Gra wciąga, wydobywa z człowieka ukryte talenty, zmusza do nawiązania nowych znajomości, ale również męczy, spędza sen z powiek, odbiera zdrowie, skraca życie. I nie ma nad człowiekiem litości. Tak jak kiedyś surowa przyroda, tak i ona wyrzuca poza nawias nieprzystosowanych. Pod pewnym względem jest ona nawet bardziej okrutna niż surowa przyroda. Na przyrodę człowiek jest skazany, natomiast do gry zasiada sam.
Uwikłani w rozmaite gry, instynktownie szukamy tego, co najbardziej proste. Zawsze tak było i zawsze tak będzie. Człowiek na nowo odkrywał i odzyskiwał siebie, gdy wracał do najprostszych uczuć, najprostszych myśli i najprostszych zajęć. Dziś wydaje się, że to, co najprostsze, zamknęło się w treści jednego pojęcia – pojęcia dobroci. Logika gry jest taka, że domaga się od człowieka sprawności. Logika człowieczeństwa domaga się dobroci. Jedynie dobro nadaje sens.
Nie o to jednak chodzi, by nie grać. Chodzi o to, by nie być niewolnikiem gry. Dobrem człowieka, od którego zaczyna się wszelka dobroć, jest wolność. A dobrem, od którego zaczyna się wolność, jest odkrycie: to, co robię, to przecież tylko gra, w gruncie rzeczy wszystko mogłoby być inaczej. Dlaczego mogłoby być inaczej? Mogłoby być inaczej dlatego, że w głębi samego siebie jestem inny niż to wszystko, co ze sobą robię. Jeśli więc robię to, co robię, robię dlatego, że chcę, a nie dlatego, że muszę.
To bardzo ważne, aby znaleźć czas dla naszej wewnętrznej inności.
 
2018-04-09 14:46:33
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-04-09 14:44:32
Dodał cytat z książki: Kamienie węgielne. Na czym nam zależy?
To fatalne, że zdolność do przewidywania przekształca się w pragnienie pewności. Przewiduje się nie po to, żeby być pewnym, ale ponieważ zakładamy niepewność. Przewidywanie polega na byciu odpowiedzialnym w stanie samej niepewności. Jednak strach przed niepewnością paraliżuje współczesnego człowieka i jego nieszczęście polega na tym, że wszędzie chce mieć wiedzę zamiast zaufania i nadziei. Dlatego zajmuje postawę wyczekującą i boi się angażować. Sądzi na przykład, że aby założyć rodzinę, trzeba znać wszystkie elementy przyszłości. Tymczasem małżeństwo jest nadzieją, a nie wiedzą: pobieramy się zawsze na zasadzie rosyjskiej ruletki. W tym i w innych przypadkach przewidywanie polega na zachowaniu przezorności przed podjęciem decyzji. Ale każda decyzja jest skokiem w głębinę. A my wszędzie chcielibyśmy mieć cumy.
 
2018-04-09 14:40:42
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
Moja biblioteczka
71 1 3
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
zgłoś błąd zgłoś błąd