Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.08.2020

Jesień, którą widzimy za oknem wcale nie musi być taka zła! Wystarczy zaopatrzyć się w nowości z pieczątką patronatu lubimyczytać.pl. Na ten tydzień przygotowaliśmy aż piętnaście propozycji, a wśród nich znajdziecie między innymi książki pióra Jo Nesbø, Marka Niedźwieckiego, Magdaleny Parys i Pawła Kapusty. 

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

„Dyrdymarki” Marek Niedźwiecki (wyd. Wielka Litera)

Marek Niedźwiecki, jeden z najpopularniejszych dziennikarzy muzycznych i być może najwspanialszy głos w historii Polskiego Radia, zaprasza do siebie. Do obejrzenia kolekcji 15 tysięcy płyt, do wysłuchania prywatnej listy płyt wszech czasów, do podróży po ulubionych miejscach na świecie.

Przyzna się do sportowych osiągnięć w jeździe (prawie) figurowej. Ugości nas swoimi popisowymi daniami (legendarne mielone!), a potem na stół wjedzie butelka australijskiego shiraza oraz piwo z mango i zaczną się opowieści bardziej muzyczne. Pan Marek od listy zdradzi, jak czekał w apartamencie paryskiego hotelu Ritz na Madonnę i jak uratował przyjęcie Lionela Richiego. Opowie o swoich wpadkach, momentach absolutnego szczęścia, paraliżującym strachu przed wychodzeniem na estradę i o tym, jak zwędził papierosy żonie Davida Bowiego.

To będzie wspaniała uczta. I piękna podróż. Momentami wzruszająca, pełna anegdot, niecodziennych historii i pięknych wspomnień, których przez dziesiątki lat byliśmy świadkami i słuchaczami. I która, mimo starań złych ludzi, trwa nadal...

„Drogi Edwardzie” Ann Napolitano  tłumaczenie: Ewa Borówka (wyd. Marginesy)

Jak żyć po katastrofie, która odebrała wszystko?
 
Pewnego ranka dwunastoletni Edward Adler, jego ukochany starszy brat, rodzice i 183 innych pasażerów wsiada do samolotu do Los Angeles. Wśród nich jest geniusz z Wall Street, młoda kobieta próbująca się pogodzić z nieoczekiwaną ciążą, ranny weteran powracający z Afganistanu i kobieta uciekająca przed nadmiernie kontrolującym ją mężem. W połowie drogi samolot się rozbija. Tylko Edward przeżywa katastrofę.

Jego historia przykuwa uwagę mediów i społeczeństwa, ale on sam nie może sobie znaleźć miejsca w świecie bez rodziny. Ma wrażenie, że jakaś jego cząstka na zawsze została ponad chmurami, z najbliższymi i pozostałymi pasażerami. Pewnego dnia jednak dokonuje niespodziewanego odkrycia, które pomoże mu odpowiedzieć na najważniejsze pytania: skąd czerpać siłę, by każdego dnia wstać z łóżka, kiedy straciło się dosłownie wszystko? Jak znowu poczuć się bezpiecznie? Czy życie po katastrofie może odzyskać sens?

„Królestwo” Jo Nesbø, tłumaczenie: Iwona Zimnicka (wyd. Wydawnictwo Dolnośląskie)

W norweskiej wiosce gdzieś w górach mechanik Roy wiedzie spokojne, proste życie. Kiedy jego przedsiębiorczy brat Carl wraca po latach z propozycją budowy hotelu, odżywają mroczne sekrety ich dzieciństwa i czasu dorastania. Roy zawsze bronił młodszego brata przed rówieśnikami i chronił przed złośliwymi plotkami, ale teraz jego lojalność zostaje poddana próbie.

Gdy miejscowy stróż prawa wznawia śledztwo w sprawie tragicznej śmierci rodziców braci, Roy staje przed dylematem, jak wiele jest w stanie poświęcić w imię braterskiej miłości.

„Pandemia. Raport z frontu” Paweł Kapusta

Pandemia zmieniła życie większości z nas.

Dziś żyjemy w rzeczywistości, którą staramy się oswoić mianem „nowej normalności”.

Co działo się na linii frontu podczas pierwszej fali zachorowań na koronawirusa?

Jak wyglądały te pełne napięcia, obaw i dramatów dni?

Jak sobie radzili ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności laboratoryjni – osoby bezpośrednio stawiające czoła nowemu zagrożeniu i walczące o życie i zdrowie innych?

Pracownicy hospicjów, sprzedawcy w dyskontach, funkcjonariusze służby więziennej, listonosze, pracownicy zakładów pogrzebowych, nauczyciele, w końcu pacjenci – zarówno ci zmagający się z koronawirusem, jak i cierpiący z powodu innych chorób oraz utrudnionego dostępu do lekarzy… ich życie też stanęło na głowie.

Przeczytajcie tę mocną, chwilami wstrząsającą i do bólu prawdziwą reporterską relację Pawła Kapusty, który dokumentował przebieg pandemii w Polsce od jej oficjalnych pierwszych chwil. To opowieść z wielu perspektyw. Również osobistej, bo w sierpniu koronawirus dopadł także jego.

Uzupełnieniem są pogłębione wywiady z „twarzami” walki z pandemią: ministrem zdrowia, profesorem Łukaszem Szumowskim oraz profesorem Krzysztofem Simonem. Głos zabierają także profesorowie Witold Orłowski i Marcin Król.

„Najgłośniej krzyczy serce” Martyna Senator (wyd. We need YA)

Martyna Senator, ulubiona autorka nastolatków i młodych dorosłych, stworzyła powieść, o której będziecie pamiętać przez długie tygodnie. Nina jest młodą i wrażliwą dziewczyną, a ponad wszystko kocha taniec. Jej na pozór idealne życie z dnia na dzień zamienia się w koszmar. Kacper próbuje wmieszać się w tłum i zniknąć. Kiedyś miał wszystko, teraz za wszelką cenę chce po prostu przetrwać. Ta poruszająca książka o gniewie, nieuzasadnionej nienawiści, przemocy w szkole i hejcie. Otwiera oczy na zdarzenia, które mogą dotyczyć każdego z nas. Zdarzenia, o których trudno będzie zapomnieć.

„W butach Valerii” Elisabet Benavent, tłumaczenie: Agnieszka Stachurska (wyd. Wydawnictwo Kobiece)

Gorący Madryt, babskie pogaduchy przy winie i zmysłowy seks. Wejdź w buty Valerii i odkryj siłę kobiecej przyjaźni!

Kiedy twój wydawca czeka na kolejny bestseller, a ty kompletnie nie masz weny twórczej, jest kiepsko.

Jeśli dodasz do tego sześcioletnie małżeństwo z facetem, który od dawna nie ma ochoty na seks, można powiedzieć, że robi się naprawdę fatalnie…
Ale od czego są przyjaciółki! Lola, Carmen i Nerea zadbają o to, żebyś wiedziała, jak czerpać z życia pełnymi garściami.

„W butach Valerii" to uwodzicielska i pełna humoru opowieść o czterech kobietach i ich miłosnych podbojach na tle słonecznego Madrytu. Tytułowa Valeria przechodzi kryzys w każdej sferze życia. Może jednak liczyć na wsparcie najbliższych koleżanek. Pewnego wieczoru na horyzoncie pojawia się także przystojny Victor, który doda szaremu życiu Valerii barw i… zapewni namiętne uniesienia.

Powieść, która podbiła serca hiszpańskich czytelniczek i została zekranizowana przez Netflix.

„Siła honoru” Linda Szańska (wyd. Burda)

Taki debiut nie zdarza się co dzień. Linda Szańska zabiera czytelniczki w świat, który zna od podszewki. W młodości jako kelnerka obsługiwała cynków, przywódców poznańskiej mafii, i dzięki doświadczeniom z lat 90. napisała książkę trzymającą w napięciu od pierwszego akapitu. „Siła honoru” to historia o prawdziwej miłości w bezwzględnym świecie wielkiej polityki i gangsterskich porachunków.

Kalina Boraczyńska mieszka we Wrocławiu i jest córką posła prawicowej partii, który na równi z władzą ceni sobie brudne interesy i nieletnie dziewczyny. Po samobójstwie Marii, siostry Kaliny, ojciec próbuje zrobić z młodszej córki zabawkę dla swoich kolegów, dzięki którym wspiął się na szczyt politycznej hierarchii. Gabriel Kreis od dziecka był przygotowany przez swojego ojca i wuja do roli bossa przestępczego syndykatu kontrolującego poznańskie podziemie. Dla jego rodziny obrót narkotykami czy żywym towarem to codzienność – od lat 90., kiedy władzę trzymał Gwidon Kreis, wiele się zmieniło. Gabriel musi być bezwzględny i wyrachowany, by liczyć się w tym świecie, ale wbrew pozorom tkwią w nim jeszcze resztki człowieczeństwa. Kalina i Gabriel poznają się przypadkowo. Nie zdają sobie jednak sprawy, że łączy ich tajemnica z przeszłości. Dziewczyna chce zacząć nowe życie z dala od toksycznego ojca. Przeprowadza się do innego miasta, studiuje taniec i pracuje w klubach. Nie wie, że wiążąc się z Gabrielem, stanie się częścią świata, od którego tak bardzo chciała uciec, a romans z przestępcą sprowadzi na nią śmiertelne niebezpieczeństwo. Gangster i córka polityka – czy można wyobrazić sobie bardziej ryzykowne połączenie?

„Obsesja” Adrian Bednarek (wyd. Novae Res)

W życiu nie ma szczęśliwych zakończeń. Są tylko próby radzenia sobie z kolejnymi dramatami.
Siedem lat po opuszczeniu kliniki psychiatrycznej życie Oskara Blajera wreszcie wkracza na właściwe tory. Kupił nieduży dom pod miastem, jego książki znajdują się na listach bestsellerów, sprawia wrażenie człowieka sukcesu.

Ale to tylko fasada stworzona na potrzeby świata zewnętrznego. Wychodząc z kliniki, nieświadomie podpisał dokument obligujący go do regularnych sesji terapeutycznych u doktor Marty Makuch. Młoda lekarka jako jedyna nie wierzy, że Oskar jest wyleczony. I ma rację: Blajer nigdy nie pogodził się ze śmiercią Luizy. Jej brak doskwiera mu coraz bardziej, a próba zastąpienia ukochanej inną kobietą omal nie doprowadza do tragedii. Mężczyzna wyciąga wnioski i układa plan mający ostatecznie wypełnić pustkę po Luizie. Zrobi wszystko, żeby osiągnąć swój cel, nawet jeśli ceną za jego spokój będzie ludzkie życie…

„Poławiacze dusz” Hanni Münzer (wyd. Insignis)

Sekrety Kościoła i jezuitów, morderstwa, porwania i spiski, uwodzicielscy policjanci i szpieg oraz wielka namiętność. A wszystko pod słonecznym niebem Włoch.

W trakcie prac remontowych w willi norymberskiego przedsiębiorcy znaleziono skarb znany z rodzinnych legend. Pod nieobecność gospodarza zajmuje się nim jego brat, biskup Bambergu, ale wkrótce zostaje zamordowany w tajemniczych okolicznościach.

Tymczasem w Rzymie śmiertelnie chory generał jezuitów powierza misję związaną z równie sensacyjnym odkryciem sprzed lat młodemu zakonnikowi Lukasowi, bratankowi zamordowanego biskupa… Generałowi nie jest jednak dane umrzeć śmiercią naturalną. Kiedy policja ujawnia ciało, podejrzenie pada na Lukasa, ostatniego rozmówcę denata.

Widocznie komuś bardzo zależy, by sekrety, które mogą spowodować wstrząs w zakonie, Kościele i całym chrześcijaństwie nie zostały ujawnione. Życie Lukasa, jego bliźniaczej siostry Lucie oraz dawnej miłości, dziennikarki Rabei jest w niebezpieczeństwie i wtedy przebrzmiała namiętność wybucha z nową siłą.

„Tron Tyrana” Sebastien de Castell (wyd. Insignis)

Czwarty tom wyjątkowej serii fantasy spod znaku płaszcza i szpady. Po latach zmagań i poświęceń Falcio val Mond, Pierwszy Kantor Wielkich Płaszczy, jest bliski realizacji marzenia swojego zmarłego króla i obsadzenia na tronie jego córki Aline, by raz na zawsze przywrócić praworządność w Tristii. Jednak, jak to w przypadku Wielkich Płaszczy bywa, sprawy się komplikują. W sąsiednim kraju enigmatyczny nowy przywódca Avares jednoczy barbarzyńskie armie, od dawna nękające granice Tristii. Co gorsza, ponoć ma nowego sojusznika: Trin, która dwukrotnie próbowała zabić Aline, by zdobyć tron Tristii dla siebie. Mając za sobą armie Avaresa, dowodzone przez żądnego krwi wojownika, Trin będzie nie do powstrzymania.

„Operator 594” Krzysztof Puwalski (wyd. Bellona)

Jakie niesamowite siły drzemią w człowieku, że potrafią stale pchać go naprzód? Jak wiele możesz poświęcić, aby osiągnąć swój wymarzony cel? Czy masz w sobie moc, która umożliwia ci dokonanie niemożliwego?

„Operator 594” opowiada historię człowieka z niezwykłą determinacją dążącego do upragnionego życiowego celu. Aby go osiągnąć, potrzeba wytrwałości, siły, pasji, pragnienia przeżycia przygody.

Poznasz historie, które towarzyszyły autorowi od wczesnej młodości aż po służbę w siłach specjalnych. Będziesz świadkiem wydarzeń, które spotkały jego i jego kolegów w trakcie tej niezwykłej służby, pełnych adrenaliny akcji bojowych, w których z narażeniem życia ratowali zakładników i neutralizowali terrorystów. Dotkniesz realnego świata jednostek specjalnych dostępnego tylko dla wybranych.

Książka jest przewodnikiem po najważniejszych ludzkich wartościach: honorze, wierności swoim zasadom, braterstwie i determinacji w dążeniu do celu. Ukazuje, jak przejść przez życie pełne trudu, wyzwań, niebezpieczeństw i nadal być pełnym optymizmu człowiekiem. Samodzielne myślenie i bycie niepokornym to ważne cechy żołnierza Wojsk Specjalnych, ale również każdego innego człowieka, który chce zrealizować swoje marzenia.

„Nierozłączki. I jak tu być grzeczną” Annie Barrows tłumaczenie: Emilia Kiereś (wyd. HarperCollins)

Dzień z każdą chwilą staje się gorszy, a jest dopiero dziewiąta rano. Czy to wina Pestki, że wylizała talerz? Czy to wina Pestki, że włóczka Anki się skończyła? Owszem. Pestka poważnie się zastanawia, czy bycie grzeczną jest warte swojej ceny. Lilka twierdzi, że tak, bo jeśli ktoś jest naprawdę grzeczny, dzikie zwierzęta mogą go pokochać i nawet pójść za nim do domu. O rany!
Dziewczynki postanawiają, że będą najgrzeczniejsze w całym mieście. Grzeczne, wielkoduszne, o czystych sercach… Zaraz, zaraz! Jakim więc cudem na koniec są brudne, mokre i w tarapatach?

„Nierozłączki. Skazane na balet” Annie Barrows, tłumaczenie: Emilia Kiereś (wyd. HarperCollins)

Lilka i Pestka okropnie się pomyliły. Myślały, że balet oznacza skakanie, kopanie i fajne kostiumy. Tymczasem okazało się, że przyjaciółki muszą wystąpić jako Dwie Wesołe Kałamarnice. Co za wstyd! Czy dziewczynki zdołają uniknąć tego straszliwego losu? Lilka i Pestka obmyślają plan ratunkowy. Będzie miał związek ze szkolną wycieczką, kilkoma rekinami i dziwacznymi stworami świecącymi w ciemności.
Być może przyjaciółki znów popełnią wielki błąd. Z pewnością jednak – możecie się szykować na fantastyczną przygodę!

„Rytuał” Greta Drawska (wyd. Znak)

Wokół głowy przybitej do drzewa krążą muchy. W jednym oku tkwi włócznia, a wyryty pod spodem pogański symbol wskazuje na to, że na wzgórzu odbył się makabryczny rytuał. Prokurator Wanda Just dobrze wie, że pierwsze tropy najczęściej są fałszywe, a im mniejsze miasteczko, tym więcej do ukrycia.

Wanda każdego dnia coraz bardziej żałuje powrotu w rodzinne strony. Zatraca się w pracy i robi wszystko, żeby nikt nie pytał o jej przeszłość. Zwłaszcza podkomisarz Dereń, jej dawny kolega, który wydaje się zbyt poczciwy do tej roboty.

Śledztwo nabiera tempa w najmniej spodziewanym momencie. Zbrodniarz perfekcyjnie zaciera ślady i podejmuje zuchwałą grę z prokurator Just. W pozornie zwyczajnym miasteczku toczy się brutalna walka o wpływy, a przeszłość odkrywa swoją mroczną twarz. Tutaj dawnych grzechów nie zapomina się nigdy.

„Książe” Magdalena Parys (wyd. Agora)

Porywająca powieść o demonach historii, które w niemczech żyją do dziś.

W berlińskiej katedrze zostają odnalezione zwłoki ukrzyżowanego księdza. W niejasnych okolicznościach wybucha pożar na imigranckim osiedlu, a w poszczególnych landach rosną nastroje separatystyczne i odżywa toksyczny nacjonalizm. Komu są na rękę pozornie nie związane ze sobą sprawy? Bezwzględnemu Księciu, który pragnie przywrócić do życia Imperium Germanum? Działającemu poza demokratyczną kontrolą kontrwywiadowi? A może walczącym o najwyższą władzę członkom rządu? W meandrach afery będą musieli się odnaleźć znani z Magika prezydent berlińskiej policji Tschapieski, dziennikarka Dagmara Bosch i komisarz Kowalski, a stawką jest nie tylko przyszłość państwa, ale również ich poplątane życie osobiste.

Kontynuując trylogię berlińską, Magdalena Parys brawurowo łączy historię powojennej armii cieni z napięciami pulsującymi w dzisiejszych Niemczech.

[kk]


komentarze [3]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tereda A - awatar
Tereda 06.03.2024 22:07
Czytelnik

Właśnie próbowałam czytać dwie książki Roberta Ziębińskiego:LOCKDOWN i FURIA. Porzuciłam obie po kilkunastu stronach. Czuję złość i niesmak. Spodziewałam się dobrej lektury, a tu kicha. Całe szczęście, że tylko wypożyczone z biblioteki. Jutro oddam, ale pana Ziębińskiego będę omijać x daleka. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
EsterilThyssen  - awatar
EsterilThyssen 31.08.2020 10:37
Czytelnik

Ja skusze się na Nesbo, de Castella z tego zestawienia

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 28.08.2020 16:03
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post