rozwiń zwiń

Mapa i terytorium

Okładka książki Mapa i terytorium
Michel Houellebecq Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Don Kichot i Sancho Pansa
Tytuł oryginału:
La carte et le territoire
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2011-10-19
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-19
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377475089
Tłumacz:
Beata Geppert
Tagi:
powieść literatura współczesna Nagroda Gouncortów rynek sztuki
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Być jak Michel H.



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
1132 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
272
72

Na półkach: , , ,

Książka ważna i na pewno warta uważnego przeczytania. Jest to moje pierwsze spotkanie z prozą Michel Houellebecq’a i być może właśnie dzięki temu, że nie zostałem wcześniej „wciągnięty w grę”, jaką niewątpliwie uprawia z czytelnikiem swych utworów każdy pisarz – moje spojrzenie na „Mapę…” jest – a wnoszę tak na podstawie przeczytanych tutaj opinii, bardzo mądrych, świadczących o dużej wiedzy ich autorów – nieco inne. Każdy, kto książkę tę przeczytał przyznać musi, że nagromadzono w niej tyle detali, począwszy od nazw mniej lub bardziej znanych firm produktów użytkowych, przez całe mnóstwo nazwisk osób, które „zrobiły karierę” i/lub stały się celebrytami, poprzez użycie terminów z ekonomii, informatyki, a skończywszy na przytoczeniu instrukcji obsługi aparatu cyfrowego, a nawet na szczegółowych opisach zaczerpniętych z Wikipedii (mucha domowa) – że zawartej w niej wiedzy starczyłoby na niejeden referat. Odnieść można wrażenie, że jesteśmy na sympozjum (Elizabeth Costello?) i zaczynamy podążać drogą myśli… przewrotnych myśli Michel Houellebecq’a. W którymś momencie pojawia się na kartach tej powieści… ku zdziwieniu lub uciesze czytelnika sam autor-pisarz. Pięknie, nie ma chyba nic bardziej fascynującego od poobcowania na kartach czytanej książki z jej autorem. W ogóle, będąc świadkami kariery artysty (nazwijmy to umownie) sztuk wizualnych, bo Jed to fotograf, malarz, grafik – uczestniczymy w wystawach jego prac i mamy dzięki temu możliwość zetknięcia się z odbiorcami Martinowskich dzieł. I tu chyba następuje pewne dystansowanie się, zarys pewnego wyalienowania i zastanowienie nad tym, co powinno dla każdego człowieka, stadnej skądinąd istoty – być największą wartością. Tą wartością powinien być... drugi człowiek.
Relacje między poszczególnymi postaciami powieści są powierzchowne, chciałoby się powiedzieć nawet, że nieludzkie, pozbawione emocji, schematyczne wręcz.
Otoczeni produktami masowymi, sami zaczynamy traktować innych przedmiotowo. I tak odbieram tę książkę. Człowiek współczesny tak naprawdę przestaje mieć przyjaciół, ponieważ zanika w nim potrzeba dzielenia się sobą i swoim czasem. Są tylko „interesy”. Cała jego uwaga bowiem skupia się na otaczających go przedmiotach, na posiadaniu takiej lub innej marki samochodów np. , na zdobyciu „wartościowych w wymiarze ich ceny” dzieł sztuki.
Nie jest to książka optymistyczna, nie ma w niej budującego przesłania – pomimo całej masy drobiazgów, wypełniających tę książkę po brzegi – tak naprawdę przytłacza nas ziejąca z niej pustka. Smutek to dobry stan, każe spojrzeć w głąb siebie, zastanowić się, czy aby na pewno budowanie wokół siebie trzymetrowego muru z drutami o niskim napięciu, to jedyny sposób na realizowanie się? Być może na realizowanie tak, ale czy to jest jeszcze życie?
Na zakończenie taka refleksja. Mapa to odzwierciedlenie przy pomocy umownych znaków konkretnego „terytorium”. Czy przypadkiem nie dzieje się tak, że coraz częściej wolimy otaczać się atrakcyjnie wyglądającymi „mapami” niż podjąć trud dotarcia do sedna, które one wskazują? Próbą usprawiedliwienia takiego stanu rzeczy może być motto tej powieści, które brzmi:
"Świat jest mną znużony, podobnie jak ja nim."

Książka ważna i na pewno warta uważnego przeczytania. Jest to moje pierwsze spotkanie z prozą Michel Houellebecq’a i być może właśnie dzięki temu, że nie zostałem wcześniej „wciągnięty w grę”, jaką niewątpliwie uprawia z czytelnikiem swych utworów każdy pisarz – moje spojrzenie na „Mapę…” jest – a wnoszę tak na podstawie przeczytanych tutaj opinii, bardzo mądrych,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 356
  • Chcę przeczytać
    2 003
  • Posiadam
    888
  • Ulubione
    95
  • Teraz czytam
    71
  • Chcę w prezencie
    29
  • Literatura francuska
    24
  • 2012
    23
  • 2013
    23
  • 2014
    17

Cytaty

Więcej
Michel Houellebecq Mapa i terytorium Zobacz więcej
Michel Houellebecq Mapa i terytorium Zobacz więcej
Michel Houellebecq Mapa i terytorium Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także