Mapa i terytorium

Okładka książki Mapa i terytorium Michel Houellebecq
Okładka książki Mapa i terytorium
Michel Houellebecq Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
La carte et le territoire
W.A.B.
2015-09-01
2015-09-01
Beata Geppert
Beata Geppert Nagroda Gouncortów rynek sztuki
Inne

Nie wiem, czy polecać, czy nie. Czy jest błyskotliwą krytyką samego siebie, współczesnego społeczeństwa, czy nudną i pretensjonalną opowiastką o niczym? Nie umiem rozstrzygnąć, ale też nie chce mi się do myślenia o niej wracać, wymęczyła mnie.

Nie jest to typowa książka. Nie jest to kryminał. To coś, co trudno nazwać. Nie doceniłam jeszcze w pełni, ale staram się.

Książka, której raczej nikomu nie polecę. Ani nie zachwyciła mnie fabuła, ani styl autora. W połowie trochę mnie już zmęczyła.
Nic odkrywczego.

Nic odkrywczego.

Nie zapadło mi w pamięć. Pamiętam tylko, że to było przeciętne.

Nie zapadło mi w pamięć. Pamiętam tylko, że to było przeciętne.

Rewelacja! A to psikusa zrobił Houellebecq czytelnikom opisując swoją... śmierć. Świetnie się czyta, pasjonująco.przedstawiony świat malarza, który przypadkowo popełnia dzieła warte kilkaset tysięcy euro. Tym razem bez zbytnich sprośności, a mocno interesująco. Co po nas zostanie? Świat roślin..
Książka genialna. Polecam.

Książka genialna. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To jeden z tych współczesnych pisarzy, a wolę klasykę, do którego książek podchodzę z wielką ufnością. I jak zwykle się nie zawiodłem. Kolejna smutna diagnoza współczesności (choć - na szczęście - nie wszystko się sprawdza, ale - niestety - większość). Nikt jak MH nie potrafi tak ironizować na temat naszej cywilizacji i tego, co z nią jest, będzie, albo może być.

Nie wiem czy kiedykolwiek czytałem bardziej suchą, beznamiętna i bezemocjonalną książkę jak „Mapa i terytorium".
Da się o pustce życia w późnym zachodnioeuropejskkm kapitalizmie pisać inaczej. Houelbecq udowadniał to już wcześniej niejednokrotnie (patrz: jego debiut i „Cząstki elementarne"). Autor na końcu książki dziękuje Wikipedii. Może to klucz? Bo właśnie tak się czułem podczas czytania jego powieści- zupełnie tak, jakbym czytał rozwleczony do granic możliwości nudny artykuł z tejże szacownej strony. Może właśnie o to chodzi. Bezcelowe zarzucenie czytelnika ogromem informacji i nie doprowadzenie do czegoś naprawdę znaczącego. Cóż, myślę, że jeżeli czytelnik zaczyna się zastanawiać czy twoje dzieło to nie jest w istocie tylko żart, to zły znak.

Jeśli ocenę 5 by przyjąć za wartość wyjściową - w pewym sensie neutralną, to Mapie i Terytorium wystawiam ocenę 4. Od połowy książki, kiedy de facto zaczyna się wątek kryminalny, nie mogłem doczekać się jej końca. Może nie jest to do końca sprawiedliwe i nie jestem najlepszą osobą podejmującą się oceny tej powieści, bo faktem jest, że fanem twórczości o dużych znamionach gatunkowych nie jestem. Unikam takiej twórczości. Niemniej jednak, przeczytałem wszystkie powieści Houellebecqa i nie wypadało trochę nie zamknąć jego twórczości tą najmniej zachęcającą mnie z opisu książką.
Faktycznie jest to w jakimś sensie najgrzeczniejsza i zarazem najbardziej nijaka, bezpłciowa, nieemocjonująca historia jaką francuz napisał. Pomysł z wpleceniem własnej osoby, czy też osoby inspirowanej własną osobą, też lekko odrzuca - trąca to megalomanią. W zasadzie wszystko co jest w jakimś stopniu angażujące w tej powieści, zawrzeć by można na 150 stronach i wciąż byłoby tam miejsce na oddech.

„Pies jest czymś w rodzaju wiecznego dziecka, grzeczniejszego i bardziej łagodnego, które zatrzymało się w rozwoju w wieku przedszkolnym, ale jest to dziecko, które niemal na pewno przeżyjemy: pokochać psa to zgodzić się na kochanie istoty, która nieuchronnie zostanie nam odebrana (…)”

Po "Cząstkach elementarnych" byłam przekonana, że nie wrócę do Houellebecqa. Po "Mapie i terytorium" - niewątpliwie wrócę.

• Literatura francuska