Kapuściński. Wielkie biografie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielkie Biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Buchmann
biografia, kapuściński, życie

Seria Wielkie biografie prezentuje postaci , które na stałe zapisały się na kartach historii i których losy – zarówno prywatne, jak i zawodowe – warto poznać. Minęło niewiele czasu od odejścia Ryszarda Kapuścińskiego. Postać wybitnego reportera i pisarza budzi wielkie emocje. Książka pokazuje drogę życiową i karierę zawodową Ryszarda Kapuścińskiego, od kresowego Pińska, przez powojenną...

Minęło niewiele czasu od odejścia Ryszarda Kapuścińskiego. Postać wybitnego reportera i pisarza budzi wielkie emocje. Książka pokazuje drogę życiową i karierę zawodową Ryszarda Kapuścińskiego, od kresowego Pińska, przez powojenną Warszawę, pierwsze podróże zagraniczne, długie lata spędzone w Afryce i Ameryce, wyjazdy do republik ZSRR, aż po lata spędzone na pracy pisarskiej.
Ryszard Kapuściński, tłumacz kultur, pisarz dający głos ubogim i wykluczonym, był postacią fascynującą i wielowymiarową.

źródło opisu: http://www.buchmann.com.pl/

źródło okładki: http://www.buchmann.com.pl/

BetiFiore | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Spodziewałam się więcej po tej książce. Niestety, dopiero teraz przeczytałam kilka recenzji, z którymi w większości się zgadzam. To takie jakby "wypracowanie o Kapuścińskim, który wielkim pisarzem był". A gdyby miało się okazać, że nie był, to "patrz temat wypracowania". Poza tym zdarzyło mi się wypatrzyć niejeden błąd składniowy oraz nieodmienianie nazwiska naszego najsławniejszego na świecie reportera. Ja bardzo cenię Kapuścińskiego, przeczytałam kilka jego książek a chciałabym dużo więcej. Ta biografia pełna uogólnień i patetycznych uniesień wygląda jak lektura obowiązkowa dla uczniów gimnazjum. Polecałabym jednak najpierw sięgnąć po któreś z dzieł samego Kapuścińskiego.

violino | 2017-01-15
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2017
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Masakra. O ile na początku czytałam z zapałem, o tyle im dalej, tym bardziej miałam wrażenie, że ktoś pisał pracę magisterską i nie mógł dobrnąć do minimalnej wymaganej liczby stron.
Zwłaszcza irytowało nagminne powtarzanie tych samych informacji, faktów z życia reportera lub jego przekonań. I często miałam odczucie, że autorce brakuje już czasu lub chęci na dokończenie tego, co zaczęła, więc wciska na szybko zakończenia rozdziałów, żeby miały jakieś tam ręce i nogi. Efekt jest taki, że się powtarza albo nawiązuje do tematu bardzo ogólnie - schemat rodem z artykułu prasowego.
Zdecydowanie nie polecam.
Do szybkiego zapoznania się z sylwetką Kapuścińskiego wystarczy Wikipedia, która dostarczy wielu informacji, a nie będzie udawała dzieła literackiego. I mam wrażenie, że tam panuje większy porządek.

Leśna_czytelnia | 2013-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Reyka | 2015-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Czytnik, 2015
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Książka napisana w stylu "Kapuściński wielkim pisarzem i człowiekiem był", laurkowata, bez polotu, z ciągle powtarzającymi się frazami. W każdym rozdziale zachwyty nad wielkim pisarzem wielkich dzieł.
No cóż, oczekiwałam jednak czegoś innego.
Będę szukać pełniejszej, bardziej interesującej biografii Kapuścińskiego.

betondp | 2016-02-12

Wielki człowiek, nijaka biografia.

Monika | 2018-08-18
Przeczytana: 2017 rok