Przystanek Bieszczady. Bez cenzury

Wydawnictwo: Carpathia
9788362076529
Bieszczady, akcja Wisła
Meehoow

Andrzej Potocki: "W PRL-u cenzura nie dopuściłaby do ukazania się tej książki. Prędzej ja trafiłbym za kratki niż ona na półki księgarskie. A jednak 'Przystanek Bieszczady' w moim życiu, pomimo tych wszystkich absurdów, o które się otarłem, uważam za szczęśliwe zrządzenie losu. Dzięki niemu mój upadek stał się początkiem wznoszenia. Kiedy popatrzyłem na to wszystko z góry, dostrzegłem, ile głupoty, cynizmu, a nawet podłości może być w ludzkim działaniu. I zobaczyłem też bezmiar moich grzechów, z których największym jest pycha".

Wydanie III - znacznie poszerzone.

źródło opisu: Wydawnictwo Carpathia, 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie

geokuba | 2016-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2016

Troszkę czegoś innego się spodziewałem. Myślałem, że więcej będzie o samych Bieszczadach, natomiast połowa książki to wspomnienia autora z młodości w PRL-u. Ale nie szkodzi. Potocki operuje takim językiem, że aż chce się czytać, a że dodatkowo ma nietuzinkową osobowość, więc jego wspomnienia nie są nudne.
To co dotyczy samych Bieszczadów też jest ciekawe. Reportaże są bardzo zróżnicowane tematycznie. Opowiadają m. in. historię życia mieszkańca jednej z wsi, opisują działania UPA i niechlubne działania Wojska Polskiego w jej zwalczaniu. Są tu też reportaże o bieszczadzkich szlakach Karola Wojtyły, solińskiej „plaży nieboszczyków", czy też historie wyburzonych cerkwi.
Mimo, iż książka jest tematycznie bardzo zróżnicowana, to czytałem ją z zainteresowaniem.

Meehoow | 2012-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2012

Drugie wydanie "Przystanku", które wpadło w moje ręce, nosi podtytuł "Bez cenzury". Nie miałem, co prawda, do czynienia z tym pierwszym z 2008 roku ("Bez litości"), ale zachodzę w głowę, jaka cenzura mogła wówczas w nie zaingerować (?). Chyba, że to czysty "chłyt małketnigowy"... Andrzej Potocki ma swój punkt widzenia, dlatego trudno zgodzić się z tezą z przedmowy Katarzyny Potockiej, iż jest to spojrzenie wolne od subiektywnych ocen. Pytanie brzmi, jak ich uniknąć (albo: po co?), gdy chodzi przykładowo o burzenie cerkwi, zbrodnie UPA czy wątpliwe ekshumacje z cmentarzy, które znalazły się pod wodami Zalewu Solińskiego... Właśnie dzięki temu, że nie są to beznamiętne relacje, ta książka ma swój koloryt, przy okazji przemycając wiele ciekawostek o tym rejonie i jego ludziach. Są to historie i tragiczne i zabawne, i pospolite i wyjątkowe, i sięgające dawnych czasów i współczesne, jak chociażby katastrofa śmigłowca ekipy programu "997" (tak, tak, był kiedyś taki program Michała...

Eszka | 2013-12-15
Przeczytana: październik 2012

Zakupiona na miejscu, w Bieszczadach. Wydanie bez cenzury. Pozwala szerzej spojrzeć na ten region Polski. Dobrze napisane reportaże sprawiają, że czuję się jakby niewidzialnym towarzyszem dziennikarza.

Damian Zabawski | 2012-10-24

Autor nie ma dla nas litości. Bawi i smuci. Ta książka jest po trosze literaturą faktu i trochę poezją. Jest również wielkim hołdem złozonym Bieszczadom i ludziom w nich mieszkającym.

DurgaRE | 2011-05-08
Na półkach: Przeczytane, Inne

troche to wszystko podkoloryzowane, ale w dobrym stylu. Polecam do czytania podczas pobytu w Bieszczadach, smakuje wtedy wysmienicie.

przemas | 2010-07-08

Świetna książka, świetny język. Od humorystycznych historii do tragedii wysiedlanych...

Andrzej Pacholak | 2015-12-25
Przeczytana: sierpień 2015