Monidło. Życie po Kato-tacie

Wydawnictwo: Czarna Owca
978-83-7554-210-3
literatura faktu
RichMoisture

Dramatyczna opowieść kobiety molestowanej w dzieciństwie. "Monidło" to dalszy ciąg autentycznych wspomnień autorki przedstawionych w książce "Kato-tata. Nie-pamiętnik". Jak wpłynęło molestowanie małej dziewczynki przez ojca i horror, jaki przeżyła w rodzinnym domu na jej dorosłe życie? Ile upokorzeń i złego traktowania od męża, teściów, rodziców i innych musiała jeszcze doznać? Historia...

Dramatyczna opowieść kobiety molestowanej w dzieciństwie.
"Monidło" to dalszy ciąg autentycznych wspomnień autorki przedstawionych w książce "Kato-tata. Nie-pamiętnik". Jak wpłynęło molestowanie małej dziewczynki przez ojca i horror, jaki przeżyła w rodzinnym domu na jej dorosłe życie? Ile upokorzeń i złego traktowania od męża, teściów, rodziców i innych musiała jeszcze doznać? Historia mrocznego dzieciństwa się powtórzyła, gdyż jak twierdzi Halszka: Ofiara jest zawsze ta sama, tylko kaci się zmieniają.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

„Monidło. Życie po Kato-tacie” przedstawia dalsze losy Halszki Opfer. Początek tej autobiografii to przypomnienie tego, co wydarzyło się w okresie dzieciństwa Halszki, według mnie kompletnie niepotrzebne. Ale chyba tylko do tego mogę się przyczepić. Dalsza część książki, to już dorosłe życie autorki, które nadal wstrząsa, szokuje, a nawet paraliżuje czytelnika, bowiem wypełnione jest dalszymi, koszmarnymi zdarzeniami. Nie chcę oceniać postępowania i zachowania bohaterki, które przyznam chwilami potwornie mnie irytowało. Halszka Opfer w wieku dziecięcym została bardzo zraniona, przecież była molestowana seksualnie przez ojca, odtrącona przez matkę, wyśmiewana przez rówieśników, dręczona i wielokrotnie poniżana, jej dzieciństwo to prawdziwa gehenna. Dlatego wszystko, przez co przeszła w okresie dorastania, odbiło się ogromnym piętnem na dalszym losie dziewczyny i stąd pewnie jej irracjonalne zachowanie oraz nieprawdopodobna naiwność. Człowiek, który nie doświadczył tak wielkiej...

Booka | 2014-04-06
Na półkach: 2014 ◄, Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Niedługo po przeczytaniu "Kato-taty" zabrałam się za dalszy ciąg losów Halszki.

Tutaj autorka opisuje swoje życie w małżeństwie, opiekę nad dziećmi, relacje z apodyktyczną teściową, poglądy na temat religii katolickiej.
Jak przebiegało dalsze życie pani Opfer oraz czy zdobyła się na odwagę by spotkać się po latach z przyjaciółką Tamarą? O tym i o wielu innych sytuacjach można dowiedzieć się właśnie z "Monidła (...)."

Książkę tą czyta się równie szybko jak "Kato-tatę". Jest utrzymana w podobnym, nieraz szokującym, klimacie.
Szybko, pod warunkiem, że czytelnicy, którzy są już po lekturze pierwszej części przebrną przez pierwsze pięćdziesiąt kilka stron. Dlaczego? Otóż autorka przez te pierwsze rozdziały zamiast pisać o dalszych losach przywołuje sporo faktów opisanych już w "kato-tacie". Większość z tych fragmentów jest przytoczona "toczka w toczkę". Dlatego nie mogłam się oprzeć wrażeniu pt.: "ale to już było".
I kiedy już miałam zacząć omijać te fragmenty, zauważyłam, że jednak...

awiola | 2012-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2012

„Ofiara jest zawsze ta sama, tylko kaci się zmieniają”

Po drastycznych wspomnieniach opisanych na łamach książki „Kato-Tato. Nie-pamiętnik”, Halszka Opfer wydała drugą część opisującą jej życie jako dorosłej osoby. Pytanie tylko, czy rzeczywiście taką osobą się rzeczywiście stała.

Autorka w wieku 21 lat wychodzi za mąż za Adama. Rodzi córeczkę. Młodzi na początku małżeństwa mieszkają u rodziców męża. Odejście z patologicznego domu i zamieszkanie u innej rodziny w jej przypadku wcale nie oznacza lepszego życia. Adam bowiem okazuje się pod wieloma względami podobny do ojca Halszki. Tak zaczyna się koleje piekło maltretowania fizycznego i psychicznego bohaterki.

Drugi mąż Halszki, Bronek jest jeszcze jej gorszym wyborem życiowym. Alkoholik i niezrównoważony tyran. Bohaterka po raz kolejny musi uciekać przed skutkami własnych decyzji.

Trudno nie odnieść wrażenia, że autorka była bardzo naiwna w swoich wyborach. Na pewno wpływ na to miały jej traumatyczne przeżycia w domu rodzinnym....

Ewa-Książkówka | 2011-05-13
Przeczytana: 13 maja 2011

„Monidło - rodzaj realistycznego obrazu, portretu namalowanego najczęściej na podstawie zdjęcia ślubnego. Charakterystyczną cechą tego zazwyczaj czarno-białego obrazu były podkolorowania - na czerwono usta, i lazurowo-niebieskie oczy. Inne detale były retuszowane.”*
Innymi słowy to taki podrasowany obraz, którego sztuczność i fałsz widzą wszyscy wokół wierząc w jego autentyczność. Tylko osoby, które są tematem tej pseudo sztuki oraz ich najbliżsi wiedzą co tak naprawdę kryje się pod retuszem.

Bezbłędnie dobrano to słowo przy wyborze tytułu kolejnej książki Halszki Opfer bowiem to jak przyszło jej żyć i z kim ten byt dzielić można określić mianem jednej, wielkiej hipokryzji i zakłamania.
Autorka po raz kolejny przy pomocy słowa pisanego mierzy się ze swoją przeszłością, ze swoim życiem i swoim postępowaniem. Znów przywołuje demony nie tak znów odległych lat i wcale nie robi tego dla sławy jak to jej zarzucono pewnego razu…
„Monidło. Życie po Kato-tacie” to zbiór krótkich,...

ZARAZA | 2013-05-25
Przeczytana: maj 2013

"Monidło. Życie po Kato-tacie" to opowieść o dorosłej już Halszce Opfer, która była w dzieciństwie gwałcona przez własnego ojca. Poznajemy jej wybory oraz to, jak próbowała uporać się z własnym dzieciństwem. Czytając "Kato-tatę" nie mogłam winić Halszki o to, co ją spotkało, dlaczego się nie broniła. Była tylko dzieckiem. Jako już dorosła kobieta dokonywała własnych samodzielnych wyborów, których nie mogłam zrozumieć- była naiwna, biorąc pod uwagę to, co przeszła. Ale czy za to można ją winić? Również i ja podejmowałam złe decyzje w życiu, które były znamienne w skutkach, jak każdy człowiek, bo dopiero uczę się życia. Jestem smutna z powodu tego, że po takim dzieciństwie Halszkę spotkały dalsze cierpienia, ale cieszę się z tego, że (jak wynika z końca książki) postanowiła wziąć swoje życie we własne ręce.

książek: 1984
Morenka | 2014-04-13

Z ogromną przykrością czytałam tą książkę.

MariennLene | 2013-02-21

Mam mieszane uczucia.

Żałuję, że było mi dane trafić najpierw na drugą część opowieść Halszki. Dlaczego? Bo teraz już pewnie nie przeczytałabym pierwszej części. I wcale nie dlatego, że ta druga była nieprzystępna, a z uwagi na (przypuszczam) podobne wątki traktujące o dzieciństwie. Czuję, że nie dowiedziałabym się niczego nowego.

Wydawałoby się nieestetycznie pisana historia, bo złożona z krótkich rozdzialików, a te z kolejnych cząstek, okazała się być w tym sensie strzałem w dziesiątkę. Historie nie sprzyjały nudzie, ale czasami ich tytuły nie koniecznie zgadzały się z treścią.

Towarzyszyły mi przeróżne uczucia podczas czytania. Na początku ciekawość (co dalej, co jeszcze?), potem złość (jak on tak mógł?), dalej współczucie (oj Ty, biedna...), aż po niezrozumienie (ale jak mogłaś być tak naiwna i wierzyć w zmianę?) oraz obojętność (mam wrażenie, że chciałaś być ofiarą, bo zależało Ci na zwróceniu uwagi... i teraz miałabym Ci współczuć?).

Czy jestem zatem nieczuła? To były...

Discordia | 2011-10-26
Na półkach: Przeczytane, 2011, Biografie
Przeczytana: 26 października 2011

Kolejna część zwierzeń Halszki. Autorka ukazuje nam swoje losy, równie traumatycznie i wzruszające jak poprzednia.
Sama nie wiem jak mam traktować zapisane na kartkach wspomnienia. Z jednej strony jest mi jej strasznie szkoda. Staram się zrozumieć jej ból i smutek, lecz z drugiej nie rozumiem czemu wychodząc z jednego bagna wpakowała się za raz w kolejne, jeszcze gorsze. Jedyne co wiem to to, że książka powinna stać się obowiązkować lekturą szkolną, aby dzieci od małego dostrzegały zło i miały odwagę publicznie o nim mówić.
Takie tematy jak wykorzystywanie seksualne dzieci i przemoc domowa powinny przestać być tematami tabu. Należy mówić o nich jak najwięcej a sprawców karać surowiej niż obecnie jest to przyjęte.

JASKIERKA57 | 2013-02-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 02 lutego 2013

Życiowy koszmar bohaterki tej historii można zrozumieć patrząc na jej dzieciństwo- dziecko, mała ofiara dorosłych ludzi, nie potrafiące się bronić...lecz nie mogę pojąć jej błędów w życiu dorosłym...jeśli córka przyszłego drugiego męża mówiła, że ojciec zgotował koszmar jej i rodzeństwu oraz matce i, że jest alkoholikiem... to po co ona się z nim wiązała?Po to by zobaczyć broń przy swojej głowie i znosić pijackie wrzaski?
Wiele osób, przeżywających koszmar w dzieciństwie nie dąży do tego, aby w ogóle zakłożyć rodziny... uciekają i spędzają życie samotnie, bo wiedzą, że nie będą do tego tak na prawdę zdolne.
Nie rozumiem, też ponownego zawarcia związku małżeńskiego z pierwszym mężem ( po rozwodzie z drugim mężem),częste odwiedzanie ojca- kata w domu rodzinnym i pozwolenie na to, aby próbował krzywdzić jej córkę, a jego wnuczkę - to istne kuriozum.Co to za ślepota emocjonalna?... - bo przecież, jak poparzysz się wrzątkiem, to następnym razem uważasz, aby do tego nie dopuścić...

Pucka69 | 2013-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Pierwszej książki Halszki Opfer nie czytałam - zaczęłam od drugiej, w dodatku przez przypadek. Książka doskonała. W celach edukacyjnych powinna ją przeczytać każda nauczycielka i każda matka. Książka przejmująca. We mnie wywołała niezrozumienie i sprzeciw wobec tego, co przydarzyło i przydarza się autorce.