Formy zapomnienia

Tłumaczenie: Anna Turczyn
Książka jest przypisana do serii/cyklu "-". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
5 (9 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Formes de l'oubli
978-83-242-0902-6
antropologia
filozofia i etyka

Francuski antropolog Marc Augé jest znaczącą postacią współczesnej humanistyki. Jego esej o zapomnieniu nie pretenduje do próby wyjaśnienia, czym jest pamięć ludzka, i nie sięga do rozległych rozważań na ten temat w literaturze przedmiotu. Jest raczej wyprawą etnologa na obszar jego własnego doświadczenia, szczególnie bogatego w różnorodne przeżycia świata. To relacja francuskiego człowieka miasta, który jako badacz poznaje wieś afrykańską, lecz mimo przeżytej fascynacji nie zostaje tam, lecz wraca do wielkiej europejskiej metropolii. Przemyślenia wynikłe z tego powrotu i to, co dostrzegł po latach przeżytych w Afryce, rozszerzają się na cały ponowoczesny rozwinięty świat i pozwalają świeżym okiem dostrzegać dokonujące się zmiany i klasyfikować wyłaniające się formy.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/151436

źródło okładki: www.merlin.pl

Calmin | 2013-06-21
Przeczytana: 2013 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przedmiotem niniejszej recenzji jest książka Formy Zapomnienia autorstwa Marca Auge wydana w 2001 roku w Krakowie nakładem wydawnictwa UNIVERSITAS, w tłumaczeniu Anny Turczyn.
Autor urodził się w 1935 w Poitiers, jest francuskim antropologiem. Posiada tytuł profesora, w latach 1985 – 1995 kierował prestiżową L’ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, obecnie pracuje w tej instytucji jako kierownik badań. Jest autorem licznych książek z czego na język polski zostały przełożone jedynie te najważniejsze: Recenzowane Formy Zapomnienia, Duch Pogaństwa wyd. PWN w 2010 roku oraz Nie Miejsca: Wprowadzenie do antropologii hipernowoczesności wyd. Volumen w 2010 roku. Początkowo zajmował się badaniem ludów afrykańskich, głównie ludu Alladianu zamieszkującego Wybrzeże Kości Słoniowej. Z czasem jego zainteresowania badawcze skierowały się w stronę metodologii w badaniach etnologicznych oraz antropologii współczesnego miasta.
Ambicją tej książki nie jest wyjaśnienie jakiegoś konkretnego...

aha | 2016-11-13
Na półkach: Pamięć, 2016, Przeczytane