Dziesięć (możliwych) przyczyn smutku myśli

Tłumaczenie: Wojciech Kubiński
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Dix raisons (possibles) à la tristesse de pensé
978-83-7453-841-1
Steiner, esej, proza
filozofia i etyka

Rodząc się, zostajemy naznaczeni stygmatem smutku. W pojęciu tym najpewniej zawiera się "szum tła" - biblijnej narracji, związków przyczynowych między zdobyciem zakazanej wiedzy, umiejętności analitycznego różnicowania a wygnaniem rodzaju ludzkiego z niewinnej szczęśliwości. Przejście - wszak udane - między homo a homo sapiens rozdzieliła zasłona smutku (tristitia). Myśl niesie z sobą dziedzictwo winy.

rubens | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015