Problem człowieka

83-01-11252-2
antropologia, filozofia, historia
filozofia i etyka
Hanna

"Problem człowieka" to studium przedstawiające najwybitniejsze koncepcje antropologiczne nowożytnych myślicieli. Biorąc za podstawę sformułowane przez Kanta podstawowe pytanie antropologii, "czym jest człowiek?", Buber rozważa odpowiedzi na nie, jakie pojawiły się w dziejach myśli europejskiej. Materiał historyczny obejmuje koncepcje od Arystotelesa do Nietzschego. Część systematyczna natomiast dokładnie omawia przyczyny obecnego kryzysu antropologii oraz przedstawia wnikliwie koncepcje Heideggera i Schelera.

Ten krótki traktat nie jest w żadnym wypadku przedstawieniem stanowiska Bubera, jednak jest bardzo dobrym wprowadzeniem w podstawy filozofii dialogu i zrozumienia potrzeb spojrzenia na człowieka z punktu widzenia relacji Ja-Ty.

jatymyoni | 2014-02-21
Przeczytana: luty 2014

Jest to historia antropologi filizoficznej,stara się odpowiedzieć na pytanie Kanta: "Czym jest człowiek?" Pokazuje jak na to pytanie odpowiadali Arystoteles, Kant, Hegel, Marks, Feuerbach, Nietzsche, Sheler,Heidegger i on sam. Omawia zagubienie człowieka w świecie.Odpowiada na to, że fundamentalnym faktem ludzkiej egzystencji jest człowiek z człowiekiem i stwarza kategorię Pomiędzy, tam gdzie człowik spotyka się z człowiekim. Jest to filozofia dialogu.

Giuseppe | 2015-11-16
Na półkach: 2016, Przeczytane