Filozofia jako polityka kulturalna

Tłumaczenie: Bogdan Baran
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nowy sympozjon". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Philosophy as Cultural Politics
9788307032009
filozofia i etyka
kml

Richard Rorty (1931–2007), jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofów amerykańskich, profesor na uniwersytetach: Princeton, Wirginii i Stanforda, należał do pośredników między filozofią „analityczną” a „kontynentalną”. Wraz z upływem czasu jego zainteresowania stawały się coraz bardziej „kontynentalne” i łączyły amerykański pragmatyzm z filozofią europejską. Prezentowana książka, ostatnia praca Rorty’ego opublikowana za jego życia, stanowi niejako rozliczenie z tą tendencją. Autor mówi o filozofii za pomocą specyficznego pojęcia „polityki kulturalnej”. Jego zdaniem język nie „odzwierciedla” rzeczywistości, lecz jest „praktyką społeczną”, kwestie filozoficzne należy rozpatrywać od strony odpowiedniej polityki. Szeroka perspektywa sprawia, że Rorty podejmuje kwestie moralne, frapująco ilustrując je zdarzeniami politycznymi z ostatniego półwiecza. Interesujący jest też opis zmian roli filozofii odpowiednio do jej, zdaniem Rorty’ego, charakteru „gatunku przejściowego”.

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/nowa/?ID=ksiazka&ID2=311

źródło okładki: Czytelnik 2009

kajdan | 2012-11-19
Na półkach: Studia kulturowe
Przeczytana: 20 lutego 2013

Warto przeczytać, żeby w elegancko skrojonej i nieco „ekonomicznej” formie dowiedzieć się, o co chodzi Rorty'emu.

jestemlisek | 2016-07-02
Waki | 2015-10-29