historia
Dorota_1988

"Ani triumf, ani zgon" to książka o burzliwych dniach powstania listopadowego w Warszawie. Wykorzystując liczne pamiętniki i wspomnienia oraz artykuły ówczesnej prasy Stanisław Szenic kreśli szeroką, wieloplanową panoramę wydarzeń, ukazuje z całą ostrością niezwykłą złożoność postaw i losów ludzkich oraz zdumiewające paradoksy sytuacji społeczno-politycznej roku 1830 i 1831. Szczególnie plastycznie przedstawiona została patriotyczna postawa i bohaterstwo ludu Warszawy oraz rola przedstawicieli ówczesnej elity władzy, w ogromnej swej większości chwiejnych, nie wierzących w zwycięstwo, a często wcale go nie pragnących, kierujących się w swej działalności osobistymi ambicjami, animozjami i interesami. Dramat pól bitewnych współgra tu z dramatyzmem gabinetów ministerialnych, sali sejmowej, prywatnych mieszkań i warszawskiej ulicy. Wspaniała galeria warszawiaków sprzed stu pięćdziesięciu lat, którzy z kart książki przemawiają często do dzisiejszego czytelnika tymi samymi słowami, jakie wtedy napisali, i opowiadają mu o swych obserwacjach i czynach. Stanowi to dodatkowy walor książki Szenica, nie tylko wzbogacającej naszą wiedzę o tamtej epoce mnóstwem niezwykle istotnych szczegółów, lecz również zmuszającej do przemyśleń i refleksji.

Narcyz | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015