Gears of War: Pola Aspho

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Gears of War Aspho Fields 1
978-83-7574-532-0
Casthaluth

Nie ma już rodzin, o które można się troszczyć. Nie ma technologii, którą trzeba zdobyć. Nie ma przeciwnika, z którym można pertraktować. Można tylko przeżyć lub zginąć. 14 lat od dnia, w którym na powierzchnię Sery wydostała się szarańcza, są ostatnią nadzieją ludzkości zdziesiątkowanej atakiem. Jedyną barierą odgradzającą ocalonych od ostatecznej zagłady. Gearzy. Wojskowa elita. Znają...

Gearzy. Wojskowa elita.

Znają tylko walkę. Mają tylko siebie: Tych, którzy bronią im pleców i tych, którzy zabiorą ich ciała z pola bitwy.

Ale wydaje się, że desperacka walka dobiega końca. Czy Gearzy będą mogli zdjąć zbroje i odłożyć broń? A może los właśnie postawił ich przed kolejnym wyzwaniem? Muszą zrobić wszystko, aby przetrwać. Muszą zrozumieć, co zrobić, aby ocalić swój świat.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2011

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl

DonSzabla | 2012-02-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012, Posiadam
Przeczytana: 18 lutego 2012

Książka Karen Traviss to opowieść o przyjaźni, oddaniu i poświęceniu. Prawdziwie męska literatura. Cała historia jest dobrze opowiedziana i strasznie wciąga (szczególnie rozdziały poświęcone operacji "Niwelator"). Czyta się bardzo szybko i przyjemnie.
Dla fanów serii gier komputerowych jest to uzupełnienie fabuły pierwszej części. Opowiada o dzieciństwie i początkach w armii Marcusa Fenixa i braci Santiago. Ukończyłem pierwszą część gry więc jestem szczególnie zadowolony z tego że mogłem uzupełnić historię o kilka bardzo ważnych wątków które mnie strasznie nurtowały.
Dla fanów serii pozycja obowiązkowa natomiast dla miłośników dobrej fantastyki książka godna polecenia.

Fuzja | 2012-07-02

www.czytajzfantazja.blogspot.com

Karen Traviss to była korespondentka wojenna, dziennikarka oraz autorka kilkunastu powieści, mniej lub bardziej oscylujących w tematyce wojennej. Nic więc dziwnego, że pokusiła się także o stworzenie książek opartych na znanej grze o wdzięcznym tytule „Gears of War”. „Pola Aspho” to prequel wcześniej wspomnianej. Wielu fanów gier komputerowych unika zatapiania się w świat swej ulubionej gry, przedstawiony w formie literackiej. Po pierwsze zdają sobie sprawę z tego, że stworzenie lektur dotyczących uniwersum z gry, to zazwyczaj bazowanie na sukcesie tejże. Po drugie adaptacje te nie są tak udane, jak pierwowzory. Jednak w tym przypadku, warto przymknąć oko na swoje uprzedzenia.

Teraźniejszość: 14 lat po „Dniu Wyjścia” ludność planety Sera wciąż stara się odeprzeć ataki dziesiątkującej ją Szarańczy. Po użyciu bomby lightmasowej wydaje się, że nasza cywilizacja zaczęła wreszcie wygrywać z rządną krwi Hordą. Jej jednostki pokazują się coraz rzadziej i...

nasir | 2011-08-09

Jako fan gry podszedłem do książki z pewną rezerwą gdyż jak do tej pory literatura bazująca na grach komputerowych zwyczajnie mi nie podchodziła np Sacred czy Dragon Age czy Assasin's Creed.

Jakież było moje zaskoczenie gdy pochłonąłem książkę w 2 dni. Autorka koncentrując się na kreśleniu sylwetki głównych bohaterów nie zapomniała o dynamicznych opisach akcji. Podobała mi się również narracja prowadzona 2 torowo opisująca bieżące wydarzenia oraz retrospekcje poszczególnych postaci. Charaktery są bardzo wyraziste, mają swoje przemyślenia często zastanawiają się nad swoim istnieniem nad bezsensem rozlewu krwi , przyszłością i jednocześnie nie są wolni od słabości.

Podsumowując polecam każdemu fanowi gry oraz osobom nie mającym do tej pory styczności z grą ale lubiących dobrą fantastykę. Ja osobiście zamierzam znowu powrócić na planetę Sera i walczyć ramię w ramię z Domem , Cole'm i Bairdem i Feniksem...

Cross | 2015-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Często czytelnikom nasuwa się pytanie, czy jeśli nie grało się w jakąś grę to można czerpać pełną radość z książki jej poświęconej. W przypadku Gears of War, na szczęście znajomość komputerowej przygody nie jest wymagana i mówię to jako doświadczony czytelnik ze sporą dozą wyobraźni. A w grę nie grałem.

Książka Karen Traviss jest pierwszą częścią z całego cyklu, na który składa się pięć tomów (w Polsce wydano na dzień dzisiejszy jedynie trzy). Jeżeli miałbym być szczery, to o ile gra komputerowa nie jest wymagana do zaznajomienia się ze światem Gearów, o tyle pierwsza część zostawia mnóstwo niedopowiedzeń i skłamałbym pisząc, że spokojnie możemy zaliczyć "Pola Ashpo" do jednostrzałówek.

"Pola Aspho" to książka przygodowa osadzona w klimacie wojennym, jednak chociaż walka jest tu na pierwszym miejscu, autorka równie dużo miejsca poświęca relacjom międzyludzkim. "Dla wojskowych liczą się przede wszystkim inni ludzie". To zdanie chyba najbardziej oddaje przesłanie całej...

aven91 | 2014-09-21

Ciekawa historia, szczególnie powinna zainteresować tych, którzy chcą poznać nieco więcej szczegółów odnośnie głównych bohaterów uniwersum - Marcusa i Doma

Paweł Gryniewicz | 2014-04-23

Dobra książka, aczkolwiek bez rewelacji. Trochę męczyło mnie przesiąknięcie klimatem bohaterskich Gear'ów. Zdecydowanie dla fanów serii.

Łukasz | 2011-12-26

Gears of War + czerwone logo nie do pomylenia. Książka od razu zwróciła na siebie moją uwagę. Oczywiście kupiłem ją. Bardziej jednak cieszyłem się z nabytku jako bibliofil niż fan gry. Książka o grze? Jakoś mi się takie rzeczy z wątpliwą reputacją kojarzą, więc podszedłem do tego ograniczoną odpowiedzialnością.
Według ogólnogearowskiej fabuły, wydarzenia tu opisane powinny leżeć na osi czasu pomiędzy pomiędzy częścią I a częścią II gry. Chociaż duża część książki (pod postacią wspomnień żyjących jeszcze bohaterów, których jest bardzo wiele i które mi czytało się najprzyjemniej) opowiada o tym co działo się jeszcze wiele lat przed "dniem E". Kto nie grał w grę zapyta pewnie: "co to jest dzień E?". Nie będę o tym teraz opowiadał, ale niestety muszę stwierdzić, że bez zagrania chociażby w Gears of War I (osobiście radzę nawet "przejść" wpierw w całą trylogię GoW), nie polecam zabierania się za "Pola Aspho" gdyż trudno będzie się odnaleźć w tematyce. Przez to też nachodziły mnie...

King IFauBe | 2016-11-04

Świetna książka głównej scenarzystki III części kultowej gry Gears Of War. Zapach ołowiu czuć niemal na każdej stronie, ale jeżeli któraś z Was drogie Panie myśli, że to typowo męska lektura - mylicie się! Naprawdę bardzo trudno mnie wzruszyć, nie płakałem po urodzeniu, ani jak Leo DiCaprio tonął w Titanicu, ale przy tej książce pomyślałem "cholera, tu mógłbym zapłakać". Polecam!

moolat91 | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Dramat. Jedyna ksiazka, ktora nie ukonczylem. Gralem w GoW ale ksiazka jest dla mnie nie do przelkniecia. 1/10

MrLPG | 2014-10-22

Fajnie napisana, dla fana gry pozycja obowiązkowa.