Węgierski magnat

83-06-01200-3
Węgry, szlachta
historyczna
Jeanpaul

Powieść powstała w latach 1853-1854. Ukazuje ona społeczeństwo węgierskie w pierwszym ćwierćwieczu XIX stulecia, łącząc realizm w ujęciu postaci i środowiska z anegdotą historyczną i niezwykle urozmaiconą, barwną fabułą.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: świstak.pl

Hipis | 2015-09-20
Przeczytana: 20 września 2015

Świetna książka!
Niby jest w zupełnie nie moim stylu- nie czytam obyczajówek ani romansów, ale urzeka mnie zabawny, krytyczny styl autora, oraz czas, w którym powieść się dzieje.
Sprawa węgierska tamtego czasu wydaje się być bardzo podobna do polskiej-te same problemy, te same zarzuty wobec społeczeństwa... A przy okazji świetny opis różnych mód, zwyczajów i sposobu zachowania się tamtejszej artstokracji. Dla mnie- takiego obyczajowego historyka- prawdziwa gratka.
Miejscami przezabawna (jak choćby w momencie bitwy na cebulę), miejscami bardzo wzruszająca i chwytająca za serce. Długa i ma wiele wątków, ale wszytkie zgrabnie się ze sobą splatają i konczą w ostatnim rozdziale.
Nie żałuję, że przeczytałam ją po raz drugi, i gorąco polecam miłośnikom historii "od kuchni" oraz tym, którzy po prostu lubią dobre, zabawne obyczajówki.
Oraz Węgry- jak tu nie kochać ich języka i pokręconych nazwisk!

Ewelina | 2016-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2016