Węgierski magnat

1986-01-01
1986-01-01
8306012003
Camilla Mondral
Węgry szlachta literatura węgierska powieść historyczna

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Była ona bowiem (pomimo pewnej archaiczności stylu) nie najgorsza, ale z drugiej strony miejscami okazała się tak naiwna, że aż strach! Najzabawniejsze, a zarazem świadczące o nieznajomości kobiecej natury, okazały się opisy dotyczące stanu emocjonalnego kobiet. Według autora kobiety zdolne są głównie do miłości romantycznej i do popadania w miłosne odrętwienia, co czyni z nich istoty eteryczne, niemal nie z tego świata.
To mi z pewnością przeszkadzało.
Ale, żeby oddać sprawiedliwość bohaterowi, pojawia się tam kilka dobrze zarysowanych charakterów, co czyniło lekturę niewątpliwie ciekawą. No i oczywiście plus za interesujące zarysowanie tła historycznego.
Ogółem 6/10.

1960

Autor ukazując społeczeństwo węgierskie pierwszej połowy XIX wieku, a więc czasy jemu współczesne, skupił się szczególnie na ocenie magnaterii i szlachty. Bo w niej to widziano siłę i inteligencję narodu, jak sam pisze w posłowiu.
Wystawia jej jednak złą ocenę. Życie ponad stan, tryb hulaszczy i bezwartościowy większości z nich, spędzanie czasu na polowaniach i balach.
Młodzież szlachecka spędza czas na zakładach, intrygach, pojedynkach i awanturach. Uwodzenie kobiet i przepuszczanie rodowego majątku zagranicą to wręcz obowiązek.
Mimo wszystko znajdują się jednostki, które cenią patriotyzm i chęć naprawy życia biedoty, która była tutaj wyjątkowo niewykształcona i uboga. Wzrasta świadomość narodowa, w dobrobycie ludu zaczyna się dostrzegać przyszłość kraju.
Na tle realiów obyczajowych, bardzo zgrabnie i ciekawie Autor prowadzi intrygę romansową i konflikt między magnatem a jego bratankiem. A znaczącą rolę odegra trumna ! Wielki magnat przechodzi przemianę duchową. Powieść kończy się tragicznie , a mimo wszystko napawa nadzieją na przyszłość.
W książce znajdziemy dużo humoru i fantazji, akcja żywa i barwna, bohaterowie wyjątkowo wyraziści. I chociaż mamy tu również zbyt długie epizody, zwłaszcza na początku, z całą pewnością jest to bardzo dobra pozycja.

Ta książka szczerze mnie zaskoczyła, gdyż okazała się... dobra. To nie tak, że po węgierskiej literaturze spodziewam się "specyficzności" (ekhem, ekhem, tak właśnie jest),jednak nie oczekiwałam, że lektura ta mi się spodoba. Ciekawa fabuła, dobrze zbudowane postacie oraz interesujące realia (Węgry XIX w.) złożyły się razem na przyjemny klasyk. Jeśli ktoś jest zainteresowany dobrą powieścią z całkiem przyjemnym humorem oraz oryginalnym tłem kulturowym to polecam serdecznie :).

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Świetna książka!
Niby jest w zupełnie nie moim stylu- nie czytam obyczajówek ani romansów, ale urzeka mnie zabawny, krytyczny styl autora, oraz czas, w którym powieść się dzieje.
Sprawa węgierska tamtego czasu wydaje się być bardzo podobna do polskiej-te same problemy, te same zarzuty wobec społeczeństwa... A przy okazji świetny opis różnych mód, zwyczajów i sposobu zachowania się tamtejszej artstokracji. Dla mnie- takiego obyczajowego historyka- prawdziwa gratka.
Miejscami przezabawna (jak choćby w momencie bitwy na cebulę),miejscami bardzo wzruszająca i chwytająca za serce. Długa i ma wiele wątków, ale wszytkie zgrabnie się ze sobą splatają i konczą w ostatnim rozdziale.
Nie żałuję, że przeczytałam ją po raz drugi, i gorąco polecam miłośnikom historii "od kuchni" oraz tym, którzy po prostu lubią dobre, zabawne obyczajówki.
Oraz Węgry- jak tu nie kochać ich języka i pokręconych nazwisk!

Świetna książka!

• Węgry
  • Literatura węgierska
  • Literatura węgierska i o Węgrzech
  • Madziary
  • Do przeczytania - Europa Wschodnia (Białoruś, Bułgaria, Czechy, Mołdawia, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Węgry)