Węgierski magnat

Egy Magyar Nábob
8306012003
Węgry, szlachta
Jeanpaul

Powieść powstała w latach 1853-1854. Ukazuje ona społeczeństwo węgierskie w pierwszym ćwierćwieczu XIX stulecia, łącząc realizm w ujęciu postaci i środowiska z anegdotą historyczną i niezwykle urozmaiconą, barwną fabułą.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl/

Patsy | 2018-07-08
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Ta książka szczerze mnie zaskoczyła, gdyż okazała się... dobra. To nie tak, że po węgierskiej literaturze spodziewam się "specyficzności" (ekhem, ekhem, tak właśnie jest), jednak nie oczekiwałam, że lektura ta mi się spodoba. Ciekawa fabuła, dobrze zbudowane postacie oraz interesujące realia (Węgry XIX w.) złożyły się razem na przyjemny klasyk. Jeśli ktoś jest zainteresowany dobrą powieścią z całkiem przyjemnym humorem oraz oryginalnym tłem kulturowym to polecam serdecznie :).

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Hipis | 2015-09-20
Przeczytana: 20 września 2015

Świetna książka!
Niby jest w zupełnie nie moim stylu- nie czytam obyczajówek ani romansów, ale urzeka mnie zabawny, krytyczny styl autora, oraz czas, w którym powieść się dzieje.
Sprawa węgierska tamtego czasu wydaje się być bardzo podobna do polskiej-te same problemy, te same zarzuty wobec społeczeństwa... A przy okazji świetny opis różnych mód, zwyczajów i sposobu zachowania się tamtejszej artstokracji. Dla mnie- takiego obyczajowego historyka- prawdziwa gratka.
Miejscami przezabawna (jak choćby w momencie bitwy na cebulę), miejscami bardzo wzruszająca i chwytająca za serce. Długa i ma wiele wątków, ale wszytkie zgrabnie się ze sobą splatają i konczą w ostatnim rozdziale.
Nie żałuję, że przeczytałam ją po raz drugi, i gorąco polecam miłośnikom historii "od kuchni" oraz tym, którzy po prostu lubią dobre, zabawne obyczajówki.
Oraz Węgry- jak tu nie kochać ich języka i pokręconych nazwisk!