A kőszívű ember fiai
węgry
literatura piękna
anna

Historia trzech braci na tle powstania węgierskiego z 1848 roku.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

chrispu | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Książka (akcja) ciągnąca się jak mucha w mazi. Przez ponad 400 stron. Jak na razie to jedyna książka węgierskiego autorstwa którą przeczytałem ale jeśli wszyscy Węgrzy piszą w takim stylu to fanem ich literatury raczej nie zostanę.
A materiał na fajną powieść historyczną był. Powstanie węgierskie w czasach monarchii austro - węgierskiej. Tyle, że autor to jakoś tak dziwnie rozwlekł, powsadzał różne wątki poboczne, okrasił jeszcze wątkiem miłosnym i jeżeli nie jest się uważnym czytelnikiem oraz nie zna się nieco historii Węgier to można się w którymś momencie pogubić. Kto z kim i dlaczego. Chociaż nie przeczę, są w tym dziele rozdziały "dynamicznie" napisane - ale to dotyczy głównie opisów walk i różnych potyczek.
Podsumowując - dobra książka do snu. Dwie - trzy kartki i sen murowany.

Darya | 2014-02-14
Przeczytana: luty 2014

Mór Jókaia najłatwiej nazwać węgierskim Sienkiewiczem, a "Kamienne Serce" - węgierskim "Ogniem i Mieczem". I tam, i tu, mamy powieść przygodową "ku pokrzepieniu serc" z odważnymi patriotami, złymi najeźdźcami i niełatwymi romansami. Niestety ta książka ma dla mnie jeden duży mankament - nie wciąga.
Problem jest z bohaterami - wyidealizowanymi, a przy tym płaskimi. Nie licząc małych wyjątków (Zebulon), trudno bardziej wżyć się w postacie i ich rozwój. Wydaje mi się, że autor trochę za szybko pognał z wydarzeniami, a zapomniał przy tym odpowiednio skupić się na postaciach. Nie mówiąc już, że są one tutaj albo z natury dobre i bohaterskie, albo po prostu złe.
Jednak jak już pisałam, jest to przede wszystkim historia "ku pokrzepieniu serc" i celem jest gloryfikację powstania węgierskiego - powstańcy przedstawieni są tragiczne ofiary, które bohatersko poświęcą wszystko dla swojej ojczyzny (oczywiście zachowując tutaj wszystkie reguły honoru), a Austriacy i zdrajcy to potwory,...