Libertarianizm

2005-01-01
2005-01-01
83-7298-859-5
Dariusz Juruś
libertarianizm wolność państwo minimum minarchizm kapitalizm prawa naturalne własność prywatna biurokracja podatki

Książka przedstawia w sposób ogólny zasady libertarianizmu. I tu autor naprawdę daję radę, dlatego też można ją polecić osobie, która nie ma zbyt dużej wiedzy na temat tejże idei.
Mamy tu opisaną historię libertarianizmu, podstawowe założenia oraz możliwe zastosowanie zasad libertariańskich do rozwiązania wielu współczesnych problemów.
Należy zaznaczyć, że autor nie jest radykalnym libertarianinem propagującym zniesienie państwa i stworzeniem ładu anarchokapitalistycznego, lecz libertariańskim minarchistą.

Jest też sporo minusów.
Książka napisana została dla amerykańskiego czytelnika, więc większość przykładów odnosi się do historii, polityki i sytuacji gospodarczej Stanów Zjednoczonych, a jednym z najczęstszych argumentów autora jest powoływanie się na tamtejszą konstytucję.

Została ona wydana w latach dziewięćdziesiątych, co automatycznie powoduje, że wiele statystyk i przykładów wymaga zaktualizowania, a część z przewidywań autora okazała się nietrafiona.
Boaz twierdził przykładowo, że Rosja nie jest w stanie zagrozić żadnemu państwu, a wiemy jak to się skończyło.

Dodatkowo autor ma manierę nazywania libertarianami osób, które realnie są/były klasycznymi liberałami. I tak F.A. Hayek, umiarkowany liberał (do tego stopnia umiarkowany, że co poniektórzy libertarianie nazywają go socjaldemokratą) jest określany przez Boaza jako libertarianin.

Niemniej książka spełnia swoją funkcję jaką jest przedstawienie podstaw libertarianizmu przeciętnemu czytelnikowi, dlatego daję 7.

Należy zaznaczyć, że autor nie jest...

Książkę czytałem w oryginale - potraktowałem ją jako sposób na szlifowanie angielskiego przy nieszczególnie wymagającej tematyce. Pod tym względem idealnie spełniła moje oczekiwania. Autor wprowadza w koncepcję libertarianizmu, bez wikłania się w rozbudowane filozoficzne analizy - co jest jak najbardziej adekwatne, zważając na cel publikacji.

Niewątpliwym minusem z perspektywy polskiego czytelnika jest ilość uwagi, jaką poświęca się kontekstowi politycznemu Ameryki. ''Primer'' ma swoje lata, więc nawet dla interesujących się sprawami USA, treść może być istotnie zdezaktualizowana.

Niewątpliwym minusem z...

W swojej książce Boaz prezentuje całościowo ideę libertarianizmu: od historii, poprzez fundamentalne założenia, aż po możliwe praktyczne zastosowania. Pokazuje wiele problemów współczesnych socjaldemokracji i stara się pokazać jak podejście libertariańskie, czyli wzmocnienie roli pojedynczych obywateli kosztem państwowego planowania, może pomóc te problemy rozwiązać.

Książka jest stosunkowo krótka jak na zakres przedstawianych treści. Boaz ledwo prześlizguje się po tematach, chce po prostu jak najkrócej i w jak najbardziej przestępny sposób przedstawić optykę libertariańską. W argumentacji często ostatecznym argumentem bywa odwołanie się do konstytucji amerykańskiej, co może być niekomfortowe dla polskiego czytelnika, podobnie konkretne przykłady z amerykańskiego prawa, gospodarki itp. Poruszane kwestie są jednak często na tyle uniwersalne, że książkę można chyba polecić polskiemu czytelnikowi zainteresowanemu libertarianizmem. Trzeba mieć jedynie na uwadze, że nie jest to krytyczna rozprawa, tylko jednostronne przedstawienie pewnej interesującej wizji porządku politycznego.

Dla każdego, kto chciałby zapoznać się z podstawowymi założeniami libertarianizmu!

Bardzo dobre wprowadzenie do libertarianizmu.

Bardzo dobre wprowadzenie do libertarianizmu.

• Filozofia
  • 07.Pdf+