Libertarianizm

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Libertarianism: a primer
83-7298-859-5
filozofia i etyka

"Libertarianizm jest poglądem, zgodnie z którym każda osoba ma prawo do takiego sposobu życia, jaki sama wybrała, o ile szanuje równe prawa innych. Libertarianie bronią praw do życia, wolności i własności - praw które wszyscy ludzie posiadają z natury i które istniały, zanim powstały jakiekolwiek rządy (...) Libertarianizm jest starą filozofią, lecz podstawy, które tworzy dla wolności, czynią go szczególnie odpowiednim dla dynamicznego świata - jakkolwiek ten świat nazwiemy: erą informacji czy trzecią falą."

Dziesiątki milionów Amerykanów odkrywają ponownie libertarianizm - alternatywną wizję w stosunku do męczącej ortodoksji lewicy i prawicy. Badania przeprowadzone w 1995 roku przez analityków z Instytutu Gallupa wykazały, iż 52% Amerykanów uważa, że "wpływ rządu federalnego jest tak wielki, iż stanowi to zagrożenie dla praw i wolności zwykłych obywateli". Dziś, w epoce wojny z terroryzmem i rozdętego biurokratycznego rządowego lewiatana, odsetek ten jest z pewnością jeszcze większy. Remedium na ten stan rzeczy jest wskrzeszenie libertariańskich idei, które leżały u podstaw amerykańskiego państwa.
Książka Davida Boaza to przewodnik po libertariańskiej filozofii, pokazujący jej korzenie, główne tezy, oraz rozwiązania, które proponuje zarówno w odniesieniu do aktualnych problemów politycznych, jak i przyszłej polityki amerykańskiej i światowej. "Libertarianizm" należy przeczytać koniecznie, aby zrozumieć jeden z najbardziej fascynujących i dających nadzieję ruchów naszych czasów.

źródło opisu: przepisane z tylnej okładki

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/okl/34000/34924.jpg

Cirmus | 2011-11-28
Przeczytana: 07 lutego 2012

Bardzo dobre wprowadzenie do libertarianizmu.

Wielebny | 2014-07-14

Dla każdego, kto chciałby zapoznać się z podstawowymi założeniami libertarianizmu!

livmealone | 2016-02-26
Kacper | 2016-02-11