Linia i gwar

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
megiddovl

Zbiór artykułów i esejów z 1959 roku. Poeta podejmuje w nich dyskusję na temat sytuacji literatury powojennej, polemizuje na temat twórczości Mickiewicza, na temat malarstwa i poezji ludowej. Zbiór ten traktowany jest jako manifest literacki i artystyczny Przybosia, ponieważ przedstawił w nim założenia z czasów Awangardy, ale również odniósł się do zmian obyczajowo-społecznych, stawiając...

Zbiór ten traktowany jest jako manifest literacki i artystyczny Przybosia, ponieważ przedstawił w nim założenia z czasów Awangardy, ale również odniósł się do zmian obyczajowo-społecznych, stawiając przed sztuką wiele zadań natury poznawczej i moralnej.
Przypisał liryce wielką misję: ma ona zdolność przekształcania psychiki społecznej dzięki podawaniu nowych wzorców przeżyć.

źródło opisu: własne

Tomasz Hansen | 2013-01-07